II Marsz Równości w Lublinie

Po odegraniu hymnu, z niewielkim opóźnieniem z Al. Racławickich ruszył Marsz Równości, który przeszedł po raz drugi przez Lublin. Również i w tym roku próbowano zablokować tęczowy przemarsz. Na blokujących kontrdemonstrantów policja użyła gazu łzawiącego i armatki wodnej. Z głośników wzywano do zachowania zgodnego z prawem i ostrzegano, że w przeciwnym razie względem kontrdemonstrantów użyta zostanie siła. Finalnie doszło do przepychanek z policją i kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych. Niestety miały też miejsca przykre incydenty względem przedstawicieli mediów, co jest niedopuszczalne i nie powinno mieć miejsca i na wstępie należy napiętnować. Tłum osób skandował też hasła: „Lublin miastem bez dewiacji!”, „Zakaz pedałowania” oraz „Chłopak i dziewczyna normalna rodzina!”. Przeciwnicy marszu mieli również pokaźny transparent wykorzystujący utwór Cypriana Kamila Norwida, na którym znalazły się słowa: “Naród, który się oburza, ma prawo do nadziei, ale biada temu, który gnije w milczeniu”. Po drugiej stronie nie zabrakło transparentów z hasłami: „Wielka promocja homoseksualizmu”, „Najlepiej wiem, kim jestem”, „Love is love”, „Lublin miastem akceptacji”, „Równe prawa, wspólna sprawa” czy „Moją ojczyzną jest człowieczeństwo”. Moim faworytem było jednak hasło: „Dzięki gejom macie więcej dziewczyn dla siebie”. Uczestnicy tęczowego pochodu skandowali: „Też was kochamy!”, „Chodźcie z nami!”, „Miłość, równość, akceptacja!”.

Przypomnę tylko, że Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wydał we wtorek zakaz organizacji Marszu. Powołał się na przepisy ustawy prawo o zgromadzeniach, dotyczące konieczności zapewnienia bezpieczeństwa. Zakaz został finalnie uchylony również i w tym roku przez sądy obu instancji, które kolejny raz dały włodarzowi lekcję właściwej interpretacji istoty i znaczenia praw człowieka, gwarantowanych nie tylko w Konstytucji.

Sam prezydent miasta się nie pojawił, natomiast obecni na manifestacji byli politycy z różnych ugrupowań. Na miejscu pojawili się m.in. Joanna Mucha, Sylwia Szpurek, Tomasz Kitliński, Magdalena Długosz, Jacek Czerniak czy Anna Maria Żukowska. Nad pochodem krążył też policyjny śmigłowiec. Marsz rozpoczął się o godz. 14:00, a uczestnikom towarzyszyła muzyka. Trasa przemarszu była następująca – pochód wystartował z Al. Racławickich i tam też wrócił, wcześniej przechodząc ulicami Narutowicza, Głęboką i Sowińskiego. Finalnie II Marsz Równości w Lublinie, mimo prób blokowania, dotarł w okolice placu Teatralnego, gdzie oficjalnie dobiegł końca.  

#rafalbil #fotografia #lublin  #lubelskie #fotograf lublin
#lgbt #humanrights #travel #photography #fotograf warszawa

Bądź na bieżąco, polub już dziś nasz profil na FACEBOOK’u
Zapraszam na moje WYPRAWY
Śledź nas na INSTAGRAMIE

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia | Fotografia Lublin |  Miasto Lublin

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019 

Sieradz od A do Z

Dziś zabieram Was na spacer po Sieradzu, mieście leżącym w województwie łódzkim. Przez wielu uważane jest za miasto leżące w ścisłym centrum Polski i choć jego powierzchnia to tylko około 50 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności to ponad 43 tys osób, to dziś przekonamy się jakim rytmem tętni to miasto. Warto zaznaczyć, że jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, bowiem w źródłach spisanych pojawia się już w 1136 r.  (w tzw. bulli gnieźnieńskiej), a prawa miejskie nadano mu między  rokiem 1247 a 1255. Nie będę Was jednak zanudzał historią – dziś pokażę Wam od A do Z jak wygląda obecny Sieradz – gotowi? Zakładamy wygodne buty i ruszamy, by przekonać się jak mocno bije serca Sieradza.

A jak Antoni Cierplikowski

ANTOINE, czyli Antoni Cierplikowski to król fryzjerów, który urodził się w Sieradzu. Uważany jest za twórcę nowych trendów w dziedzinie fryzjerstwa, a właściwie całej stylistyki kobiecej. Artysta o międzynarodowej sławie. To na Jego cześć w Sieradzu jest organizowany od wielu lat Open Hair Festiwal – impreza, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur w otwartej przestrzeni miejskiej, o której więcej będzie jeszcze później. W 2015 na rynku w Sieradzu stanął pomnik Cierplikowskiego.  Artysta ten znany jest również jako Antoine de Paris lub Monsieur Antoine i to on projektował fryzury do wielu filmów. Do polskiego fryzjera zgłaszały się największe gwiazdy francuskiej estrady, w tym: Josephine Baker, Édith Piaf i Brigitte Bardot. Przełomowe dla niego było wydarzenie z 1909 r. kiedy to Antoine ściął na krótko włosy popularnej wówczas aktorce francuskiej Evie Lavalliere. Zrewolucjonizował tym damskie fryzjerstwo, rozpoczynając modę na krótkie włosy u kobiet. Wylansował wówczas nową fryzurę a’la garçon, czyli na chłopczycę, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej. Pod koniec swego życia, po śmierci żony, wrócił do rodzinnego Sieradza. Zmarł w wieku 92 lat. Jedno jest pewne, że moja przygoda z Sieradzem już na starcie może być szansą nie tylko na eksplorację nowych miejsc, ale i spotkanie wyjątkowych ludzi, bo intuicja mi podpowiada, że jest to miasto niejednego talentu.B jak Bunkry 

Zwiedzanie samego Sieradza rozpoczynam właściwe od wyprawy w okolicach miasta, gdzie nieopodal rzeki Warty znajdziemy kilka schronów utworzonych w ramach działania Armii Łódź z 1939 r. Jej celem była obrona ważnych strategicznie obszarów Łodzi i Piotrkowa oraz zabezpieczenie Warszawy przed głównym uderzeniem przeciwnika z kierunku Wrocławia i Opola. Aby trafić do bunkrów musiałem udać się nad rzekę Wartę. Idąc wzdłuż grobli i pól trafiłem z łatwością na schrony wkomponowane w ziemię. 

C jak cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w Sieradzu jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce obok krakowskiego i warszawskiego, pochodzi z 1804 r. Znajduje się przy obecnej ulicy Zakładników, a jego powierzchnia to około 1,2 ha. Wcześniej sieradzcy Żydzi chowali zmarłych w pobliskim Burzeninie. Niestety do dziś zachowały się na sieradzkim cmentarzu jedynie fragmenty porozbijanych macew, ponieważ podczas drugiej wojny światowej Niemcy zdewastowali kirkut wykorzystując część kamiennych płyt nagrobnych do celów budowlanych.  Spora część macew została również zniszczona w ostatnich latach przez pseudokibiców. W 2011 r. udało odzyskać się kilka, które wcześniej służyły jako schody na ul. Krakowskie Przedmieście w Sieradzu. W 2008 r. z na jednym z drzew cmentarza pojawiła się też tablica upamiętniająca doktora Kazimierza Kempińskiego, zasłużonego lekarza i działacza społecznego. Pod koniec października 2012 r. na cmentarzu pojawiły się dwa kolejne nagrobki Jehudy syna Lejzora oraz kobiety o imieniu Szewa. Zostały one odnalezione na terenie miasta i przewiezione na cmentarz przez anonimową osobę. Szacunek dla przeszłości pozwala przywrócić wiarę w ludzi. Na terenie kirkutu znajduje się też obelisk ku czci dwudziestu zakładników, obywateli polskich zamordowanych w tym miejscu przez Niemców. Tym bardziej należy dbać o to miejsce, gdyż pamiętajmy, że historia Żydów z Sieradza to również nasza historia. Wierzę, że za jakiś czas teren ten zostanie ogrodzony, a zmarłym i pochowanym tam ludziom bez względu na wiek, pochodzenie, kolor skóry czy inne aspekty, oddany zostanie należny im szacunek. To doświadczenie trudnej historii dało mi dużo do myślenia w dalszym zwiedzaniu miasta. Pochwalić należy włodarzy miasta, że na przykład przy rondzie im. Lecha Kaczyńskiego spotkałem tabliczkę informującą o cmentarzu żydowskim. Informacje takie są cenne szczególnie dla turystów, którzy o wszystkim co jest interesujące w mieście przecież często nie wiedzą. Warto też wspomnieć, że nazwa ul. Zakładników też jest nieprzypadkowa. To w tym miejscu 14 listopada 1939 r. Niemcy rozstrzelali dwudziestu obywateli Sieradza, elitę intelektualną miasta. Warto pamiętać, że każdy cmentarz żydowski nazywany jest kirkutem, słowo to pochodzi z języka niemieckiego, ale miejsce, gdzie pochowani są Żydzi można też nazywać po hebrajsku np. „bet chaim”, czyli „dom życia”. W takich miejscach poprzez ułożenie na nim kamieni, wyraża się szacunku dla zmarłego. Miło, że i tutaj nie zabrakło, tego jakże prostego, ale wymownego symbolicznego oddania szacunku zmarłym. Pamiętajcie, Ci ludzie kiedyś tu żyli, pracowali, mieszkali – byli integralną częścią Sieradza.

D jak Dom Kata

Pozostając w tym klimacie zadumy udałem się do tzw. DOMKU KATA. To rezydencja dawnego kata z okręgu sieradzkiego, prawdziwego egzekutora miejskiego, który wykonywał wyroki kary śmierci. Obecnie jest to willa mieszkalna. Budynek  kryjący w sobie relikt XIV-wiecznej baszty i niewielki odcinek miejskiego muru obronnego oraz zapewne niejedną tajemnicę.

E jak etnograficzny park

Sieradzki Park Etnograficzny położony jest przy ul. Grodzkiej 1, w pobliżu Wzgórza Zamkowego i ma niezwykłą wartość etnograficzną. W Skansenie tym znajduje się kilka budynków: tzw. dom tkacza, zrekonstruowana zagroda, w skład której wchodzą ciekawa chałupa, pokaźna stodoła, mała obórka, spichlerz oraz dom rzeźbiarza Szczepana Muchy. Ten ostatni budynek, mimo stosunkowo młodego wieku, należy do wyjątkowych obiektów ze względu na zachowane wyposażenie, w tym rzeźby wykonane przez tego twórcę. Skansen realizuje program „Krzesiwo”, w ramach którego odbywają się warsztaty i spotkania z twórcami ludowymi. Od 1996 r. odbyło się już ponad 1000 warsztatów, w trakcie których uczono rękodzieła, tańców i pieśni. Sieradzki Park Etnograficzny jest też miejscem, gdzie odbywają się imprezy folklorystyczne i kolorowe Festyny. W ten sposób promowana jest bogata kultura ludowa regionu sieradzkiego. To miejsce jest niewątpliwie jednym z tych, w których czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu. Koszt wstępu na teren Sieradzkiego Parku Etnograficznego nie jest duży i za kilka złotych możecie “przenieść się w czasie”.

F jak fontanna 

Jak każde szanujące się miasto tak i Sieradz ma swoją fontannę, a nawet nie jedną. Tam gdzie są miejskie fontanny, pojawia się też niestety problem kąpieli w nich, a na ten temat pisałem m.in. tutaj. Wracając jednak do meritum. Jedna z fontann ulokowana jest na stawie przy Urzędzie Miasta mieszczącym się naprzeciwko Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego przy ulicy Tysiąclecia. Fontanna oprócz funkcji estetycznej ma również napowietrzać staw. Najbardziej popularna jest jednak ta, która mieści się na sieradzkim rynku, stając się pewnym symbolem miasta. 

G jak Galeria Sztuki

Wspaniale miejsce dla wszystkich wrażliwych na sztukę lub tych co chcą się oderwać od zabiegania. Galeria prowadzona jest przez ludzi z pasją. BWA to nic innego jak Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu i utworzone w 1999 r. Celem działalności BWA jest prezentowanie i promowanie polskiej profesjonalnej twórczości plastycznej, edukacja kulturalna i wychowanie aktywnego odbiorcy sztuki oraz upowszechnianie współczesnych sztuk plastycznych. BWA prezentuje rocznie około 12 wystaw premierowych zarówno uznanych twórców w różnych dziedzinach artystycznych jak i debiutantów. Będąc w Sieradzu bez wątpienia warto tu zajrzeć.

