ABC O MUZEUM SZTUK PIĘKNYCH W BUDAPESZCIE

Cześć Ananski, po dłuższej przerwie nadszedł czas, by wyruszyć w kolejną podróż. Tym razem zabieram Was do Budapesztu, to bez wątpienia jedno z moich ulubionych europejskich miast. To miejsce, gdzie chętnie się wraca, a inspiracje przeradzające się w fascynacje, spotyka się niemalże na każdej ulicy. Dziś stolica Węgier konkuruje z Berlinem o miano najbardziej imprezowej stolicy Europy. Należy też pamiętać, że to prawdziwy raj dla miłośników muzeów i właśnie do jednego z nich Was dzisiaj zabiorę. Zapnijcie pasy, bo uwierzcie mi warto – startujemy!!!

A JAK ATRAKCJE BUDAPESZTU

W Budapeszcie znajdziesz ponad 200 niesamowitych muzeów. Jednego możecie być tutaj pewni – w stolicy Węgier każdy znajdzie coś dla siebie. Budapeszt jest miastem pełnym kontrastów, pięknych detali oraz życzliwych ludzi. Przyciąga imprezowymi klubami oraz licznymi atrakcjami. Węgierska stolica nie pozwoli Ci się nudzić, a gdy już się zmęczysz zabierze Cię do tradycyjnych term, by po odprężającej kąpieli zaprezentować swoje szalone, nocne oblicze w popularnych klubach czy pubach. Co najważniejsze wycieczka do stolicy Węgier nie zniszczy Twojego portfela. Weekend w Budapeszcie jest zdecydowanie tańszy niż wypad do wielu innych stolic Europy. To m.in. dlatego Budapeszt jest dla nas Polaków idealnym miastem na city break. Co jednak ważniejsze budapesztańskie jedzenie czy muzea potrafią zachwycić i sprawić, że będziecie tu chcieli wracać jeszcze nie jeden raz.

Dziś otwieram przed Wami drzwi do jednej z ciekawszych atrakcji turystycznych stolicy Węgier. Zabieram Was do tutejszego Muzeum Sztuk Pięknych (Szépművészeti Múzeum) znajdującego się w pobliżu łaźni termalnych i urokliwego parku Városliget (jest to największy park Budapesztu) oraz imponującego Pomnika Bohaterów. Ten ogromny monument upamiętnia 1000 lat istnienia Państwa Węgierskiego i pięknie komponuje się z pobliskimi muzeami.


Po przeciwległej stronie placu znajduje się Pałac Sztuki (Műcsarnok), który również warto odwiedzić i pewnie kiedyś Was tam ze sobą zabiorę. Wróćmy do budynku Muzeum Sztuk Pięknych – stworzono go w stylu neoklasycznym i podzielono na dwie sale; rzymską i renesansową. Szczególnie cenna jest kolekcja 85 fresków, które zdobiły ściany kościołów i pałaców w północnych i środkowych Włoszech. W zbiorach muzeum znajdują się dzieła m.in. Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rafaela, Dürera, Murilla, a także impresjonistów francuskich i malarzy XX wieku, oraz rzeźby Rodina, Thorvaldsena i Meuniera, ale sięgnijmy do jego początków.

Muzeum zbudowane według projektu architektów Alberta Schickedanza and Fülöpa Herczoga, oddano je do użytku w grudniu 1906 roku. Sam budynek Muzeum Sztuk Pięknych również potrafi zachwycić, ale to co najcenniejsze, znajdziemy jak się domyślacie w jego wnętrzu. Ja już od progu przecierałem oczy ze zdumienia widząc ogromny, interaktywny i multimedialny ekran w holu prowadzącym do wystaw. To na nim można zobaczyć najznakomitsze eksponaty, które skrywa w sobie ta placówka. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie, którego mogą pozazdrościć największe muzea świata.

Wśród eksponatów znajdują się obiekty sztuki antycznej, starożytne rzeźby i figurki, dzieła włoskich malarzy, ryciny i wiele innych. Oddział starożytnego Egiptu zawiera znaleziska węgierskich ekspedycji archeologicznych. Osobiście zachwyciła mnie również kolekcja waz greckich. Uważam, że jest ona jedną z najlepszych w Europie. Muzeum podzielono na 6 działów: sztukę egipską, starożytną, malarstwo, rzeźbę, grafikę oraz dział sztuki po 1800 roku.

Bez wątpienia zachwyci Was wspomniana już sala rzymska, którą zaprojektowali architekci Albert Schickedanz i Fülöp Herzog na wzór romańskiej bazyliki. Została podzielona masywnymi kolumnami i pilastrami. Malowane dekoracje ścienne wykonane są przez malarzy Károla Miksa Reissmanna i Jánosa Glasera. Nawiązywały one do obchodów tysiąclecia Węgier w 1896 roku. Nie mniej zaskoczy Was też sala renesansowa, zbudowana w stylu włoskim z arkadami i kolumnami. Przypomina dziedziniec renesansowego pałacu. W sali są prezentowane włoskie freski i 6 weneckich fontann.

