Duży nie znaczy lepszy – jaki obiektyw kupić?
Po wpisie o fotografowaniu dla początkujączych i robieniu zdjęć telefonami komórkowymi, czas najwyższy poruszyć temat obiektywów, bez których żaden fotograf nie mógłby wykonywać swojej pracy. Jeżeli już przerobiliście temat telefonów oraz kompaktów i stwierdziliście, że to stanowczo za mało, bo czujecie, że fotografia jest dla Was, zakupiliście swoją pierwszą lustrzankę, ale zdjęciom robionym nowym sprzętem czegoś brakuje, to czas pomyśleć o zaopatrzeniu się może w nowy, inny obiektyw. Fotografując kompaktem nie musieliście się zastanawiać nad tym tematem. Jednak wiele osób zapomina, że przerzucając się z kompaktu na lustrzankę, samym aparatem nie osiągnie się zamierzonego efektu, gdyż potrzebny do tego jest sprzęt dodatkowy w postaci wymiennych obiektywów. Jednak zanim przejdziemy do omówienia tematu obiektywów, to na samym początku powiemy słów kilka na temat ogniskowej i tym jak wpływa na zdjęcia.
Najprościej rzecz ujmując, ogniskowa decyduje o kącie widzenia obiektywu. Obiektyw rejestruje obraz, a każda ogniskowa odpowiada innemu kątowi jakim dany obiektyw zarejestruje obraz. Przekładając to na wartości liczbowe, to im mniejsza ogniskowa, czyli niska wartość liczbowa, tym więcej obiektyw “widzi”. I stosunkowo – im większa jest ta wartość, to obraz jest bardziej przybliżony, a obiektyw mniej rejestruje obrazu. Przekładając to na praktykę, to obiektywy obejmujące szeroki zakres kadru powodują słabą jakość obrazu, mają przeciętną optykę, a ponadto są bardzo ciemne.
Wracając do tematu głównego, czyli obiektywów, wypada zacząć chyba od tzw. kita. Jest to podstawowy obiektyw o ogniskowej 18-55 mm dołączany do większości amatorskich lub pół amatorskich aparatów przez ich producentów. Jest tani i w sumie to chyba jedyna jego zaleta. Jednak początkującym amatorom fotografii może na start wystarczyć. Plastikowy, ciemny, o słabej optyce, ale przy tym mały i lekki, więc do codziennego użytku dla niezaawansowanego użytkownika w sam raz. Jednak nie osiągnie się nim chociażby takiego rozmycia, jak przy zastosowaniu innych obiektywów, ze względu na wartości przysłony. Związane jest to z tym, że im ciemniejszy obiektyw, tym trudniej osiągnąć efekt w fotografii określany jako bokeh. Mimo zakupu wypasionego aparatu, to przy fotografowaniu wyłącznie kitem, zmarnujecie potencjał swojej lustrzanki. Dlatego też, warto pomyśleć o zakupie innych obiektywów skoro już zdecydowaliśmy się na zakup aparatu z wymienną optyką.
Obiektywy stałoogniskowe
Bokeh, czyli sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości. Przy pomocy właśnie tego typu obiektywów możemy osiągnąć efekt rozmycia tła, przyciągając uwagę do głównego obiektu, nie zakłócając obrazu zbędnymi szczegółami tła w zdecydowanie łatwiejszy sposób niż używając wspomnianego obiektywu kitowego. Stałki charakteryzuje jasność obiektywów, dzięki czemu zdjęcia nabierają często trójwymiarowości. Posiadają róże ogniskowe i zbiera więcej światła niż kity, dlatego dzięki nim nie będziemy nadużywać lampy. Podobnie jak i kit jest niewielkich rozmiarów, a jego cena jest nieznacznie od niego wyższa. W związku z tym, jest lepszym rozwiązaniem niż podstawowy kit. Zrozumie się to wtedy, gdy choć na moment odepnie się od body ów obiektyw i zamieni go chociażby na 50 mm f/1,4 lub jego tańszy odpowiednik ze światłem f/1, który świetnie sprawdzi się przy fotografii portretowej.