H jak Hermaszewski

Pamiątki z lotu w kosmos generała Mirosława Hermaszewskiego, a wśród nich kapsułę statku kosmicznego Sojuz 30  można zobaczyć na wystawie w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, jednak należy się śpieszyć, gdyż niebawem może ona odlecieć z Muzeum. 

I jak Indie w Sieradzu

Chcesz poczuć smak Indii, nie musisz lecieć za granicę. Z oryginalną jogą z Indii zapozna Was Anil Machado, mieszkaniec Sieradza, który może też wykonać dla Was masaż ajurwedyjski idealny na ból pleców, problemy z tarczycą, problemy z jelitami, ból nerwu kulszowego czy migrenę. Terapia Marma pomoże też na problemy z barkami. Wraz z Edytą Wróbel prowadzi sklep internetowy, w którym dostaniecie m.in. naturalne produkty Ayurveda prosto z Indii. Zawodowo oboje są skarbnicą wiedzy na temat Indii, a prywatnie są parą jak z romantycznego filmu Bollywood. Niesamowicie charyzmatyczni, gościnni i ciekawi ludzie. Cieszę się, że ich spotkałem w Sieradzu, bo ciekawe miejsca tworzą też inspirujący i życzliwi ludzie, a takimi właśnie są Edyta i Anil.

J jak Józef Piłsudski

Pomnik Józefa Piłsudskiego znajduje się na sieradzkim skwerze pomiędzy ulicami Kościuszki i Żwirki w centrum miasta. Został on zbudowany w latach 1927-1928. Ma formę prostopadłościennego obelisku, na ścianie którego umocowano medalion z głową Marszałka. Poniżej popiersia znajduje się napis – Józef Piłsudski 1867 – 1935.

K jak kościoły

W Sieradzu jest kilka kościołów wartych odwiedzenia. Jednym z ważniejszych jest gotycki kościół farny pod wezwaniem Wszystkich Świętych wzniesiony około 1370 r. na miejscu dawnego kościoła drewnianego . Dwie boczne nawy Kolegiaty dobudowano 300 lat później podobnie – jak pięciopiętrową wieżę.  Kolejnym jest klasztor podominikański należący podobnie jak fara do najstarszych i najcenniejszych zabytków ziemi sieradzkiej. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku. Obecna budowla klasztoru kryje w swoich murach gotyckie krużganki z cennymi obrazami i rzeźbami. Jedna z rzeźb pochodzi z XV wieku. Przy klasztorze znajduje się też XIII-wieczny kościół św. Stanisława. Zespół klasztorny, jak i sam kościół posiada ciekawą historię, związaną między innymi z Krzyżakami. Ciekawym miejscem jest też drewniany kościół św. Ducha ufundowany, jako wotum za szczęśliwe zakończenie wojny z Krzyżakami, stąd nazywany jest “grunwaldzkim”. Innymi kościołami w Sieradzu są m.in.: Kościół Chrystusa Odkupiciela i Najświętszego Imienia Maryi, Kościół Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika oraz Kościół św. Mikołaja.

L  jak lewobrzeżna część Warty

W okolicach Sieradza wzdłuż rzeki Warty znajdziemy kilka schronów utworzonych w ramach działania Armii Łódź z 1939 r. Jej celem była obrona ważnych strategicznie obszarów Łodzi i Piotrkowa oraz zabezpieczenie Warszawy przed głównym uderzeniem przeciwnika z kierunku m.in. Wrocławia i Opola. Warto też podkreślić, że okolice Warty w Sieradzu, a szczególnie nadbrzeża rzeki otoczone są łęgami, co jest na tyle unikatowe, że postanowiono ustanowić tu obszar chronionego krajobrazu. Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki został utworzony 14 września 1989. Powierzchnia Parku wynosi 25 330 ha. Przedmiotem ochrony jest krajobraz naturalnych dolin rzecznych Warty i jej lewobrzeżnego dopływu Oleśnicy, znajdujących się na terenie powiatu wieluńskiego, a także Widawki, Grabi, Niecieczy i Wierznicy z licznymi meandrami i starorzeczami. Obszar Parku wyróżnia się w swoim otoczeniu urozmaiconą rzeźbą terenu, zwłaszcza malowniczymi przełomami Warty, gdzie wysokości względne stoków dochodzą do 45 metrów.

M jak Muzeum Okręgowe w Sieradzu

Budynek Muzeum Okręgowego, będący zarazem najstarszą zachowaną kamienicą w mieście, kryje w sobie zbiory archeologiczne, historyczne oraz etnograficzne. Muzeum posiada dwa oddziały: Sieradzki Park Etnograficzny (skansen) oraz Muzeum Walewskich w Tubądzinie prezentujące wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku. Samo Muzeum Okręgowe w Sieradzu powstało w 1937 r. Obecnie Muzeum Okręgowe posiada wystawy stałe z zakresu archeologii, historii, historii sztuki i etnografii, ale i posiada także bibliotekę naukową oraz organizuje i sprowadza liczne wystawy czasowe. 

N jak Niedźwiecki

 

W Sieradzu urodził się Marek Niedźwiedzki, dziennikarz muzyczny znany przede wszystkim jako prowadzący Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia. Nie był jednak związany z samym Sieradzem. Swoje dzieciństwo spędził w Szadku. Następnie ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Zduńskiej Woli, aby dalej kształcić się na Wydział Budownictwa Politechniki Łódzkiej. Z pośród znanych osób na świat w Sieradzu przyszedł również Zbigniew Lew-Starowicz, znany ekspert z zakresu seksuologii, czy też Magdalena Wasylik, aktorka i piosenkarka,  znana m.in. z dubbingów bajki Świnka Peppa czy Kraina Lodu.

O jak Open Hair festiwal

Od 2009 r. na terenie Sieradza odbywa się festiwal ku czci Antoine’a Cierplikowskiego zwany Open Hair.

Jest to pierwsza  w kraju impreza, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur w otwartej przestrzeni miejskiej. Festiwal jest inspirowany osobą Antoniego związanego z Sieradzem  „Antoine” Cierplikowskiego. W programie  tych imprez są między innymi:

 • Pokazy kosmetyczne i fryzjerskie.
 • Konkursy fryzjerskie.
 • Bicie rekordu świata w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur w przestrzeni miasta.
 • Projekcje kinowe.
 • Koncerty muzyczne z udziałem zagranicznych artystów.

 

P jak prażucha i Piwo Sieradzkie

Prażucha to tutejszy przysmak – ziemniaki, które należy ugotować, a następnie wsypać do nich szklankę mąki, potem krótko dusić na małym ogniu. Po tym wszystkim należy całość odcedzić,  a następnie utłuc na jednolitą masę. Podaje się je z podsmażoną na patelni, pokrojoną w kosteczkę cebulą, słoniną i boczkiem. Jeśli jeszcze tego nie jedliście, to koniecznie musicie spróbować. Tutejszym przysmakiem dla wielu jest też Piwo Sieradzkie. Mało kto wie, że: w 1876 r. Kajetan Trąbczyński wybudował i założył pierwszy Sieradzki Browar Parowy. Na swoją siedzibę wzniósł również w Sieradzu neobarokowy pałac. Niestety ten piękny zabytek nie przetrwał działań II wojny światowej. Samo Piwo Sieradzkie po różnych perypetiach przetrwało i jest dostępne w sklepach. Jeśli spytacie mnie jak smakuje odpowiem bardzo dyplomatycznie, że nie jestem piwoszem i pozostańmy przy tym, że na piwach się nie znam. Prażuchę natomiast polecam z całego serca i dziękuję Pawłowi za jej przygotowanie.  Spytacie kim jest Paweł? To kolejna gościnna i życzliwa osoba z Sieradza, która pomogła mi w powstawaniu tego wpisu. Także raz jeszcze dzięki za wszystko. Sieradz to gościnne i otwarte na turystów miasto, więc warto je odwiedzić. 

R jak Rynek

Rynek sieradzki zachował oryginalny średniowieczny układ przestrzenny. Jednak otaczające go kamieniczki są całkiem “nowe” – powstały na przełomie XIX i XX wieku, ale dla turystów mogę sprawiać wrażenie starych i zabytkowych. W centrum Rynku znajduje się wyłożony cegłą ślad po dawnym ratuszu. W Rynku znajduje się też XIX-wieczna pompa, która obecnie spełnia funkcję dekoracyjnej fontanny. Będąc w Sieradzu koniecznie trzeba zajrzeć na starówkę, bo ta po gruntownym odnowieniu nabrała unikatowego blasku. Na zdjęciach warto też uwiecznić piękno otaczających ją kamieniczek.

S jak synagoga

Dla mnie osobiście synagoga sieradzka to perła i ważny element historii tego miasta, która niestety niszczeje. Szkoda, że nie kultywuje się tej ważnej dawniej dla Sieradza kultury. Synagoga jest nieczynna i nie odgrywa żadnej obrządkowej roli. Synagoga została zbudowana w latach 1819-1824. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali i przebudowali synagogę. Następnie znajdowały się w niej biura oraz siedziby firm rzemieślniczych. Na zewnątrz budynku umieszczono płytę z granitu poświęconą żydowskim mieszkańcom Sieradza. Niedaleko synagogi znajdowała się mykwa. W judaizmie mykwą określa się zbiornik z bieżącą wodą wykorzystywany do obrzędów rytualnych. Obmycie w mykwie dokonuje  się przez całkowite zanurzenie. Warto podkreślić, że w 2014 r. synagoga częściowo spłonęła i obecnie niestety nie jest w najlepszym stanie, a szkoda.

T jak Teatr Miejski

Jest to podobno miejska duma. Od mieszkańców wiem, że zachwyca walorami kulturalnymi,  mnie zachwyciła swą zabudową i wyglądem zewnętrznym. Będąc w Sieradzu, zajrzyjcie i w tę stronę. Mam nadzieję, że gdy ponownie odwiedzę Sieradz na dłużej to udam się na jakiś spektakl, bo dużo dobrego o  tutejszym repertuarze słyszałem.

U jak Urszulanki

Historia Klasztoru Sióstr Urszulanek w grodzie nad Wartą sięga 1922 r. kiedy to św. Urszula Ledóchowska przejęła z rąk dominikanów zrujnowany zespół klasztorny. Od tamtej pory  przemiłe Siostry związały się z Sieradzem i dbają o klasztor, którym się od tylu lat opiekują. Zwiedzając klasztor warto zobaczyć wirydarz.  W jednej z jego ścian znajduje się kamienna kula, pamiątka po najeździe krzyżackim. Uświadamia on jak grube i mocne mury ma ta budowla. Warto też przespacerować się przez krużganki. Mają one sklepienie kolebkowe z lunetami, właściwe dla epoki renesansu i baroku. Warto też przyjrzeć znajdującym się na ścianach freskom, a wychodząc wspomóc utrzymanie tego wyjątkowego miejsca.

W jak Wzgórze Zamkowe

Datuje się, że Wzgórze Zamkowe w Sieradzu pochodzi z przed XII wieku. W I połowie XIV wieku gród został zniszczony przez Krzyżaków. Król Polski Kazimierz Wielki wykorzystał to miejsce pod budowę murowanego zamku. W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany przez najeźdźców Szwedzkich, trawiony pożarami, jednak trwał do końca XVIII wieku. Obecnie m.in. atrakcją Wzgórza Zamkowego są odrestaurowane bunkry z czasów II wojny światowej. Teraz pozostały tam też ruiny zamku, a dzięki finansowaniu z UE sporą część terenu zamieniono na tereny rekreacyjne. Niedaleko znajduje się również skansen, który będąc w Sieradzu, koniecznie musicie odwiedzić.

Z jak zabytki Sieradza

Na koniec małe podsumowanie i zestawienie zabytków, które warto odwiedzić w Sieradzu. Naturalnie nie jest to katalog zamknięty, bo w tym mieście i jego okolicach znajdziecie jeszcze wiele fajnych i inspirujących miejsc. Między innymi dlatego wiem, że jeszcze kiedyś tu wrócę, by rozszerzyć mój alfabet o kolejne fajne miejsca i poznanie ciekawych ludzi. Nie sugerujcie się więc poniższą kolejnością, zwiedzajcie i odkrywajcie miasto po swojemu, najlepiej wg własnego uznania. Mój wpis traktujcie tylko jako subiektywne podpowiedzi uzupełnione przez obiektywne kadry. Pozdrawiam i miłego zwiedzania Wam życzę.

