Co warto zobaczyć w Skalnym Mieście – Adršpašskoteplické skály

Dziś mamy dla Was cenne informacje praktyczne dotyczące dojazdów, cen jakie na Was czekają, gdy wybierzecie się w Adršpašskoteplické skály. Co jednak ważniejsze, zdradzimy Wam, co warto zobaczyć w Skalnym Mieście. Na zwiedzanie najlepiej zarezerwować kilka godzin ponieważ trasa okrężna ma długość kilku dobrych kilometrów. Należy naładować dobrze baterie w aparacie, zabrać ze sobą pojemną kartę i ruszyć wzdłuż szlaku, a dlaczego wyjaśnimy jak zwykle subiektywnie i obiektywnie poniżej, tak od A do Z. Zabieramy więc Was w przepiękny teren złożony z licznych skał zbudowanych z piaskowca. Zobaczycie, że 100 metrowe skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Pokażemy Wam też  skalny wodospad oraz szmaragdowe jezioro, które powstało po starej piaskarni. To co, ruszamy?

A jak Adršpach

Adršpach Skalne Miasto  to perła Sudetów Środkowych, która znajduje się zaledwie kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy. Najwygodniejsza forma dojazdu to oczywiście samochód. Jadąc autem na północy od Skalnego Miasta leży wioseczka Adrszpach, druga miejscowość, od której pochodzi nazwa kompleksu. Adršpach natomiast to gmina wiejska w Czechach, w której znajduje się wspomniane powyżej Adršpašské skalni mesto, bo tak dokładnie określane jest ono w Czechach. Okolica zbudowana jest głównie z piaskowców. W tutejszych plenerach kręcono m.in. “Opowieści z Narnii”, dlatego dziś zabieramy Was do tego bajkowego świata.

B jak brama

Skalna Brama to gotycka brama, która została wybudowana w 1839 roku na polecenie ówczesnego barona Ludvika Karel Nadherny.  O ile większość pięknych zjawisk w adršpašskich skałach stworzyła sama przyroda, to sama brama do nich nie należy. Zaklinowana między skałami zaprasza do wejścia do krainy jak z bajki. To wg nas symboliczne przejście między światami realnym i baśniowym, do którego dziś Was zabieramy.

 

C jak ceny

Teraz słów kilka o finansach, czyli ile Was ta przyjemność będzie kosztowała? Najbardziej polecamy odwiedzenie strony adrspach.cz  na której znajdziecie aktualne ceny za wejście do parku. Trzeba podkreślić, że  dokonywane są zmiany w cenach biletów, więc przed wyjazdem warto sprawdzić ich aktualność odwiedzając stronę Skalnego Miasta. Na teren skał można wejść przez cały rok, codziennie w godzinach od 8 do 18, jednak za same bilety ceny uważamy nie są wygórowane, o czym świadczą chociażby tłumy turystów (w tym z Polski). Warto zaznaczyć, że dodatkowo płatny jest rejs po skalnym jeziorze. Ta przyjemność jest o określonych porach roku od około 15.04.2018r. (przy sprzyjającej pogodzie czynne już i w kwietniu), do 30.10.2018r. w godz. 09:00 – 17:00. Co istotne można też za dodatkową odpłatą wprowadzić na teren rezerwatu również i  psa. Natomiast ceny za parking wyniosły nas 0 zł, choć oczywiście w pobliżu są również prywatne, płatne parkingi, tak przy samym Skalnym Mieście jest duży nieodpłatny parking, który oddalony jest 5 minut spacerem od bramki z biletami. Dla przypomnienia tylko, walutą jest tu korona czeska (CZK); 1 korona to około 0,16 zł.

D jak Dziura

Mysia Dziura (Myší Díra) to  wyjątkowo nieprzyjemne miejsce dla osób otyłych. Wąska, głęboka szczelina skalna, przez którą osoby o większych gabarytach mogą przejść z trudnościami.

E jak Elephant square

Elephant square to rynek słoni, który spotkamy w Skalnym Mieście. Jest to wysłany piaskiem placyk na szlaku przez Skalne Miasto. Wystarczy odrobina wyobraźni i można się w kształtach skał dopatrzeć podobieństwa do słoniowych trąb.