Musicie wiedzieć, że ludzie tacy jak ja, czyli miłośnicy starożytności podziwiać mogą godzinami tutejsze zbiory. Powiem Wam szczerze, ilość eksponatów przerosła moje oczekiwania i gdyby chcieć wszystko dokładnie zobaczyć, nie starczy Wam dnia. Ciekawostką jest to, że budapeszteńskie Muzeum Sztuk Pięknych jest drugim miejscem na świecie, zaraz po Hiszpanii, w którym znajduje się największa kolekcja obrazów hiszpańskich malarzy. Zła wiadomość jest jednak taka, że obecnie trwają prace renowacyjne i część ekspozycji jest wyłączona z możliwości oglądania. Z mojej perspektywy, wcale nie jest takie złe, bo daje mi to kolejny powód do powrotu do Budapesztu.

B jak BUDAPESZT

Współczesny Budapeszt to rozległa metropolia obfitująca w znane i ciekawe zabytki, której nie sposób zwiedzić w jeden dzień. Znajdziecie tu również wiele skarbów z nieutartego turystycznie szlaku, które są równie interesujące, jak te popularne atrakcje. Budapeszt to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Zachwyci Was zarówno za dnia jak i w nocy. Daję Wam pewność, że wybranie się tu na długi majowy weekend czy jeszcze dłuższy urlop będzie doskonałym wyborem. 

Spacerując po Budapeszcie, można poczuć się jak w kalejdoskopie architektonicznym. Znajdziesz tu piękne gotyckie budowle, ale i neogotycką architekturę obok której spotkasz piękną secesyjną willę czy niesamowitą sztukę ulicy. Stolica Węgier jest więc idealna dla fanów fotografowania kontrastów jak i architektury samej w sobie.



Ja bardzo cenię sobie Budapeszt również za relaks, którego można doświadczyć będąc w tutejszych gorących źródłach. Termalne kąpiele w Budapeszcie to nie tylko zabawa w wodzie, to spotkanie z historią, bo tutejsze łaźnie pamiętają odległe czasy, o czym warto przekonać się na własne oczy. Na długo zapamiętam też piękne widoki Budapesztu nocą rozpościerające się z jacuzzi mieszczącego się na dachu jednej z tutejszych term.

Nie można zapomnieć, że stolica Węgier jest miastem, które nigdy nie śpi i to dosłownie! Od alternatywnych klubów w ruinach po eleganckie lokale z panoramicznymi widokami – to miasto jest idealnym wyborem, jeśli tylko chcesz się świetnie bawić i to bez względu na porę dnia czy nocy.

Pisząc Wam o Budapeszcie nie można zapomnieć o Dunaju. Moim zdaniem to serce miasta, a spacer nad brzegiem rzeki to jak wstąpienie na czerwony dywan – ale bez sztucznego uśmiechu czy paparazzi. Polecam Wam usiąść na nabrzeżu z kubkiem gorącej czekolady i obserwować, jak miasto zmienia się w magiczną iluminację po zmroku. To tutaj sobaczyć możecie pomnik – Buty na brzegu Dunaju. Jest to Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu i przedstawia stojące na brzegu rzeki buty. W sumie jest ich 60 par – większe i mniejsze, damskie, i męskie – wszystkie upamiętniają ludzi, którzy w czasach terroru zostali tutaj rozstrzelani, a ich ciała wpadły do Dunaju. Pomnik ten jest bardzo wymowny, skłania do zadumy i przypomina o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.

 

C JAK CENY I CENNE INFORMACJE

Jestem Wam jeszcze dłużny informacje na temat opłat. Zacznę od cen lotów do Budapesztu, które mogą być zróżnicowane w zależności od różnych czynników, takich jak miejsce wylotu, sezon podróży, daty rezerwacji, dostępność promocji i wiele innych. Jednak tanie linie lotnicze często oferują konkurencyjne ceny lotów do Budapesztu, co może pomóc w oszczędności pieniędzy. Ja za swój bilet w obie strony zapłaciłem około 100 zł.

 

Ceny biletów do Szépművészeti Múzeum, który jest domem dla ponad 120 tysięcy eksponatów, wahają się od kilkunastu do kilku dziesięciu tysięcy HUF, ja za swój bilet nie zapłaciłem zupełnie nic, ale dlaczego o tym zdradzę Wam już za moment.

Cennik tradycyjny prezentuje się tak *(kwiecień 2024):

  • normalny 5200 HUF
  • zniżka* 2600 HUF
  • grupowy (min 15 os) 4700 HUF
  • grupowy ze zniżką (min 15 os) 2300 HUF
  • bezpłatny**
  • audioprzewodnik*** 1200 HUF
  • zwiedzanie z przewodnikiem*** 20 000 HUF
  • rodzinny dla maksymalnie 3 dzieci ( 5-12 lat ) + 1-2 dorosłych 2000 HUF

*osoby 6-26 lat, osoby 62-70 rż, jedna lub dwie osoby dorosłe towarzyszące dwóm lub więcej członkom rodziny poniżej 18 roku życia.