 • Dom Kata przy ul. Ogrodowej, w którym na pewno miały miejsce ostre jak brzytwa wydarzenia.
 • Budynek u zbiegu ul. Dominikańskiej i Zamkowej, zwany „kamienicą pojagiellońską”, który jest to najstarszą kamienicą w Sieradzu.
 • Dawny zajazd pocztowy z XIX wieku, czyli obecna siedziba m.in. Biura Wystaw Artystycznych.
 • Podominikański Zespół Kościelno – Klasztorny z XIII wieku.
 • Bazylika kolegiacka pw. Wszystkich Świętych.
 • Wzgórze Zamkowe.
 • Staromiejski Rynek.
 • Sieradzki Park Etnograficzny.
 • Budynek Teatru Miejskiego.
 • Oficyna dworska, tzw. „Dworek Modrzewiowy”.
 • Drewniany kościół pw. św. Ducha.
 • Kościół pw. św. Wojciecha.
 • Synagoga z lat 1819–1824.
 • Zabytkowe kamienice przy ul. Dominikańskiej, Warszawskiej i Kolegiackiej;
 • Garnizonowy Kościół Chrystusa Odkupiciela i Najświętszego Imienia Maryi z lat 1889–1897
 • Groby powstańców z 1863 r. żołnierzy września 1939 r. oraz grób A. Cierplikowskiego oraz cmentarz żydowski.
 • Neoklasyczny gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka z lat 20. XX wieku, na którego dachu znajduje się tajemnicza kula owiana pewną interesującą legendą.


Ż jak Żydzi w Sieradzu

Nie byłbym sobą, gdybym na koniec nie wspomniał jeszcze o Żydach, którzy związani byli z Sieradzem od dawna. Pozostały po nich jednak bardzo nieliczne ślady czy pamiątki. Na przykład pozostałości po synagodze żydowskiej oraz mykwie. Tragiczny los spotkał ludność żydowską w okresie niemieckiej okupacji. Pod koniec lutego 1940 r. Niemcy utworzyli również w Sieradzu getto, gromadząc Żydów z miasta i okolicznych wiosek w małym kwartale ulic: Zamkowej, Sukienniczej, Żabiej i Wodnej. W sierpniu 1942 r. blisko 3 tysiące Żydów wypędzono z domów, stłoczono w sieradzkim klasztorze, a potem ciężarówkami wywieziono do Chełmna nad Nerem, gdzie dokonano ich zagłady. Pamiętajcie o tej historii, by nigdy się nie powtórzyła. Dziś trzeba nie zapominać o tych, którzy urodzili się w Sieradzu i są żydowskiego pochodzenia:

Maksymilian Fajans – litograf,  cenionyfotograf i rysownik żydowskiego pochodzenia.

Zalman Ben Ja’akow – ważny izraelski polityk, w latach 1953–1959 poseł do Knesetu z list Agudat Israel oraz Religijnego Frontu Tory.

Ary Sternfeld, Szternfeld  – jeden z pionierów kosmonautyki, z wykształcenia inżynier mechanik. „Nawigator kosmicznych tras” – obliczał orbity sztucznych ciał niebieskich, rakiet, satelitów. 

Abram Rundstein (Rundsztajn) – właściciel drukarni, przemysłowiec, społecznik, działacz oświatowy. 

Tym ludziom nie tylko Sieradz wiele zawdzięcza, dlatego pamiętajcie, że historia polskich Żydów to również nasza historia. Podsumowując cały mój pobyt, chcę tylko Wam napisać, że to był wyjątkowy czas, który spędziłem w tym mieście, dużo się nauczyłem, sporo zwiedziłem, ale co najważniejsze poznałem inspirujących i gościnnych ludzi. Utwierdza mnie w przekonaniu, że mniejsze miasta zwiedzam z jeszcze większą ochotą. Jeśli chcesz bym przyjechał do Twojego miasta, a może masz jakieś sugestie czy uwagi co do dzisiejszego wpisu, nie wstydź się napisz,  kontakt do mnie znajdziecie tutaj. Mam nadzieję, że Wam się spodobał Sieradz od A do Z, ten Sieradz po mojemu.

#rafalbil #fotografia #lublin  #sieradz #fotograf lublin
#fotograf sieradz #travel #photography #fotograf warszawa

Bądź na bieżąco, polub już dziś nasz profil na FACEBOOK’u
Zapraszam na moje WYPRAWY
Śledź nas na INSTAGRAMIE

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia | Fotograf  Sieradz |  Miasto Sieradz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019 

 

ABC O AIRBNB

Dziś przyszedł czas na ocenę i małe ABC na temat Airbnb. Subiektywnie postaram się Wam pokazać jak obiektywnie ocenię serwis, który pozwala na wynajmowanie mieszkań, bezpośrednio od ich właścicieli. Postaram się Wam pokazać plusy i minusy tego portalu z punktu widzenia podróżnika, który chce w rozsądnej cenie znaleźć mieszkanie pod krótkoterminowy wynajem w różnych zakątkach świata. Dziś czeka Was więc kilka słów o atrakcyjności portalu, cenach jakie tam znajdziecie oraz o bezpieczeństwie, a właściwie zagrożeniach, jakie na Was czyha, gdy chcecie wynająć mieszkanie przez Airbnb. Mam też dla Was kilka praktycznych rad, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Wszystkim tym podzielę się głównie na podstawie własnych doświadczeń oraz opinii znajomych podróżników. Sam od około roku szukam noclegów m.in. na tym serwisie i dziś podzielę się swoją eksperiencją w tym temacie. Mam nadzieję, że jesteście ciekawi, to co – zaczynamy!!! Zdradzę jeszcze, że dziś mam też dla Was niespodziankę, o której dowiecie się później. Dlatego czytając dzisiejszy wpis,  warto dotrwać do samego końca, bo kto dziś nie lubi niespodzianek🎁.

A JAK ATRAKCYJNOŚĆ AIRBNB

Zacznę od przeglądu pozytywów serwisu🔎, zawsze jest mi łatwiej chwalić niż krytykować.

Wielość ofert 💒🏣🕍

Na start elastyczność w wynajmie mieszkań. Dużym atutem jest to, że w serwisie tym znajdziemy duży wybór mieszkań, które wynajmiemy bez względu na czas, czy to na dzień, tydzień, miesiąc lub nawet na pół roku.  To jest być może ten moment, w którym zapala Ci się lampka nad głową. Dokładnie tak – jeśli masz wolne mieszkanie albo pokój i chcesz trochę zarobić, podnajmuj je turystom, którzy odwiedzają Twoje miasto, właśnie za pośrednictwem Airbnb

Różnorodność 🏫🕌🏰

Atutem jest też duży wybór, ale i różnorodność mieszkań.  Pamiętaj, jeśli np. zależy Ci na cenie, zawsze możesz nocować w odległych dzielnicach (chyba, że koszty wynajmu auta lub komunikacja miejska jest droga, wówczas rozważnie skalkuluj co opłaci Ci się bardziej). Jeśli natomiast znaczenie ma dla Ciebie głównie lokalizacja, szukaj mieszkań wyłącznie w ścisłym centrum, koło lotniska czy obok stadionu, placu lub punktu wypadowego na którym CI zależy. Nie zawsze też musisz wynajmować całe mieszkanie, istnieje również możliwość wynajęcia jednego pokoju. Na portalu wynajmiesz też oczywiście małe mieszkanie, ale i wielki luksusowy dom z ogrodem czy basenem. Dla szukających oryginalnych lokalizacji wynająć można komnatę na zamku czy domek na drzewie.  Różnorodność więc, to wielki atut tego portalu – ogranicza nas tu tylko wyobraźnia, no i oczywiście finanse.

✅ Kuchnia 🍴

Wg mnie dużym plusem wynajmu mieszkań jest dostęp do kuchni. To jedna z ważniejszych przewag wynajmu mieszkań nad pokojami hotelowymi. Możliwość przygotowania sobie posiłków pozwala często zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, szczególnie w krajach, gdzie jedzenie w restauracjach nie należy do najtańszych. Poza tym kuchnia daje poczucie domowej atmosfery i możliwość gotowania z lokalnych produktów, ale o tym za chwilę.

✅ Jak w domu 🏠
No więc właśnie, wynajmując mieszkanie przez Airbnb mam poczucie domowej atmosfery i sferę większej prywatności w porównaniu z hotelami, choć może to być moje subiektywne odczucie. Nikt nie obserwuje gdzie i kiedy wychodzę lub  w jakim stanie wracam. Pamiętajcie też, że k
ażda osoba może wynająć swoje własne mieszkanie w czasie, gdy nie przebywa w domu. Bardzo często więc rezerwujesz miejsce z pełnym wyposażeniem (łącznie z wyposażenie kuchni czy łazienki, a w środku czujesz się po prostu miło i przytulnie, no chyba, że wynajmiesz mało przytulne mieszkanie czy pokój, ale to już rzecz gustu i z tym nie należy polemizować).

✅ Cena 💰
W ogólności muszę przyznać, że Airbnb się opłaca. Na przykład, jeśli wynajmujesz mieszkanie w kilka osób, koszty wychodzą dużo mniejsze niż w hotelu. Podobnie i dla par czy w pojedynkę podróżujących osób polecam wynajęcie np. kawalerki lub pojedynczego pokoju, co też zmniejszy koszty podróży.

✅ Mili wynajmujący 👩‍❤‍💋‍👨

Co do zasady wszyscy wynajmujący bardzo się starają i prawie stają na głowie, by dogodzić gościom, bo w końcu zależy od tego ich ocena w serwisie. Często można przyjechać do mieszkania o dowolnej godzinie nie przejmując się dobą hotelową. Warto też wypytać osób wynajmujących o miasto, na pewno chętnie podpowiedzą gdzie jest najbliższy sklep, ich ulubiona knajpka czy ciekawe zabytki. Często od właścicieli dowiecie się też wielu ciekawych rzeczy, których na pewno nie znajdziecie w przewodnikach turystycznych. Dlatego pytajcie, pytajcie i jeszcze raz pytajcie.

B JAK BEZPIECZEŃSTWO

Warto zastanowić się też nad bezpieczeństwem. Dla osób które nie wiedzą jak działa ten serwis, ta kwestia jest przecież jedną z najważniejszych. Pamiętajcie, że Airbnb to strona, na której możecie znaleźć najlepszą dla Was bazę noclegową. Wypełniacie po zalogowaniu tylko miasto i termin, który Was interesuje, a następnie ustawiacie interesujący Was zakres cen oraz to, czy szukacie całego domu, mieszkania czy pokoju. Jak już wszystko będzie Wam odpowiadało, to wysyłacie prośbę o rezerwację. Wcześniej tylko sprawdźcie opinie o upatrzonym miejscu. Jeśli gospodarz potwierdzi Wam terminy, to możecie płacić i pakować walizki. Potem przylatujecie i korzystacie z dobrodziejstw danego regionu do woli… No tak wygląda teoria, a jak może być w praktyce? Teraz czas przyszedł na pokazanie Wam  minusów, z którymi możecie się spotkać wynajmując przez Airbnb. Sami zobaczcie i oceńcie czy to wszystko jest takie bezpieczne🔎.

❎ Odwoływanie rezerwacji przez gospodarza
Moim zdaniem największym minusem portalu, z którym spotkałem się kilkakrotnie, jest fakt, że właściciel może odwołać pobyt kilka dni przed naszym przyjazdem, ale i zaraz po wysłaniu zapytania o terminy, tłumacząc np. że się pomylił, a faktyczna cena jest wyższa. Jeśli już wpłacimy pieniądze to oczywiście Airbnb je wtedy zwraca, ale tak naprawdę nic nam z tego,  gdyż w praktyce będziemy musieli wydać dużo większe pieniądze na nowe mieszkanie. Poszukiwanie na ostatni moment zwykle wiąże się z wyższymi cenami, choć czasami zdarzają się okazje na ostatnią chwilę. Tu trzeba przyznać wyższość hoteli nad Airbnb. Dotychczas z tym problemem nie spotkałem się właśnie w hotelach🏩. 

❎ Nie zawsze można bezpłatnie odwołać swoją rezerwację 
Atutem korzystania z serwisu z hotelami, na przykład Booking.com, o którym planuję też przygotować wpis, jest fakt, że można tam często bezpłatnie odwołać rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem przed przyjazdem. W Airbnb istnieje teoretycznie opcja bezpłatnego anulowania rezerwacji, ale w praktyce zależy ona od gospodarza i mało który z niej korzysta. Co z punktu widzenia ochrony interesu wynajmujących jest zrozumiałe, gdyż mało kto chciałby na ostatni moment zostać na tzw. lodzie (tutaj bez skojarzeń proszę 🍦).