Obiektywy szerokokątne
Posiada najczęściej ogniskową o przekroju około 10-20 mm, więc zgodnie z tym co wcześniej mówiliśmy o ogniskowej – pozwala na objęcie większej części obrazu. Ten rodzaj obiektywu jest idealny do fotografowania przede wszystkim krajobrazu. Jednak, aby kompozycja obrazu była zgodna z zamierzoną, należy pamiętać, że ten obiektyw powoduje, że obiekty mogą wydawać się małe. Dlatego, jeżeli mamy tylko taką możliwość, to należy jak najbliżej podejść do fotografowanego obiektu.
Teleobiektywy
Teleobiektywem określa się szkło o zakresie ogniskowych rozpoczynających się od około 55 mm. Popularne są obiektywy o ogniskowych 55-200 mm, 70-300 mm, 75-300 mm. Wykorzystywane są najczęściej do fotografii sportu bądź przyrody w sytuacji, gdzie nie mamy możliwości podejścia do fotografowanego obiektu. Izoluje z otoczenia konkretny obiekt i sprawia wrażenie, że znajduje się bliżej. Są to obiektywy do zadań specjalnych. Niestety.. wielu “niedzielnych fotografów” myśli, że posiadanie obiektywu naprawdę dużych rozmiarów, uczyni z nich profesjonalistę. Jest to dość spory wydatek, ale i zbędny wydatek. Do codziennego użytku jest nieporęczny i ciężki. Może to wręcz zniechęcić do fotografii, powodując, że nie będzie nam się chciało zabierać ze sobą aparatu. Wtedy najczęściej wraca się do punktu wyjścia, do telefonu.
Obiektywy makro
Jest to obiektyw, po który coraz częściej sięga więcej osób. Dzięki nim zarejestrujemy małe elementy, rośliny lub owady. Są to obiektywy stałoogniskowe, które posiadają ogniskową większą niż 30mm i sprawdzają się również jako obiektywy portretowe. W makrofotografii korzysta się najczęściej z dużych wartości przysłon, dlatego maksymalna jasność obiektywu nie jest najważniejszym elementem. Najważniejszą ich cechą jest to, że umożliwiają obserwowanie świata niewidocznego niekiedy ludzkim okiem. Używa się ich najczęściej do fotografowania małych obiektów, ale ich możliwości nie kończą się na robieniu zdjęć zbliżeniowych. Użyte do fotografowania z większej odległości, będą zachowywać się tak samo jak standardowe obiektywy stałoogniskowe.
Jak widać – duży obiektyw nie musi znaczyć lepszy. Często amatorzy widząc fotografa z długim teleobiektywem uważają, że musi to być profesjonalista. Nic bardziej mylnego. W fotografii wielkość obiektywu często nie ma tak dużego znaczenia. Warto jednak zastanowić się dobrze przed zakupem obiektywu, na czym nam zależy najbardziej. Odpowiedzmy sobie na pytanie – co zamierzamy najczęściej fotografować i w jakich warunkach oraz czy jesteśmy już tak zaawansowani w fotografii, że potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki. Poza tym, najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie swojej przygody z obiektywami od czegoś mniejszego, niż od razu przerzucić się na duże, ciężkie i nieporęczne teleskopy.
Nie zapominajcie nigdy o jednym, obiektyw czy body może nam ułatwić i pomóc w fotografowaniu,
nigdy jednak za nas zdjęcia nie zrobi.
#obiektywy #jaki obiektyw wybrać #fotografia lublin #rodzaje obiektywów #obiektyw stałoogniskowy #obiektyw szerokokątny #teleobiektyw #obiektyw makro #kit #początki fotografowania #fotografia lublin #agencja fotograficzna lublin
Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u
Zobacz też CO WARTO ZOBACZYĆ W INNYCH MIEJSCACH
Zajrzyj co u mnie na INSTAGRAMIE
Fotograf Ślubny Lublin | Płock | Warszawa | Fotografia Ślubna | Fotografia | Podróże | Cała Polska | Zdjęcia Ślubne | Fotograf Lublin | Fotograf Warszawa | Fotograf Płock | Fotografia Ślubna Lublin | Fotografia Ślubna Warszawa | Fotografia Ślubna Płock | Fotografia Biznesowa | Fotografia Okolicznościowa | Fotografia Reklamowa | Fotografia Wnętrz i Budynków | Fotografia Dziecięca | Fotografia Rodzinna | Fotografia Aktu | Fotografia Koncertowa | Retusz Zdjęć | Renowacja Zdjęć | Fotografia Wizerunkowa
Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019
