czarny czwartek

Witajcie,

Wczorajszym wpisem zabierałem Was do raju, a dziś będzie o piekle, piekle kobiet. Mam do Was wielką prośbę, postarajcie się na spokojnie przeczytać, przemyśleć i wyciągnąć wnioski z tego co poniżej zostało napisane.  Choć strasznie nie lubię tematów politycznych, to nie mogę milczeć w tej kwestii i Wy nie milknijcie…

Od 1993 roku w Polsce obowiązywała ustawa, wg której przerwanie ciąży było legalne, czyli zgodne z prawem w trzech przypadkach:

– gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki

– gdy pochodzi z gwałtu

– gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Właśnie Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok zgodnie z którym przerwanie ciąży z powodu poważnych wad płodu jest niezgodne z konstytucją. Co to będzie oznaczać w praktyce?

Kiedy dziecko urodzi się bez połowy twarzy? To nic. Urodzi się z wnętrznościami na wierzchu? To nic. Urodzi się bez rozwiniętego mózgu? To nic. Urodzi się tak zniekształcone, że nie będzie mogło złapać oddechu? To nic. Najważniejsze z punktu widzenia prawa jest to, że kobieta ma urodzić i dziecko ma się urodzić, nawet gdy lekarze wiedzą, że urodzi się martwe lub umrze w najbliższym czasie.

Zrozumcie, że zgodnie z dzisiejszym wyrokiem nie ważnym, jest nawet to, że dziecko umrze zaraz po porodzie. Nie ważnym jest, że kobieta będzie musiała patrzeć na cierpienie i śmierć przez ten cały czas. Ma urodzić i nikogo nie obchodzi wówczas Jej cierpienie. To m.in. przeciwko temu protestowano podczas Czarnego Protestu i wiele razy później. Dziś wyrok ten stał się rzeczywistością z którą przychodzi się nam wszystkim zmierzyć lub zaakceptować.

Jeżeli jakikolwiek mężczyzna myśli, że ta sprawa Jego nie dotyczy, to jest w błędzie. Sprawa kobiet to nasza sprawa drodzy panowie, bo tu chodzi o matki, córki, żony, sąsiadki, przyjaciółki, koleżanki z pracy i nie miałbym odwagi patrzeć im w twarz, gdybym w tej kwestii dziś nie zaprotestował.

W ostatnich godzinach pojawił się żal, gniew, przerażenie, wściekłość na twarzach wielu Polek, dziś każda z tych emocji mogła zaistnieć i może pozostać dłużej na twarzy wielu z Nich.

Drogi kolego, mówisz mi, że życie ludzkie jest najważniejsze, pełna zgoda. Życie każdego człowieka to cud i ja tego nie kwestionuję. Twierdzisz, że sprawa nie jest oczywista i prosta. Pełna zgoda, każdy taki przypadek to tragedia, której nikomu nie życzę i która jest czymś nie do opisania… Jednak pomyśl przez chwilę i pozostaw kobiecie i przyszłej matce wybór. Czy nie czujesz, że każda z kobiet powinna mieć prawo do decydowania o swoim ciele w tak dramatycznych momentach i nie wolno im tego prawa odbierać?

Informacja, że kobieta musi urodzić dziecko bez nerek, bez mózgu, bo tak zdecydowała polityka bez serca, jest przerażająca. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego jeśli lekarz wie, że płód w macicy obumrze, to ustanowione prawo zmusi, zarówno Jego jak i kobietę, by czekali, aż to się wydarzy.

Niejednokrotnie na salach porodowych, mają miejsce mało przyjemne scenariusze. Ból kobiety po stracie, która żegna swoje dziecko, lub patrzy na cierpienie w połączeniu z bezradnością i miłością kobiety, gdy słyszy ten ostatni oddech, który miał być pierwszym, jest czymś czego żaden chyba z mężczyzn nigdy sobie nie uświadomi, nie wyobrazi i nie zrozumie. Szczerze współczuję wszystkim tym rodzinom, w których początkiem życia, okazał się być jego końcem. Jest to bez wątpienia niewyobrażalne cierpienie. Uważasz jednak, że życie ludzkie jest najważniejsze i za każdą cenę kobieta musi rodzić? Nie zgadzam się z Tobą, jak Ty nie musisz zgodzić się ze mną. Przeczytaj proszę tylko do końca i ze zrozumieniem moją argumentację, być może pozwoli ona zmienić Twój dotychczasowy punkt widzenia.

Gdy mówisz, że w tej sprawie nic nie można zrobić? Również się nie zgadzam. Zaprotestuj i powiedz o tym innym. Zaangażuj się, zainteresuj, rozważ wszystkie za i przeciw. Zwykle staram się opowiadać świat fotografiami, bo to obraz ma moc tysiąca słów, dziś celowo zamieszczę tylko na końcu symboliczną grafikę, by oszczędzić widoku dramatycznych zdjęć. Jakich spytacie? Nie zwalniam Was z obowiązku dowiedzenia się więcej o cyklopii, holoprozencefalii, dysrafii, syrenomelii, szczególnie jeśli o tym nigdy nie słyszeliście. To może drastycznie zmienić Wasz punkt widzenia i ostrzegam tylko, że są to bardzo trudne kwestie, które niestety mają miejsce w rzeczywistości.

Do jednego Was jeszcze zachęcam, nie bądźmy obojętni, zaangażujmy się w sprawę Polek, bo to też  nasza sprawa. Współczuję wszystkim kobietom, których te kwestie będą dotykać personalnie i jednego jestem pewny, to my mężczyźni nie mamy prawa za Was decydować w tych tragicznych momentach. Przekonany też jestem, że nikt nie powinien Wam tego prawa odbierać. Przerażającym jest myślenie, jak wielką traumą dla matki jest zmuszanie Jej do urodzenia dziecka bez twarzoczaszki, które po kilku tygodniach umrze. Wybaczcie panowie, ale nie nam mężczyznom jest decydować o tym, czy nosząca w sobie dziecko matka podejmie decyzję w tej sytuacji o aborcji czy urodzeniu dziecka, nie nam. Ci którzy nigdy nie przeżyli, tych trudnych chwil w szpitalach i nie byli zmuszeni patrzeć na bezradny ból, który ma prawo odbierać rozum, powtórzę nie mają prawa decydować za kobiety. Nie oceniajmy tych wyborów, nie od tego jesteśmy. Wspierajmy kobiety, bo bez nich nie było by nas.

Nie chcę nawet komentować tego, że zorganizowanie takiego głosowania w samym środku szalejącej pandemii jest moim zdaniem aktem wyrachowania, być może ucieczką od głównego problematycznego tematu, czyli samej pandemii, która dotyka bardzo wielu Polaków. Jedno jest pewne, nie jest to czas i miejsce na otwieranie tej puszki pandory i bardzo nie rozumiem tego, dlaczego to się dzieje właśnie teraz.

Na koniec dobra rada nie wkurwiajcie kobiet proszę, bo one potrafią być niebezpieczne, a i jeszcze jedna gorąca prośba, do tych małych ludzi, co chcą decydować za same kobiety – wsadźcie sobie Waszą butę, pychę, arogancję i głupotę w buty, może będziecie dzięki temu wyżsi.

Drogie kobiety – jestem z Wami, popieram, staram się to wszystko zrozumieć, życzę Wam dobrze i współczuję z głębi serca.
To bardzo smutny dzień w historii Polski i ja dziś nie akceptuję tej rzeczywistości.
Bądźcie dzielne,
Rafał

grafika źródło: https://koszulkowo.com/

linia

#wyroknakobiety #czarnyczwartek #prawakobiet #powiedzkomuś