❎ Czystość wynajmowanych miejsc
Zdarza się to czasem, że siedząc przed monitorem i dokonując rezerwacji, na zdjęciach widzisz piękne czyste mieszkania, a gdy docierasz na miejsce, okazuje się, że albo jeszcze nikt nie sprzątał, albo co gorsze, nikt nie zamierza nic już sprzątać przed Waszym przyjazdem. Z brudnymi pokojami raczej nie spotkacie się w hotelach, gdzie przynajmniej raz dziennie zagląda sprzątaczka i wymienia ręczniki czy sprząta pokój i łazienkę. Jeśli traficie w taki brudny interes,  to bym radził wystawić na koniec właścicielom odpowiednią recenzję. Po co spytacie, a no po to by przyjeżdżali tam tylko Ci, co lubią na urlopie sprzątać cudze mieszkania i jeszcze za to płacić🧹.

❎ Nieprzytulne mieszkania
Niestety nie tylko brak czystości bywa mankamentem, najczęściej w centrach popularnych turystycznie miast spotkać można pokrewny problem. Trafić można chociażby na pokój, który jest jednocześnie sypialnią, kuchnią i toaletą, czego zupełnie nie było widać na zdjęciach, gdy dokonywaliśmy rezerwacji. Tu brawo za kunszt dla fotografa, który potrafi np. stare babcine sprzęty tak podrasować w photoshopie, by wyglądały jak stylowe meble w klimacie vintage. Fotografowie świetnie też potrafią z małego pokoiku metr na metr stworzyć wielki salon, ale niestety tylko na zdjęciu. Trzeba przyznać, każdy zdolny fotograf łatwo sobie z tym poradzi, wystarczy szeroki kąt obiektywu i odrobina wyobraźni🛌.

❎ Nieporozumienia 
Czasami dojść może do nieporozumień z właścicielami mieszkań. Wynikać one mogą np. z barier językowych. Trzeba pamiętać, że większość konfliktów rodzi się właśnie z braku zrozumienia. Należy pamiętać, że kiedy przyjedziesz do wybranego mieszkania, ale coś Ci nie odpowiada, możesz odezwać się najlepiej telefonicznie do Airbnb, który na pewno postara się pomóc rozwiązać dany problem i w wypracowaniu między Wami pewnych kompromisów ☎.

❎ Płatność w obcych walutach

Jak dowiemy się od Airbnb: “Waluta, w której dokonywana jest płatność, zależna jest od wybranej metody płatności i – w niektórych przypadkach – od kraju zamieszkania. Nie można samemu wybrać waluty płatności. Kiedy wybierzesz swój kraj i metodę płatności na stronie zapłaty, waluta, w której nastąpi pobranie, będzie wyraźnie widoczna przed potwierdzeniem prośby o rezerwację.” Więcej natomiast o cenach za moment, bo kto nie lubi gadać o pieniądzach💸. Domyślą walutą płatności jest waluta kraju zamieszkania zdefiniowana w profilu użytkownika. Czasem płatność w rodzimej walucie wiąże się z przewalutowaniami i dodatkowymi kosztami (czasem koszt wynajmu zwiększyć się może nawet o kilkanaście procent). Można tego uniknąć definiując płatność w walucie gospodarza, do czego dobrze jest posiadać kartę wielowalutową, o czym, dowiecie się więcej klikając tutaj. Pozwoli Wam ona zaoszczędzić pieniądze, trzeba mieć jednak na uwadze, że zgodnie z regulaminem Airbnb “Waluta, w której dokonywana jest płatność, zależna jest od wybranej metody płatności i – w niektórych przypadkach – od kraju zamieszkania”🗺.

Omawiając kwestię bezpieczeństwa trzeba jednak przyznać, że ten serwis jest lepszy niż wiele innych tego typu portali ogłoszeniowych w internecie. Airbnb ubezpiecza zarówno Was, jak i gospodarza. Zawsze możecie przeczytać dokładny opis miejsca, przejrzeć zdjęcia oraz rzucić okiem na referencje osoby, u której chcecie dokonać rezerwacji. Po podróży Wy również ocenicie wynajmującego: za czystość, lokalizację oraz za zgodność opisu ze stanem faktycznym. Wszystko po to, aby kolejni użytkownicy mieli jak najpełniejszy obraz sytuacji, jaką mogą zastać na miejscu u danego gospodarza. Warto więc wystawiać rozważne i uczciwe referencje ⚖.

C JAK CENNE RADY 👨‍🎓

O czym warto pamiętać wynajmując mieszkanie na Airbnb? Przygotowałem dla Was kilka cennych rad, które przydadzą się wszystkim zaczynającym przygodę z tym serwisem:

Przede wszystkim unikaj wynajmu mieszkania na podstawie oferty, która nie posiada kilku różnych zdjęć wnętrza.

Jeśli na portalu dana oferta budzi wątpliwości, bo np. brakuje dokładnego opisu czy jakichkolwiek opinii gości, dla bezpieczeństwa odpuść sobie takie ogłoszenie.

Pamiętaj, by wysłać wiadomość powitalną i zapytać właściciela o wszystko, co interesuje Cię w danym mieszkaniu i co jest dla Ciebie istotne (np. szybkość internetu lub ogólnie jego obecność, by potem się nie rozczarować, a i ważne komunikuj się wyłącznie za pośrednictwem portalu).

Nie daj się zwieść podejrzanie niskim cenom. Na tym portalu nie ma darmowych ofert, to nie couchsurfing. 

Przed wynajmem zapytaj też o przybliżony adres i sprawdź opinię o dzielnicy, w jakiej przyjdzie Ci mieszkać (jeśli szukasz ciszy i spokoju, a zamieszkasz w imprezowej dzielnicy, możesz się lekko rozczarować).

➡ Pamiętaj, że trzeba czytać recenzje otrzymane przez innych wynajmujących, jak również zobacz te, które właściciel sam otrzymał jako osoba najmująca mieszkanie u innych.

➡ Negocjuj cenę za wynajem mieszkania lub pokoju niezależnie od okresu, na jaki planujesz się zatrzymać. Nie każdy wie, że cena apartamentu podana w ogłoszeniu nie musi być ceną ostateczną i tylko od wyników negocjacji ceny z właścicielem zależeć będzie, ile zapłacicie. Warto jest napisać wiadomość powitalną, pytając o możliwość negocjacji ceny. Pamiętaj, że może nie udać się to za pierwszym, drugim czy trzecim razem, ale satysfakcja zaoszczędzonych pieniędzy przy czwartej rozmowie jest tego warta. Nie daj się też nabrać na informacje o pomyłkach ze strony hosta, jeśli napisze Ci, że omyłkowo zamieścił cenę za tydzień, a nie za dwa tak jak chcieliście i koszt wzrasta dwukrotnie, od razu zgłaszajcie to do Airbnb.

NA KONIEC CZAS NA PREZENT
ODBIERZ 🎁100ZŁ ZNIŻKI na pierwszy nocleg w Airbnb!

Zarejestruj się na Airbnb, korzystając z tego linku, otrzymasz zniżkę 100 zł na rezerwację w portalu oraz otrzymasz 38 zł do wykorzystania na atrakcje, które oferuje serwis, ważne by ich wartość przekraczała 200 zł. 

A MOŻE CHCESZ WYNAJMOWAĆ SWOJE MIESZKANIE?
W Airbnb bez problemu możesz oddać pod wynajem swój kawałek podłogi.
Jak to zrobić? Nic prostszego, kliknij tutaj.

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Zapraszam na moje WYPRAWY

Zobacz co u mnie na INSTAGRAMIE

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019 

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Wnętrz i Budynków | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia | Trip | Turystyka | Traveling | Photography | Wynajem | Mieszkania | Atrakcje | #Airbnb

Revolut czy warto go mieć w podróży?

Dzisiejszy artykuł zainteresuje każdego podróżnika oraz tych, którzy dokonują zakupów online z zagranicznych sklepów. Z karty Revolut, bo o tym będzie dziś mowa, korzystam już ponad pół roku. Przyszedł więc czas na ogólną ocenę i zdecydowanie o tym, czy jest warta polecenia. Podzielę się z Wami doświadczeniami i zdradzę, czy faktycznie pozwala mi zaoszczędzić pieniądze💲. Wnioski wyciągnijcie sami, po przeczytaniu mojego ABC na temat REVOLUT. 

 

A jak atuty karty Revolut

Kto z nas nie lubi oszczędzać? Trzeba jednak pamiętać, że kto mało płaci ten dwa razy płaci. Mając to na względzie, do różnego rodzaju typu promocji podchodzę bardzo ostrożnie. Dlatego dziś podzielę się z Wami moimi doświadczeniami na temat usług jakie daje Revolut.

Zacznę od tego czym jest Revolut. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to usługa uruchomiona przez brytyjski start-up możliwości korzystania z płatności wieloma walutami kartą. Idea twórców była prosta – dajemy użytkownikom narzędzie do dokonywania płatności międzynarodowych bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Revolut rozlicza płatność po kursie międzybankowym, dlatego – jak się pewnie domyślacie – jest to obecnie najtańsza łatwo dostępna forma wymiany walut.

Na starcie musicie wiedzieć, że przy każdym moim wyjeździe, Revolut działał bezbłędnie, choć przyznam Wam, że od początku traktowałem go z dużą nieufnością. Początkowo podszedłem do niego bardziej na zasadzie testowania nowej usługi niż czegoś co na stałe zawita do mojego portfela. Wiedząc, że Revolut nie pobiera prowizji za przewalutowanie, zastanawiałem się gdzie jest w tym wszystkim haczyk czy gwiazdka do umowy. Moje obawy dodatkowo zwiększał fakt, że kurs wymiany walut w Revolucie jest bardzo korzystny. Dodatkowo podczas moich podróży wielokrotnie kartą Revolut wypłaciłem potrzebne mi pieniądze z bankomatów, a do operacji nie została doliczona żadna prowizja pod warunkiem korzystania z określonych bankomatów. Czego chcieć więcej, chyba tylko wszystkich walut? Właśnie warto zaznaczyć jakie waluty są tu dostępne:

PLN, AUD, AED , BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HRK, HUF, ILS , JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, QAR, RON, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR. Oprócz tego Revolut obsługuje płatności w ponad 100 walutach, dla których w prawdzie nie jest dostępne subkonto, ale możliwe są płatności w danym kraju, co jest dużym atutem tej karty. Trzeba mieć jednak na względzie minusy, również w tym aspekcie, ale o tym później.

Tym swoim wielowalutowym „portfelem” zarządzamy z poziomu aplikacji mobilnej. Mamy w niej pełen podgląd transakcji, historię wpłat i płatności, dzięki czemu aplikacja do złudzenia przypomina system intuicyjnej bankowości elektronicznej. Całość jest bardzo funkcjonalna i przejrzysta w obsłudze oraz pozwala na kontrolę finansów 24 h na dobę. Przez aplikacje można też składać reklamacje i kontaktować się z obsługą, co 

B jak bezpieczeństo

O nieufności do różnych nowości już pisałem na wstępie, wypada więc wyszczególnić kilka minusów. Szczerze mówiąc choć jest to jeden z lepszych gadżetów jakie zabieram teraz w podróż, to nie oznacza, że jest to produkt wolny od wad

Przetestowałem już kartę Revolut w kilkunastu krajach i moim zdaniem powinien się znaleźć w portfelu każdego, kto chociaż raz w roku wyjeżdża zagranicę. Trzeba tylko pamiętać o pewnych minusach. Jeśli traficie w takie rejony, gdzie np. nadal nie ma zasięgu mobilnego, to w takich miejscach nie zasilimy konta Revolut.

Pamiętać trzeba, że bez internetu nie zasilimy konta, zawsze jednak można płacić Revolut’em, Istnieje też krótka lista walut, których Revolut nie obsługuje subkont. Są to między innymi takie waluty jak: ZWD, CKD, KID, PND, TVD, AMD, FOK, ERN, BTN, EHP, CUC, SHP, GGP, JEP, IMP, SDG, SYP, IRR, PRB, SOS, KPW, BAM.