F jak fauna i flora

Charakterystyczna górska roślinność to kilkaset ciekawych gatunków w tym między innymi: fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski czy modrzyk górski. Również fauna Skalnego Miasta to wiele ciekawych gatunków zwierząt. Możemy tu spotkać borsuka, bociana czarnego, czaple, nietoperze, ale także żmiję zygzakowatą. Liczna fauna znakomicie uzupełnia tło i potęguje wrażenia. Na uwagę zasługują m.in. Kochankowie – czyli jedna z najwyższych i najpiękniejszych formacji. Skały mierzone z poziomu doliny mają około 100 metrów wysokości. Żeby ujrzeć ich w pełnej krasie należy wdrapać się po licznych schodach na punkt widokowy i zobaczyć przepiękną roślinność terenu. Kochankowie (Milenci) stanowią symbol Skalnego Miasta, a ich sylwetki powielane są na wielu pamiątkach.

G jak Góry Stołowe

Góry Stołowe zachwycają o każdej porze roku. Trzeba zaznaczyć, że rezerwat Skalnego Miasta stanowi część Gór Stołowych i jest stosunkowo charakterystyczny dla tego pasma.

H jak horolezci

Spacerując po Skalnym Mieście, częstym widokiem byli horolezci (horolezec to z czeskiego: wspinacz, alpinista). Wiek XX to z kolei eksplozja zainteresowania turystyką wspinaczkową w tym terenie. W rezerwacie wytyczono w tym celu specjalne szlaki i zadbano o infrastrukturę turystyczną. Obecnie jest to wymarzone miejsce do wspinaczki skałkowej. Jednak trzeba zaznaczyć, że możliwa jest tylko i to wyłącznie w wyznaczonych miejscach wspinaczkowych.

I jak inspiracja

Jesteśmy na półmetku opowiadania Wam o Skalnym Mieście, a już teraz możemy napisać, że miejsce to potrafi zainspirować i to o każdej porze roku. Zachęcamy do przekonania się o tym, najlepiej na własnej skórze.

J jak jezioro szmaragdowe

Warto wrócić jeszcze do początku naszej podróży, gdyż na starcie natrafiliśmy na przepiękne szmaragdowe jezioro w Adršpach, znajdujące się w miejscu dawnej piaskowni. To co nam się najbardziej tu spodobało to piękna czysta woda o turkusowym kolorze. Większość osób zwiedzających kieruje się od razu na prawo. Można natomiast skręcić od razu w lewo i wówczas uda się Wam obejść jezioro, podążając szlakiem, który je okrąża. Zachęcam do wyboru tej drogi. Po pierwsze dlatego, że jest pięknie, a po drugie ze względu na znacznie mniejszą liczbę turystów. Szlak który prowadzi na około jeziora znaczony jest kolorem niebieskim.

K jak kaplica

Spacerując po Skalnym Mieście, natrafiliśmy na skalną kaplicę pod północno-zachodnimi ścianami Kochanków gdzie są umieszczone tablice upamiętniające wspinaczy, którzy zginęli podczas zdobywania wierzchołków skał.

L jak labirynt

Każdy, kto wkroczy w ten skalny labirynt, jest nim oczarowany. Podobne wrażenia i zapierające dech w piersiach są zakamarki Szczelińca Wielkiego. Tutejszy labirynt skalny rozlewa nie na powierzchni 1800 hektarów, dlatego też przygotowano dla zwiedzających trasę turystyczną zaopatrzoną w schodki, kładki, poręcze etc., wszystko to po to by uprościć zwiedzanie turystom.

 

M jak Metuje

Metuje to rzeka w Sudetach w północnych Czechach. Lewobrzeżny dopływ Łaby w zlewisku Morza Północnego. Rzeka Metuje płynie w kraju hradeckim przez Góry Stołowe i Pogórze Orlickie. Nad Metują znajduje się miasto Teplice w którym corocznie odbywają się Międzynarodowe Festiwale Filmów Wspinaczkowych.

N jak Narnia

Wędrując po labiryntach Skalnego Miasta można poczuć klimat “Opowieści z Narnii”, które filmowy z Hollywood wybrali nie bez powodu na plan filmowy podczas ekranizacji powieści fantasy C.S. Lewisa.