Płatności Revolutem wymagają każdorazowego, wcześniejszego zasilenia konta. Trzeba jednak uważać, aby to zasilenie było dokonane kartą płatniczą do rachunku, nie zaś kartą kredytową. Większość bowiem polskich banków dolicza w przypadku zasilenia Revoluta kartą kredytową wysokie prowizje (np. Citi Bank 8% wysokości transakcji, minimum 10 zł). Nie zapominajcie, że doładowania jak i przewalutowania są realizowane natychmiast, w ciągu kilku sekund, dzięki czemu nie trzeba zasilać Revolut’a dużą kwotą przed wyjazdem, a w każdej chwili, jeśli macie tylko dostęp do sieci możecie dokonać kupna danej waluty. Revolut uzyskał europejską licencję bankową, oznacza to, że został pełnoprawnym bankiem z gwarancjami środków (do 100 000 euro), co daje poczucie bezpieczeństwa dla naszych środków finansowych. 

W państwach, w których działa Revolut aplikacja czy karta sama wie, by płacić za transakcje z konta walutą danego kraju, przy założeniu, że kupiliśmy kilka różnych walut. Problem pojawia się jednak, gdy wyjedziemy do kraju, którego waluty Revolut nie obsługuje, tak jak miało to miejsce podczas mojego wyjazdu do Bośni i Hercegowiny. Nie oznacza to wówczas, że nie zapłacicie kartą, bo zapłacicie, tylko Revolut sam zdecyduje jaką walutą dokona płatności. W pierwszej kolejności płatność będzie zrealizowana z konta podstawowego (w przypadku Polski PLN). W dalszej kolejności Revolut powinien wykonywać płatność z posiadanych subkont (wg porządku aktywnych kont w aplikacji). W praktyce jednak w przypadku zerowego salda na koncie podstawowym to algorytm Revoluta, na który posiadacz nie ma wpływu, decyduje o  ściąganiu płatności z aktywnych kont z saldem dodatnim. W moim przypadku było to raz EUR, raz HUF, czy też HRK. Jeśli jednak chcecie mieć na to wpływ, konieczne jest dezaktywowanie czasowo subkont, z których nie chcecie, aby dokonywano płatności. Z moich doświadczeń wynika, że w Europie, najkorzystniejsze jest w takim przypadku pozostawienie aktywnego konta EUR, a w Azji w USD. Rozwiąże to ewentualny problem, z którego konta Revolut dokona przewalutowania i płatności.

W tym miejscu warto wspomnieć, że brak subkont dla wszystkich walut można więc potraktować jako wadę, ale osobiście i tak jestem pod wrażeniem ogromu liczby walut, które obsługuje ta jedna mała, plastikowa karta. 

Istotnym plusem Revolut jest w przypadku transakcji internetowych jest możliwość każdorazowego, bezpłatnego generowania nowej karty wirtualnej, której numer można wykorzystać tylko raz. Daje nam to gwarancję, że nikt nie wykorzysta numeru naszej karty, do innej transakcji.

C jak cena 💳 

Zapytacie na koniec ile kosztuje używanie Revolut. Tu pozytywnie Was zaskoczę – korzystanie z tej usługi jest bezpłatne. Zupełnie nic nie zapłacicie zarówno za założenie konta podstawowego i subkont, ich obsługę, jak i korzystanie z karty. Trzeba tylko pamiętać, że obowiązują konkretne darmowe limity, po których przekroczeniu użytkownik zostanie obciążony prowizjami. To jest ten drobny minus, o którym też musicie pamiętać:

 • Wypłaty z bankomatów – są darmowe tylko do kwoty 200 euro, 200 dolarów, 800 złotych lub ekwiwalentu w lokalnej walucie miesięcznie. Dwukrotnie wyższe limity przysługują użytkownikom wersji Premium, która jest już płatna. Po przekroczeniu tych limitów Revolut nalicza prowizję w wysokości 2% wypłaconej kwoty.
 • Wymiana walut – jest bezprowizyjna do kwoty 5000 funtów brytyjskich, 6000 euro, 20.000 złotych lub ekwiwalentu w lokalnej walucie miesięcznie. Limity nie obowiązują użytkowników płatnej wersji Premium.
 • Doładowania konta – bezpłatnie można zasilić swoje konto w Revolut do kwoty 400.000 złotych rocznie. Jest to wysoki limit, więc wydaje mi się, że nie będzie to problemem przy większości zastosowań. Dodatkowo zawsze istnieje możliwość zwiększenia tego limitu.
 • Płacenie przy użyciu wielowalutowej karty Revolut w sklepach lub online jest bezpłatne (mowa o pierwszych transakcjach wymiany walut w miesiącu do kwoty 20.000 zł), a kolejne są obciążone opłatą w wysokości 0,5%.
 • Wymiana walut i płatności w weekendy – trzeba pamiętać, że przewalutowania i płatności walutami, dla których nie funkcjonują subkonta obarczone są  w dni powszednie spreadem w wysokości 1%, natomiast w weekendy 2%. Z kolei czynności te w stosunku do obsługiwanych walut w weekendy obarczone są 1% spreadem.

Reasumując. Jeśli umiesz oszczędzać i nie wydajesz dużych pieniędzy na wyjazdach zagranicznych, nie musisz obawiać się o dodatkowe koszty, a dzięki tej karcie zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Koniecznie trzeba też wspomnieć o tym, że w Revolut obowiązuje limit darmowych przelewów walutowych na konta bankowe. Jest to ważna informacja dla osób, którym np. po wakacjach zostanie pewna ilość euro czy dolarów na subkoncie. Można je oczywiście przelać na polskie konto po przewalutowaniu na złotówki, ale jest to usługa bezpłatna tylko do limitu 20.000 złotych miesięcznie. Powyżej limitu Revolut nalicza 0,5% prowizji. Jeśli uszanujesz powyższe zasady wówczas nie poniesiesz żadnych opłat i będziesz szczęśliwym posiadaczem tej “magicznej” karty.

Rejestracja w Revolut jest banalnie prosta i wykonacie ją w 3 szybkich krokach.

➡ Wystarczy przejść na stronę Revolut  i podać swój numer telefonu. Revolut prześle wiadomość SMS z linkiem do pobrania aplikacji mobilnej. Aplikacja krok po kroku poprowadzi użytkownika przez proces rejestracji (m.in. trzeba ustawić numer PIN lub wybrać logowanie przez odcisk palca).

➡ Następnie wymagane jest zasilenie konta Revolut kwotą minimum 20 złotych. Te pieniądze od razu są do wykorzystania w usłudze – można je też przesłać sobie z powrotem na konto w banku.

➡ Ważnym etapem rejestracji jest weryfikacja, czyli przesłanie zdjęcia lub skanu dokumentu tożsamości oraz wykonanie selfie. Nie da się tego niestety pominąć, bo weryfikacja konta nie zostanie zakończona. Revolut nie wysyła żadnych papierowych umów. Cały proces zakładania konta odbywa się w aplikacji mobilnej i wymaga weryfikacji tożsamości na podstawie zdjęć. Gdy konto zostanie już zweryfikowane, użytkownik może zamówić kartę fizyczną oraz wirtualną. 

 

 

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Zapraszam na moje WYPRAWY

Zobacz co u mnie na INSTAGRAMIE

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa Fotografia Reklamowa | Fotografia Wnętrz i Budynków | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia | Revolut
Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019 

Jarmark Jagielloński 2019

 
jarmark jagielloński logo
Minął prawie miesiąc od tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Dziś przyszedł czas na subiektywne podsumowanie tego festiwalu kultury ludowej. Całość imprezy rozpoczęła się w piątek – 16 sierpnia i zakończyła już 18 sierpnia. W tym krótkim czasie mogliśmy zobaczyć wiele wydarzeń i skorzystać z licznych atrakcji, które przygotowali dla nas organizatorzy wraz z ludowymi artystami. Ciekaw jestem jak Wam podobały się m.in. wystawy, koncerty czy potańcówki, które miały miejsce w ostatnich dniach w Lublinie?
 
W tym roku nie zabrakło też spektakli, pokazów filmowych, warsztatów i spotkań z artystami. Tegoroczna edycja zgromadziła około 250 wystawców, ale nie o ilość, a o jakość zawsze mi chodzi najbardziej, dlatego skupię się na tym drugim aspekcie.  Co ważne, również i w tym roku kupić mogliśmy najrozmaitsze drobiazgi, w większości ręcznie wykonane oraz szczególnie dla mnie cenne regionalne przysmaki z zupełnie różnych stron nie tylko Polski, ale i Europy. Trzeba też wspomnieć, że w tym roku to pszczoły i pszczelarstwo były motywem przewodnim tegorocznego jarmarku, ale to wbrew pozorom nie miody dominowały na ulicznych stoiskach.
 
 
Cieszę się bardzo z krótkiego koncertu Moniki Brodki w ramach tzw. „re:tradycji“, które były jednym z wydarzeń towarzyszących całości imprezy. Jeszcze ze względu na szacunek dla fotografów, słowa uznania mam dla Pana Romana Krawczenko, który zabierał Lublinian w fotograficzną podróż w czasie. W “atelier fotograficznym” wykonał m.in. dla mnie niecodzienne zdjęcie, które jest fajną pamiątką z tegorocznego Jarmarku – dziękuję.
 
Na koniec muszę wspomnieć, że sama historia Jarmarku nawiązuje do lubelskich jarmarków, których początek sięga aż XV wieku. Jednak dziś nie będę zanudzał Was historią, a w zamian pokażę zdjęcia z tegorocznego Jarmarku – liczę, że Wam się spodobają.
 
 
kontakt

#rafalbil #fotografia  #lublin  #jarmarkjagielonski #lubelskie #fotograflublin

Bądź na bieżąco, polub już dziś nasz profil na FACEBOOK’u
Zapraszam na moje WYPRAWY
Śledź nas na INSTAGRAMIE

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Wnętrz i Budynków | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia
Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019 

Carnaval Sztukmistrzów 2019

Wielkimi krokami zbliża się Jarmark Jagielloński🐓, a ja dziś nadrabiam zaległości i wrzucam dla Was sporą porcję zdjęć z tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów. Odbył się on w Lublinie w dniach 25-28 lipca. Ciekaw jestem czy Wam się podobało i jakie macie wrażenia po tegorocznym święcie NOWEGO CYRKU🤡. Jeszcze bardziej zastanawia mnie, czy będziecie na tegorocznym Jarmarku Jagiellońskim, który wystartuje już w najbliższy piątek? Po tej dłuższej przerwie od moich wpisów na blogu, bardzo subiektywnie i wybiórczo powiem Wam, co mi się spodobało, a co nie wzbudziło mojej sympatii. Naturalnie liczę na Wasze uwagi i komentarze na ten temat. Ciekaw jestem jakie są Wasze wrażenia. Poznajcie moje ABC o tegorocznym Carnavalu.

A JAK ATRAKCJE

Analizując atrakcje zacznę do tego co jest sprawdzone i niemal nierozerwalne podczas każdego Carnavalu, mowa o Urban Highline Festivalu. Nie wszyscy może wiedzą, ale jest to praktycznie oddzielna i niezależna impreza, choć ściśle współgrająca z tym co dzieje się w tych dniach w Lublinie. Urban Highline Festival jest największym tego typu festiwalem na świecie. Każdego roku, lubelskie budynki stają się stanowiskami highlinerów, którzy przesłaniają promienie słońca, spacerując praktycznie w chmurach. Higlinerzy mogą z góry obserwować nie tylko mieszkańców, ale i sztukmistrzów, jednak o nich za chwilę.

Kilka słów na temat tego, co mi się nie podobało. Na facebookowym koncie Prezydenta Miasta Lublin we wpisie z 25 lipca pojawił się na zdjęciu właśnie On z Panem Ząbkiem. Widnieje też tam krótki komentarz Prezydenta: Gwóźdź programu Pan Ząbek! Wspólnie zapraszamy na 10 edycję Carnavalu Sztukmistrzów”. Niby fajnie fajnie, ale jednak jak w kombajnie – Powrót do przeszłości“, bo taki tytuł nosił show Pana Ząbka, jest chyba najtrafniejszym oddaniem tego, do czego się przyczepię w tym roku. Jeśli po raz kolejny widzę ten sam numer z chustą przechodzącą z ręki do ręki, to przestaje to być już dla mnie zabawne. Powroty do tego co się już pokazywało na wcześniejszych edycjach Carnavalu nie są według mnie najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia oglądających. Od takiego formatu artysty jak Pan Ząbek, wymagam więcej niż zdjęcia z włodarzem miasta i starych numerów z zeszłych lat. Pewnie dla tych co tego nie widzieli mogło się spodobać, ale mi nie. Dla mnie to nie był gwóźdź programu, a gwóźdź do trumny, bo nic tak nie zabija jak powtarzalność, która wieje nudą. Sprawdził się też komentarz jednego z mieszkańców Lubelszczyzny pod zdjęciem, o którym pisałem wyżej: Takiego gwoździa jak Górki Czechowskie to nawet Pan Ząbek nie wbije!”

Idąc dalej natrafiłem na Pana Pedrro i jego “Wesoły Cyrk”. Ten bohater rozbawiał przez niecałą godzinę swym przedstawieniem nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Pokaz żonglerki i klaunada w bardzo dobrym wydaniu, tak by spełnić wszystkie wymogi  i oczekiwania wysublimowanej lubelskiej publiczności.

Prosto z Argentyny ze swym 40-minutowym show z elementami teatru, żonglerki i chodzenia po taśmie, przyleciał do nas Marcos Masetti. Starał się zauroczyć niejedną Polkę podczas swojego “Darme Cuerda”. Ten zabawny dżentelmen  zabrał mieszkańców Lublina do świata swoich totalnych wygłupów. Zaangażowanie do spektaklu publiczności było jego dużym atutem, szczególnie w kontekście wybuchowego finału.

Kolejna postać pochodzi również z Argentyny, dała za pomocą monocyklu i bicza publiczności dużo przyjemności i radości. Nie jest to zapowiedź z klubu sado-maso, a mowa tu o Mona Circo i Jej “On Wheels”. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Jej mowa ciała, która często wyrażała więcej niż słowa.  Mona urzekła widzów swoim poczuciem humoru i zręcznością, gdy przekształcała pomysły zrodzone w naszych głowach w rzeczywistość. Urzekła nie tylko poczuciem humoru, ale i swą zręcznością.

Następny bohater to Imre Bernath i jego “Social Salto”. Bez wątpienia pokochały go dzieci, a właściwie to Jego lizaki, które rozdawał wśród najmłodszej publiki. Starał się jednak porwać wszystkich, bez względu na wiek, w wesołą podróż wzbogaconą o wyczyny akrobatyczne. Tu również przypadkowi widzowie zostali bohaterami spektaklu.

Iluzjonista pochodzący z Lublina,  finalista jednej z edycji „Mam Talent!” – Piotr Denisiuk, już kilkakrotnie uczestniczył w Carnavalu Sztukmistrzów. W tym roku przygotował zupełnie nowy występ emanujący świeżością, lekkością i oczywiście zaskoczeniem.

Na koniec subiektywnie wybranych atrakcji tegorocznego Carnavalu, przyszedł czas na plucie ogniem, które rozgrzało publikę i pozwoliło posmakować odrobiny żaru na własnej skórze. Wszystko to zapewnił nam Marcin “Ex” Styczyński. Jego pokazy widziałem już w ubiegłych latach, ale mimo to był porywający na tyle, że nie znudził nikogo i w tym roku. Numer z połykaniem balonu do dziś pozostał mi w pamięci, choć jego wykonanie, nie mieści mi się w głowie 😀
 
 

B JAK BŁONIA POD ZAMKIEM

Podczas Carnavalu zawsze trzeba wybrać się na Błonia pod Zamkiem, najlepiej wprost do Baru Żongler, który już od wielu wielu lat jest klubem festiwalowym dla wszystkich fanów Carnavalu Sztukmistrzów. W tym miejscu dba się nie tylko o coś dla ducha, ale i dla ciała. To m. in. dlatego nie mogło mnie tu zabraknąć 😉 Nieopodal klubu powstała strefa wysokich lotów, gdzie grawitacja nie miała aż tak wielkiego znaczenia. Oba miejsca zdecydowanie godne były uwagi. Kilka kroków dalej znalazła się też strefa chilloutu, zorganizowana przez jednego ze sponsorów imprezy.  Na kilka słów uznania zasługują też wolontariusze, którzy rokrocznie wspierają swą aktywnością inicjatywę Carnavalu Sztukmistrzów. To dzięki Nim można było dowiedzieć się o pełnym programie imprezy, a przybywający do Lublina artyści, czuli się dobrze.

C JAK CENY

Na koniec jeszcze małe podsumowanie, by podliczyć ile to wszystko kosztowało? Jak co roku większość imprez zorganizowanych w grodzie koziołka podczas Carnavalu Sztukmistrzów była zupełnie za darmo. Warto jednak pamiętać, że artyści uliczni żyją z datków od swoich widzów, dlatego dobrym zwyczajem jest pozostawienie im do kapelusza nawet drobnej kwoty. Daje to im motywację do dalszego działania, tak by chętnie wrócili tutaj za rok. Podczas Carnavalu na Placu Litewskim pojawił się również napis, przy którym mieszkańcy i odwiedzający miasto mogli sobie za darmo zrobić zdjęcie. Ustawiony tam 10 metrowy “I ❤ Lublin” świeci w nocy, więc można wykonywać sobie przy nim fotografie praktycznie 24h na dobę. Ile kosztowała ta iluminacja i czy jej koszt był pokryty z pieniędzy podatników to już inna kwestia, której dziś nie będę roztrząsał. W zamian dam Wam do zobaczenia jeszcze kilka kadrów z tegorocznego Carnavalu, oczywiście zupełnie za darmo 😉 Pozdrawiam i do zobaczenia na Jarmarku Jagiellońskim.


#rafalbil #fotografia  #lublin  #carnavalsztukmistrzów #lubelskie #fotograflublin

Bądź na bieżąco, polub mój profil na FACEBOOK’u
Zapraszam na inne moje WYPRAWY
Zobacz co u mnie na INSTAGRAMIE

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Carnaval Sztukmistrzów | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Wnętrz i Budynków | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Renowacja Zdjęć | Fotografia
Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019 

Jarmark Jagielloński 2019

jarmark jagielloński logo

 

Już szesnastego sierpnia rozpocznie się Jarmark Jagielloński. W tym roku będzie to już trzynasta edycja tej imprezy – czy to oznacza, że będzie pechowa? Raczej nie sądzę, szczególnie gdy zaglądam do programu tegorocznej imprezy. Podzielono ją tradycyjnie na kilka modułów m.in. rękodzieło, potańcówki, spektakle, kino, spotkania, zwiedzanie miasta, koncerty, warsztaty i wystawy. Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego będzie pszczelarstwo. Czy zapowiada się tu ostre bzykanie? Koniecznie przyjedźcie do Lublina, by namacalnie się o tym przekonać, nie zapomnijcie tylko zabrać ze sobą swoich pszczół i przyjaciół. Dziś krótkie ABC o tym co warto będzie zobaczyć, czego będziecie mogli spróbować i co usłyszycie na najbliższym Jarmarku Jagiellońskim, który rozpocznie się za niespełna miesiąc.

jarmark jagiellońskiA jak Artyści

Brodka, Dorota i Henryk Miśkiewicz, Adam Bałdych i Krzysztof Dys oraz Katarzyna Groniec to nie jest zamknięty katalog artystów, którzy wystąpią w nieoczywistym dla siebie repertuarze tradycyjnym podczas tegorocznego Festiwalu Jarmark Jagielloński. Nie zabraknie też artystów być może mniej znanych, ale równie utalentowanych w swoich dziedzinach. Jarmark Jagielloński to przecież poza spotkaniem z muzyką, też zderzenie z twórcami kultury tradycyjnej i sztuki ludowej, które ja doceniam szczególnie. Pasja, ciężka praca i unikatowe talenty – to są te elementy, które zawsze zasługują na słowa uznania.

B jak bzykanie

Jak już wspomniałem, w tym roku nie zabraknie tematyki pszczelarstwa. Więc każdy, kto chciałby poznać niezwykły świat pszczół, niemalże obowiązkowo stawia się w Lublinie. To tu dowiemy się, jak prowadzić pasiekę lub wybudować własny ul. A dla tych, którzy będą chcieli bardziej zgłębiać tą tematykę, przygotowano  warsztaty w Letniej Szkole Rzemiosła Tradycyjnego, na które ruszyły już zapisy. Warto się pośpieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.

jarmark jagielloński (3)

C jak cena

jarmark jagielloński (27)Dla przypomnienia – w tym roku impreza odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia. Miasto wypełni tradycyjna muzyka, pszczoły i wiele innych atrakcji. Starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa oraz liczne pszczoły przylecą do Lublina, gdyż całość imprezy jest zupełnie za darmo. Nie może i Was więc zabraknąć. Naturalnie warto zabrać ze sobą trochę grosza, gdybyście chcieli nabyć miód, czy inne fantastyczne, nie tylko lubelskie pamiątki.

Zapraszam 16-18 sierpnia 2019 na lubelskie Stare Miasto, a aktualny program festiwalu oraz szczegółowe informacje tradycyjnie znajdziecie na stronie internetowej organizatorów  www.jarmarkjagiellonski.pl/program/

PONIŻEJ ZDJĘCIA Z ZESZŁOROCZNYCH EDYCJI I KILKA WYBRANYCH PUNKTÓW TEGOROCZNEGO PROGRAMU:

Miodem płynące – Stanisław Brach – wystawa

15 sierpnia | 18.00 – wernisaż, 16-18 sierpnia | 11.00-18.00, 19 sierpnia-14 września | 14.00-18.00 / Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a, I piętro. Lubelska odsłona wystawy „Miodem płynące” to opowieść o pięknie, szlachetnej materii, mistycznych owadach i doskonałości natury.

Jarmark Rzemieślniczy

16 sierpnia | 11.00-18.00 , 17 i 18 sierpnia | 10.00-18.00/ Stare Miasto. Na stoiskach zlokalizowanych na uliczkach Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie będzie można nabyć fantastyczne produkty, ale i zobaczyć na żywo jak powstają te genialne wyroby.

Wokół kury, czyli tradycyjna parada

16-18 sierpnia | 11.00, 13.00, 15.00, 19.00 | Stare Miasto. Wędrując ulicami Starego Miasta, kilka razy dziennie, odnajdziemy paradę towarzyszącą przejazdowi Kury Jarmarku Jagiellońskiego.

Jarmarkowe Podwórko – plac zabaw tradycyjnych

16-18 sierpnia | 11.00-19.00 | Błonia pod Zamkiem. Tam znajdziemy tradycyjne gry i zabawy dla całych rodzin.

re:tradycja czyli strefa koncertów

16 sierpnia | 19.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego. Po raz kolejny zobaczymy unikalny na skalę kraju koncert produkcji Warsztatów Kultury, w ramach której artyści znani ze współczesnej sceny muzycznej spotykają się w tradycyjnym repertuarze z muzykami wiejskimi.

 Rodopi Ensemble – The paths of Dionysus / Thrace – Asia Minor – koncert

17 sierpnia | 19.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego. Zespół wykonuje muzykę unikalnej społeczności greckiej mieszkającej na terenie Tracji, w miejscu na styku muzycznych kultur północy, południa, wschodu i zachodu. Przyjdźcie i przekonajcie się sami jak grają.

 ‘ndiaz – koncert

17 sierpnia | 21.00 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Projekt łączy czterech muzyków: Youn Kamm przy pomocy trąbki kieruje swoje kroki na nuty pełne zapachu Libanu i Turcji, Yann Corre cały zanurzony jest w brazylijskim forrò, Jerome Kerihuel udoskonalił swoją technikę perkusyjną w Indiach. A jeśli chodzi o Tymoteusza – jego saksofon wiruje niczym rumuński tarogot – ludowa odmiany klarnetu. Zobaczcie co wyczarują z tego połączenia instrumentów i talentów.

 Trys Keturiose – koncert

18 sierpnia | 14.00 | Klasztor oo. Dominikanów, ul. Złota 9. Zespół Trys Keturiose od ponad 30 lat wykonuje oryginalne litewskie pieśni polifoniczne zwane sutartinės. Zobaczcie sami czym wyróżnia się na tle litewskiej muzyki ludowej.

Potańcówki

16-18 sierpnia | 21.30 | Plac Dominikański. Podczas Jarmarku nie brakuje nigdy tańców i nie jest ważne czy potrafisz tańczyć oberka, czy znasz krok podstawowy do mazurków czy polek. Ważne jest by chcieć się pobawić przy muzyce granej na żywo.

Miasto Pszczół – kino

17 sierpnia | 11.00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa. Jeśli spodziewacie się filmów o bzykaniu, to to jest to miejsce. Sześcioletni Olivier i jego przyjaciele podążają za pszczelarzem, by poznać życie pszczół miodnych. W filmie skierowanym do najmłodszej widowni pokazany jest cudowny świat pszczół – ich ciężka praca wśród kwiatów, hierarchia w organizacji oraz sekrety nie tylko prosto z ula.