O jak okolica

Wprawdzie Skalne Miasto powinno dostarczyć nam dostatecznie dużo wrażeń, ale jeśli pozostajemy w tych terenach na dłużej, wówczas  warto jest nie marnować czasu na siedzenie w hotelu i rozejrzeć się po okolicy. Polecamy wybrać się do Teplice nad Metují – jest to niewielkie przyjemne miasteczko z barokowym kościołem św. Warzyńca oraz położoną na wzgórzu Kamenec pustelnią nieistniejącego zakonu iwanitów i niewielkim kościółkiem Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Ci, którzy chcą wybrać się gdzieś dalej mogą pojechać do pobliskiego Borumova, w którym warto zobaczyć starówkę.

P jak popiersie

Wróćmy jednak do Skalnego Miasta. Wędrując po nim natrafiliśmy na popiersie J.W. Goethego upamiętniające pobyt poety w tym miejscu. Warto podkreślić, że wiele znanych postaci odwiedzało te tereny, co tylko potwierdza tezę, że są one warte uwagi.

R jak rezerwat przyrody

Obszar Skał Teplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności, o czym pisaliśmy powyżej. Rezerwat ten nazywany jest w Czechach „Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”, a znajdujące się w nim piaskowcowe twory powstawały na przestrzeni setek tysięcy lat poprzez działania wody, powietrza i mrozu. Tym terenom dodatkowego uroku dodaje bujna roślinność porastająca skały, 2 wodospady oraz 2 jeziorka po których możemy przepłynąć się łodzią.

S jak Starosta i Starościna

Starosta i Starościna to dwie ogromne skały, które wyglądają jak postać kobiety i mężczyzny zwrócone do siebie twarzami. Należą do bardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych skał tego terenu.

T jak tłumy turystów

Skalne Miasto można odwiedzać cały rok. Najlepszą porą na odwiedziny Skalnego Miasta Adršpach to czas od wiosny do jesieni. Chcąc uniknąć tłumów najlepiej planować swoją wycieczkę poza weekendem, a zwłaszcza poza polskimi długimi weekendami. Dodatkowo zachęcam, aby być tam jak najwcześniej rano – najlepiej zaraz jak otwierają kasy biletowe lub trochę przed zamknięciem kas wtedy powinniśmy móc spacerować pośród skał praktycznie sami, bo w środku dnia często natrafia się na tłumy turystów, co komplikuje wykonanie fajnych ujęć, bez zbędnych osób w kadrze. Turyści w klapkach i turystki w szpilkach na dłuższej wersji trasy blokują często ruch. Jednym słowem bywa tu tłoczno.

U jak ubranie

Jeśli zastanawiacie się nad ubraniem i ekwipunkiem, to musicie wiedzieć, że tu nie musimy  mieć super sprzętu i najdroższych trekingowych butów, ale odradzamy buty w bardzo miękką podeszwą typu trampki czy balerinki lub tym bardziej szpilki. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą bluzę, gdyż nawet przy dobrej pogodzie w pewnych miejscach można poczuć chłód, ze względu na sporą wilgoć. Natomiast jeśli macie zamiar się wspinać po skałkach niezbędne będzie zabranie profesjonalnego sprzętu.

W jak Wielka Panorama

Z Wielkiej Panoramy rozciąga się widok na większość formacji skalnych Adršpach. Znajdziecie tu również tabliczkę z opisem widocznych skał. Czy widok ten zapiera dech w piersiach – naszym zdaniem nie, ale wejść zobaczyć i spocić się zawsze można.

Z jak zjeść po zwiedzaniu coś trzeba

Na koniec wyprawy warto wybrać się na posiłek. W okolicy, co nas cieszy, zdecydowanie rządzi czeska kuchnia. Małe gospody zwykle dbają o kulturę i tradycję. Warto spróbować houskove knedliky s gulášem, czyli ciasta drożdżowego na parze z sosem gulaszowym i kawałkami mięsa lub czosnkowe kotleciki po czesku. Inną ciekawą potrawą jest vyprážaný syr s tatarskou omačkou, czyli smażony ser z sosem tatarskim podawany zwykle z frytkami. Do picia tradycyjne czeskie piwo i czego chcieć więcej? Chyba tylko kolejnej podróży.

linia

Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje  WYPRAWY

Zajrzyj  po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Zostań moim PATRONEM

Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna |  Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock |  Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Wnętrz i Budynków | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019