Więcej niż miód – kino

17 sierpnia | 11.30 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa. Kolejne filmy o bzykaniu dla dzieci, ale i dorosłych, hmmmm już się boję najbliższych nagłówków w prasie lokalnej, ciekawi mnie też reakcja radnych miasta. Ale teraz nie o tym, jeśli chcecie zobaczyć film nominowanego do Oscara reżysera Markus’a Imhoof’a, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, to koniecznie wybierzcie się do Warsztatów Kultury.

Be with bee / be thanks to bee

18 sierpnia | 15.00 | Aula Klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9. Warto wybrać się i na spotkanie, podczas którego prowadzący Letniej Szkoły Pszczelarstwa przedstawią swoją dziedzinę działalności związaną z pszczelarstwem.

Łowcy miodu – kino

18 sierpnia | 18.00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa. Łowcy miodu, nie mylić z “Władcy Móch” są pierwszym polskim pełnometrażowym, wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół i analizuje zagrożenia dla cywilizacji spowodowane masowym wymieraniem tych owadów. Szczególnie polecam.

Cuda – kino

18 sierpnia | 19.15 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa. Nie ma to jak zobaczyć film nagradzany w konkursach, tak jest tym razem – film ten bowiem to zwycięzca Grand Prix na festiwalu w Cannes. Film opowiada prawdziwą historię jej dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii, gdzie uczy się jak żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”.

Babadag – koncert

18 sierpnia | 20.00 | Plac Dominikański. Babadag to autorska formacja Oli Bilińskiej, w której eksperymentuje z interesującymi ją wątkami i warstwami muzyki tradycyjnej, nadając im formy i brzmienia często zupełnie z tradycją nie kojarzone.

jarmark jagielloński 2016 Lublin (19)

kontakt

#rafalbil #fotografia  #lublin  #jarmarkjagielonski #lubelskie #fotograflublin

Bądź na bieżąco, polub już dziś nasz profil na FACEBOOK’u
Zapraszam na moje WYPRAWY
Śledź nas na INSTAGRAMIE

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Wnętrz i Budynków | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia
Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019 

 

Turystyczne zwiedzanie miast autobusem

Zwykle autobusy turystyczne w wielu miastach Europy są klimatyzowane, często dwupiętrowe i z odkrytym dachem, posiadają też audio przewodniki z translacją w kilkunastu językach. W Lublinie jednak tego wszystkiego nie uświadczycie, ale w zamian od dziś możecie przejechać się Ziutkiem.  Co to oznacza? Ziutek to zabytkowy trolejbus, który kursował będzie w Lublinie również i w te wakacje. Można będzie się nimi przejechać w soboty i w niedziele. Więc jeśli lubicie zwiedzać miasto nieco inaczej, niż wszyscy, to od dziś jest ku temu okazja. Możecie dzięki temu zobaczyć Lublin z nieco innej perspektywy.  Co ważne można po mieście będzie nimi jeździć zarówno w lipcu, jak i sierpniu, także tych okazji będzie sporo. Dziś mam dla Was krótkie ABC na ten temat. Jestem również ciekaw Waszych opinii – co o tym sądzicie?

A JAK ATRAKCJA

Jak już wspomniałem wiele miast Europy świadczy usługi turystyczne z autobusami Hop-on Hop-off.  Dlaczego więc w Lublinie miałoby takiej usługi nie być? Jest ona nieco odmienna od tej jaką spotkamy w Rzymie, Londynie, na Malcie czy w  Paryżu – co oczywiście nie musi oznaczać, że gorsza czy lepsza. Przyjmijmy, że lubelska jest unikatowa. Przejazd trolejbusem ZIU-9B zwanym Ziutkiem – jest możliwy tylko i wyłącznie w Lublinie. Choć pojazd ten nie jest klimatyzowany i ma swoje lata, to i tak daje w zamian coś więcej, niż nowoczesne turystyczne autokary – wg mnie jest to klimat, którego nie uświadczycie nigdzie indziej w Europie. Co ważne o obiektach, które będzie można zobaczyć za oknem opowie przewodnik, a każdy uczestnik linii turystycznej otrzyma pamiątkową monetę, która powstała specjalnie na potrzeby linii turystycznej, z okazji jubileuszu 90-lecia komunikacji miejskiej w Lublinie. Cała przejażdżka będzie trwać około 45 minut, zatem zapnijcie pasy, by dowiedzieć się, którędy pojedziemy?

B JAK BYCHAWSKI, PLAC BYCHAWSKI

Plac Bychawski to nazwy z przystanków trasy Ziutka, a jeśli jesteście ciekawi jak wyglądać będzie cała trasa przejazdu, to już Wam zdradzam:

Trasa trolejbusu Ziutka będzie przebiegała przez:  Al. Racławickie – Al. Kraśnicka – Zana – Wileńska – Głęboka – Muzyczna – Stadionowa – Lubelskiego Lipca 80 – Pl. Bychawski – Wolska – Droga Męczenników Majdanka – Majdanek – Droga Męczenników Majdanka – Wolska – Pl. Bychawski – Al. Piłsudskiego – Lipowa – Al. Racławickie.

C JAK CENA

Na sam koniec zdradzę Wam jeszcze ile za tą przyjemność należy zapłacić. Tu czeka Was miłe zaskoczenie, bo na tą turystyczną atrakcję obowiązują regularne bilety zgodnie z cennikiem MPK. Będą też za darmo mogli się przejechać tą linią wszyscy uprawnieni do przejazdów bezpłatnych MPK. Czyli nie ma ukrytych kosztów, gwiazdek w umowie, a wszystko jest zgodne z dotychczasową taryfą MPK. Bilety można będzie nabyć wcześniej, a jeśli się nie wyrobicie i zaistnieje i taka potrzeba, by zakupić je w samym trolejbusie, to będzie taka możliwość (dla przypomnienia bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe są w następujących cenach: 3,20 zł i 1,60 zł.). Pozostaje Wam życzyć szerokości i pamiętajcie tylko, że liczba miejsc siedzących jest ograniczona. Znajduje się ich tylko 22. Mimo to wierzę, że dla chcącego nic trudnego i uda Wam się przejechać, by w ten unikatowy sposób zwiedzić miasto.

Program Carnavalu Sztukmistrzów 2019

PROGRAM Carnaval Sztukmistrzów 2019

 

Już za parę dni, za dni parę… słowami tej piosenki przypomnę, że zbliża się nieuchronnie Carnaval Sztukmistrzów. Jest to jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najzabawniejsza z cyklicznych imprez w Lublinie, na którą docierają do “Grodu Koziołka” artyści nie tylko z różnych stron z Polski, ale i świata. Większość punktów  programu Carnavalu Sztukmistrzów jest darmowa. Eventy biletowane znajdziecie na stronie: sztukmistrze.eu 🤡 Znajdziecie tam również aktualny program i szczegóły dotyczące całości Carnavalu. Postanowiłem Wam nieco ułatwić i zamieścić poniżej info co i którego dnia oraz o której będziecie mogli zobaczyć, w ramach tej kilkudniowej imprezy. Jestem przekonany, że w tym roku, działo się będzie bardzo dużo interesujących rzeczy, szczególnie, że to właśnie teraz Carnaval świętować będzie swoje dziesiąte urodziny. Impreza co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata i chyba nikomu nie muszę udowadniać, że to właśnie w te dni ,warto być w Lublinie.

carnaval-logoByć może są tu tacy, co jeszcze nie wiedzą czym jest Carnaval Sztukmistrzów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to czas szalonych widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku. Podczas kilku dni Carnavalu prezentowane są spektakle i pokazy, które rozbawiają publikę do łez. Również i w tym roku podczas Carnavalu odbędzie się Urban Highline, czyli najstarszy i wciąż największy festiwal higline’owy na świecie. Przypomnę tylko, że w tym roku Carnaval Sztukmistrzów oraz Urban Highline odbędą się w dniach 25-28 lipca, a jeśli nigdy nie byłeś na CarnavaluZobacz na własne oczy jak było w zeszłym roku i w tym baw się jeszcze lepiej. Tego co dzieję się w te dni nie da się nigdy opisać, to po prostu trzeba zobaczyć.

ZGODNIE Z OBIETNICĄ ZAMIESZCZAM TEŻ SZCZEGÓŁOWY
TEGOROCZNY PROGRAM CARNAVALU SZTUKMISTRZÓW:

🔹Czwartek, 25 lipca:

➡ Urban Highline Festival:

12:00 – 21:00 Urban Highline Festival – Trybunał Koronny, Wieża Trynitarska, Brama Krakowska, Stare Miasto

➡ Spektakle uliczne/buskerzy:

17:00 – 17:50 Pan Pedrro “Wesoły Cyrk Pana Pedrro”, Plac przy Trybunale

17:00 – 17:40 Marcos Masetti “Darme Cuerda”, Plac przed Centrum Kultury

17:00 – 17:45 Imre Bernath “Social Salto”, Plac Litewski

17:00 – 17:30 Iluzjonista Piotr Denisiuk, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

18:00 – 18:40 Mona Circo “On Wheels”, Plac przed Centrum Kultury

18:00 – 18:40 Pan Ząbek “Powrót do przeszłości”, Plac Litewski

18:00 – 18:35 Kacper Wydmański “Incredible Equilibrium”, Plac przy Trybunale

19:00 – 19:50 Pan Pedrro “Wesoły Cyrk Pana Pedrro”, Plac przy Trybunale

19:00 – 19:40 Marcos Masetti “Darme Cuerda”, Plac przed Centrum Kultury

19:00 – 19:45 Imre Bernath “Social Salto”, Plac Litewski

19:00 – 19:30 Iluzjonista Piotr Denisiuk, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

20:00 – 20:40 Mona Circo “On Wheels”, Plac przed Centrum Kultury

20:00 – 20:40 Pan Ząbek “Powrót do przeszłości”, Plac Litewski

20:00 – 20:45 Ale Risorio “La Kermesse”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

20:00 – 20:35 Kacper Wydmański “Incredible Equilibrium”, Plac przy Trybunale

20:00 – 20:50 Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Przyjaciele – „Powrót Sztukmistrza”, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej – Boisko

21:30 – 22:30 Zap “The Zap Show”, Plac po Farze

➡ Muzyka na ulicy:

17:00 – 17:45 Bucket Guys “Feel the Beat”, Plac po Farze

19:00 – 19:45 Bucket Guys “Feel the Beat”, Plac po Farze

20:00 – 21:00 The Beez “Schreibmaschine”, Plac po Farze

➡ Spektakle sceniczne:

19:00 – 19:40 Andrea Salustri “Materia” Circus Next, Sala Widowiskowa Centrum Kultury

➡ Klub Festiwalowy:

22:30 – 23:30 The Beez “Schreibmaschine”, Klub Festiwalowy

 

🔹Piątek, 26 lipca:

➡ Urban Highline Festival:

10:30 – 19:30 Urban Highline Festival – Trybunał Koronny, Wieża Trynitarska, Brama Krakowska, Stare Miasto

➡ Warsztaty:

12:00 – 16:00 Miasteczko cyrkowe Frikart, Błonia pod Zamkiem

12:00 – 17:00 Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych, Park przy Centrum Kultury w Lublinie

➡ Spektakle uliczne/buskerzy:

17:00 – 17:40 Marcos Masetti “Darme Cuerda”, Plac przed Centrum Kultury

17:00 – 17:40 Mona Circo “On Wheels”, Plac Litewski

17:00 – 17:45 Ale Risorio “La Kermesse”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

17:00 – 17:50 Luca Bellezze “Melafilo”, Plac przy Trybunale

17:00 – 17:30 Iluzjonista Piotr Denisiuk, Plac Rybny

18:00 – 18:30 Cia. Alta Gama “Adoro”, Plac przed Centrum Kultury

18:00 – 18:40 Pan Ząbek “Powrót do przeszłości”, Plac Litewski

18:00 – 18:35 Kacper Wydmański “Incredible Equilibrium”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

18:00 – 18:45 Imre Bernath “Social Salto”, Plac przy Trybunale

18:00 – 18:50 Pan Pedrro “Wesoły Cyrk Pana Pedrro”, Plac Rybny

19:00 – 19:40 Marcos Masetti “Darme Cuerda”, Plac przed Centrum Kultury

19:00 – 19:40 Mona Circo “On Wheels”, Plac Litewski

19:00 – 19:45 Ale Risorio “La Kermesse”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

19:00 – 19:50 Luca Bellezze “Melafilo”, Plac przy Trybunale

19:00 – 19:30 Iluzjonista Piotr Denisiuk, Plac Rybny

20:00 – 20:30 Cia. Alta Gama “Adoro”, Plac przed Centrum Kultury

20:00 – 20:40 Pan Ząbek “Powrót do przeszłości”, Plac Litewski

20:00 – 20:35 Kacper Wydmański “Incredible Equilibrium”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

20:00 – 20:45 Imre Bernath “Social Salto”, Plac przy Trybunale

20:00 – 20:50 Pan Pedrro “Wesoły Cyrk Pana Pedrro”, Plac Rybny

20:00 – 21:00 Zap “The Zap Show”, Plac po Farze

21:30 – 22:20 Theater Irrwisch “Let it burn!”, Plac przy Trybunale

➡ Muzyka na ulicy:

17:00 – 17:45 Bucket Guys “Feel the Beat”, Plac po Farze

19:00 – 19:45 Bucket Guys “Feel the Beat”, Plac po Farze

22:00 – 23:00 The Beez “Schreibmaschine”, Plac po Farze

➡ Spektakle sceniczne:

19:00 – 19:40 Andrea Salustri “Materia” Circus Next, Sala Widowiskowa Centrum Kultury

Widowisko:

21:00 – 21:50 Les Lendemains & Les Philébulistes “La Tangente du bras tendu”, Plac Zamkowy

➡ Klub Festiwalowy:

22:30 – 23:30 Zap “The Zap Show”, Błonia pod Zamkiem

 

🔹Sobota, 27 lipca:

➡ Urban Highline Festival:

10:30 – 19:30 Urban Highline Festival – Trybunał Koronny, Wieża Trynitarska, Brama Krakowska, Urząd Miasta i Urząd Wojewódzki / ul. Wieniawska, Lubelskie Centrum Konferencyjne – Centrum Spotkania Kultur ul. Artura Grottgera, Stare Miasto

➡ Warsztaty:

12:00 – 16:00 Miasteczko cyrkowe Frikart, Błonia pod Zamkiem

12:00 – 17:00 Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych, Park przy Centrum Kultury w Lublinie

15:00 – 18:30 Warsztaty Cyrkowe, Vivo! Lublin

➡ Spektakle uliczne/buskerzy:

14:00 – 14:30 Iluzjonista Piotr Denisiuk, Vivo! Lublin

16:00 – 16:30 Cia. Alta Gama “Adoro”, Plac Litewski

17:00 – 17:40 Mona Circo “On Wheels”, Plac przed Centrum Kultury

17:00 – 17:45 Imre Bernath “Social Salto”, Plac Litewski

17:00 – 17:30 Iluzjonista Piotr Denisiuk, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

17:00 – 17:40 Pan Ząbek “Powrót do przeszłości”, Plac przy Trybunale

18:00 – 18:40 Marcos Masetti “Darme Cuerda”, Plac przed Centrum Kultury

18:00 – 18:20 Cie Basinga “Soka Tira”, Plac Litewski

18:00 – 18:35 Kacper Wydmański “Incredible Equilibrium”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

18:00 – 18:50 Luca Bellezze “Melafilo”, Plac przy Trybunale

18:00 – 18:45 Ale Risorio “La Kermesse”, Plac Rybny

18:40 – 19:10 Cia. Alta Gama “Adoro”, Plac Litewski

19:00 – 19:40 Mona Circo “On Wheels”, Plac przed Centrum Kultury

19:00 – 19:40 Theater Irrwisch “Grannies” walking act, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

 19:00 – 19:45 Imre Bernath “Social Salto”, Plac przy Trybunale

 19:00 – 19:40 Pan Ząbek “Powrót do przeszłości”, Vivo! Lublin

 20:00 – 20:40 Marcos Masetti “Darme Cuerda”, Plac przed Centrum Kultury

 20:00 – 20:20 Cie Basinga “Soka Tira”, Plac Litewski

 20:00 – 20:35 Kacper Wydmański “Incredible Equilibrium”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

 20:00 – 20:50 Luca Bellezze “Melafilo”, Plac przy Trybunale

 20:00 – 20:45 Ale Risorio “La Kermesse”, Plac Rybny

 20:00 – 20:50 Asphalt Theater “The Chefs Orchestra” Start: Deptak – Koniec: pl. po Farze, Deptak

 21:30 – 22:20 Theater Irrwisch “Let it burn!”, Plac przy Trybunale

➡ Spektakle sceniczne:

17:00 – 17:30 Bram Graafland “The Yelling Kitchen Prince”, Podwórko ul. Olejna

19:00 – 19:45 Cie Random “Random” Circus Next, Sala Widowiskowa Centrum Kultury

20:00 – 20:30 Bram Graafland “The Yelling Kitchen Prince”, Podwórko ul. Olejna

20:30 – 21:40 Kompania Barolosolo “Plus Haut”, Dziedziniec Wydziału Pedagogiki UMCS

➡ Muzyka na ulicy:

18:00 – 18:20 Cie Basinga “Soka Tira”, Plac Litewski

20:00 – 20:20 Cie Basinga “Soka Tira”, Plac Litewski

22:00 – 22:50 KermesZ à l’Est, Plac po Farze

➡ Widowisko:

21:00 – 21:50 Les Lendemains & Les Philébulistes “La Tangente du bras tendu”, Plac Zamkowy

➡ Klub Festiwalowy:

22:30 – 01:00 Asphalt Theater/KermesZ à l’Est Klub festiwalowy “Bar Żongler”, Błonia pod Zamkiem

 

🔹Niedziela, 28 lipca:

➡ Urban Highline Festival:

09:30 – 18:30 Urban Highline Festival – Trybunał Koronny, Wieża Trynitarska, Brama Krakowska, Urząd Miasta i Urząd Wojewódzki / ul. Wieniawska, Lubelskie Centrum Konferencyjne – Centrum Spotkania Kultur ul. Artura Grottgera, Stare Miasto

➡ Warsztaty:

12:00 – 17:00 Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych, Park przy Centrum Kultury w Lublinie

12:00 – 16:00 Miasteczko cyrkowe Frikart, Błonia pod Zamkiem

15:00 – 18:30 Warsztaty Cyrkowe, Vivo! Lublin

➡ Spektakle uliczne/buskerzy:

14:00 – 14:40 Pan Ząbek “Powrót do przeszłości”, Vivo! Lublin

16:00 – 16:40 Mona Circo “On Wheels”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

16:00 – 16:45 Ale Risorio “La Kermesse”, Plac przy Trybunale

16:00 – 16:30 Iluzjonista Piotr Denisiuk, Plac Rybny

17:00 – 17:40 Marcos Masetti “Darme Cuerda”, Plac przed Centrum Kultury

17:00 – 17:30 Cia. Alta Gama “Adoro”, Plac Litewski

17:00 – 17:40 Theater Irrwisch “Grannies” walking act, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

17:00 – 17:45 Imre Bernath “Social Salto”, Plac przy Trybunale

17:00 – 17:35 Kacper Wydmański “Incredible Equilibrium”, Plac Rybny

18:00 – 18:20 Cie Basinga “Soka Tira”, Plac Litewski

18:00 – 18:50 Luca Bellezze “Melafilo”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

18:00 – 18:45 Ale Risorio “La Kermesse”, Plac przy Trybunale

18:00 – 18:40 Pan Ząbek “Powrót do przeszłości”, Plac Rybny

18:00 – 18:30 Iluzjonista Piotr Denisiuk, Vivo! Lublin

19:00 – 19:40 Marcos Masetti “Darme Cuerda”, Plac przed Centrum Kultury

19:00 – 19:30 Cia. Alta Gama “Adoro”, Plac Litewski

19:00 – 19:40 Mona Circo “On Wheels”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

19:00 – 19:45 Imre Bernath “Social Salto”, Plac przy Trybunale

19:00 – 19:30 Bram Graafland “The Yelling Kitchen Prince”, Podwórko ul. Olejna

19:00 – 19:35 Kacper Wydmański “Incredible Equilibrium”, Plac Rybny

19:00 – 19:50 Asphalt Theater “The Chefs Orchestra” Start: Deptak – Koniec: pl. po Farze, Deptak

20:00 – 20:20 Cie Basinga “Soka Tira”, Plac Litewski

20:00 – 20:50 Luca Bellezze “Melafilo”, Ul. Krakowskie Przedmieście – Pomnik Unii Lubelskiej

➡ Spektakle sceniczne:

16:00 – 16:30 Bram Graafland “The Yelling Kitchen Prince”, Podwórko ul. Olejna

19:00 – 19:45 Cie Random “Random” Circus Next, Sala Widowiskowa Centrum Kultury

19:00 – 19:30 Bram Graafland “The Yelling Kitchen Prince”, Podwórko ul. Olejna

20:30 – 21:40 Kompania Barolosolo “Plus Haut”, Dziedziniec Wydziału Pedagogiki UMCS

➡ Muzyka na ulicy:

20:30 – 21:20 KermesZ à l’Est, Plac po Farze

➡ Klub Festiwalowy:

21:00 – 02:00 JAM session, Klub festiwalowy “Bar Żongler”, Błonia pod Zamkiem

#rafalbil #fotografia  #lublin  #carnavalsztukmistrzów #lubelskie #fotograflublin

Bądź na bieżąco, polub już dziś nasz profil na FACEBOOK’u
Zapraszam na moje WYPRAWY
Śledź nas na INSTAGRAMIE

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Wnętrz i Budynków | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia
Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019 

 

Pokazy lubelskich fontann w lipcu

Od jutra ruszają lipcowe multimedialne pokazy fontann na placu Litewskim. Na lipiec zaplanowano łącznie dziesięć pokazów, które będzie można oglądać wyłącznie w weekendy. Wyjątkiem od tej zasady będzie czwartek 25 lipca – w tym dniu rusza Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie, więc będzie to dodatkowo idealna okazja do pokazania tej wodno-wizualnej atrakcji osobom przyjezdnym.
 
 
Również i w tym roku zobaczyć będzie można prezentację najważniejszych imprez kulturalnych miasta, ale i pokaz dotyczący jego historii.  “Wydarzenia Kulturalne” to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Lublina. Tylko raz w tym miesiącu powtórzona zostanie zeszłoroczna nowość, czyli „Historia placu Litewskiego na wesoło”.  W tym roku zobaczyć będzie można pokaz pt: “Unia Narodów”. To alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską, a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych. W tym roku ponownie można zobaczyć “Sen o Mieście”. Jest to pokaz inspirowany inscenizacją nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Kolejnym pokazem, który można będzie zobaczyć są “Anioły lubelskie”. To kolejny pokaz w reżyserii Janusza Opryńskiego. Tym razem motywem przewodnim są freski znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej  lubelskiego zamku. Wszystkie 10 pokazów można będzie zobaczyć zupełnie za darmo.  Poniżej znajdziecie harmonogram na lipiec i zobaczycie fotografie z tegorocznych pokazów.
 
Harmonogram pokazów na lipiec:

 • Pokaz 1 – dzień 5 lipca ok. godz. 21:30 – Unia Narodów, Sen o mieście 💦
 • Pokaz 2 – dzień 6 lipca ok. godz. 21:30 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie 💦
 • Pokaz 3 – dzień 12 lipca ok.  godz. 21:30 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne 💦
 • Pokaz 4 – dzień 13 lipca ok. godz. 21:30 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie 💦
 • Pokaz 5 – dzień19 lipca ok. godz. 21:30 – Unia Narodów, Sen o mieście 💦
 • Pokaz 6 – dzień 20 lipca ok. godz. 21:30 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne 💦
 • Pokaz 7 – dzień 25 lipca ok. godz. 21:30 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne 💦
 • Pokaz 8 – dzień 26 lipca ok. godz. 21:30 – Unia Narodów, Sen o mieście 💦
 • Pokaz 9 – dzień 27 lipca ok. godz. 21:30 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie 💦
 • Pokaz 10 – dzień 28 lipca ok. godz. 21:30 – Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na Wesoło 💦
 
 
 
 
 
lublin fontanna
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  #rafalbil #fotografia  #lublin  #placlitewski #lubelskie #fotograflublin

Bądź na bieżąco, polub już dziś nasz profil na FACEBOOK’u
Zapraszam na moje WYPRAWY
Śledź nas na INSTAGRAMIE

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Wnętrz i Budynków | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019