**dzieci 6 lat, osoby niepełnosprawne z towarzyszem, Budapest Card, nauczyciele, osoby 70+

*** w języku angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, rosyjskim, hiszpańskim i japońskim

**** wymagana jest rezerwacja, napisz na education@mfab.hu

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek – zamknięte

Wtorek 10:00 – 18:00

Środa 10:00 – 18:00

Czwartek 10:00 – 18:00

Piątek 10:00 – 18:00

Sobota 10:00 – 18:00

Niedziela 10:00 – 18:00

Warto pamiętać, że kasy są czynne do godz. 17.00, a ostatnie wejście jest o godz. 17.30. Trzeba też podkreślić, że ceny czy godziny otwarcia mogą ulegać zmianom, dlatego najlepiej śledzić je na oficjalnej stronie muzeum: www.mfab.hu

By być na bieżąco z wydarzeniami i organizowanymi tu wystawami możecie również zajrzeć na Fanpage na Facebook’u: www.facebook.com/szepmuveszeti

W razie ewentualnych pytań zostawiam Wam adres e-mail do muzeum: info@szepmuveszeti.hu 

Napiszę Wam jeszcze dokładny adres: 1063 Budapest, Dózsa György út 41, Hungary

Pozostawiam współrzędne, tak, żeby każdy bez najmniejszego problemu mógł tu dotrzeć: 47°30’58.163″ N 19°4’35.119″ E. Jeśli nie macie ze sobą samochodu, możecie podjechać tu m.in. metrem wysiadając na stacji Hősök tere.

Jeśli planujecie odwiedzić wiele muzeów w Budapeszcie oraz korzystać z innych płatnych atrakcji oraz transportu miejskiego, koniecznie wykupcie sobie kartę miejską Budapest Card. Wejście niemalże do każdego muzeum w tym mieście jest płatne, ale z tą kartą można liczyć na bezpłatne wejścia lub spore zniżki w muzeach czy restauracjach oraz co istotne – nielimitowane przejazdy castle busami oraz komunikacją miejską . Ja posiadając tą kartę, nie tylko zupełnie za darmo zwiedziłem Muzeum Sztuk Pięknych, ale i bez dodatkowych kosztów do niego dotarłem z drugiego końca miasta i wróciłem do hotelu korzystając z komunikacji miejskiej.


Karta Budapest Card to Oficjalna Miejska Karta Turystyczna, która zapewnia szeroki pakiet bezpłatnych i zniżkowych usług. Moim zdaniem to najlepszy wybór dla turystów, którzy chcą obniżyć koszt pobytu w Budapeszcie. Jeżeli chcecie nabyć kartę, zostawiam Wam kontakt do oficjalnej strony internetowej i przemiłej Pani Marii, która świetnie mówi w języku polskim i na pewno wszystko Wam wytłumaczy –  WIĘCEJ INFO O BUDAPEST CARD

To za co cenię Budapeszt to również tutejsze jedzenie, które jest smaczne jak dla królów, ale bez królewskich cen. Węgry słyną z pysznych potraw, a Budapeszt jest prawdziwym rajem dla smakoszy. Od tradycyjnych dań po nowoczesne interpretacje, od niedrogich knajpek z lokalnymi przysmakami czy streetfoodem po finezyjne restauracje dla lubiących wydawać na jedzenie kolosalne pieniądze – tu naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Dla przykładu pyszny i treściwy gulasz węgierski w centrum miasta, który w pełni usatysfakcjonuje Wasze podniebienie kosztował mnie 9 euro. Na posiłek w restauracji średniej klasy przygotujcie około 10-20 euro za danie główne. Ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju restauracji i lokalizacji. Fast food wyniesie Was od  3 do 7 euro za zestaw hamburgera z frytkami i napojem w popularnych sieciach fast food, a za langosza płaciłem od 3 do 7 euro (w zależności od dodatków). Kawa w kawiarni to wydatek rzędu 1,5-3 euro za filiżankę kawy espresso lub kawy latte. Na piwo w barze wydacie około 1, 2 lub 3 euro za kufel piwa w zależności od marki i miejsca. Dla poszukiwaczy tanich opcji znaleźć też można obiady za około 5-10 euro składające się z zupy, dania głównego i napoju. Jednego możecie być pewni, ceny są przystępne i rozsądne dla naszych portfeli.

Teraz możecie czuć się bardziej zaopiekowani niż polski emeryt na zusowskim garnuszku, nie dziękujcie 😉 Wiecie co i jak, kupujcie bilety i rezerwujcie noclegi bo Budapeszt czeka na Was z otwartymi ramionami. Jak już dotrzecie na miejsce, koniecznie wybierzcie się do punktu Informacji Turystycznej (adres: Városháza park, Károly krt.,) gdzie otrzymacie bezpłatne mapki i inne pomocne materiały, które przydadzą się przy zwiedzaniu miasta. Pracują tu mili i pomocni ludzie, którzy na pewno chętnie pomogą Wam w planowaniu Waszej podróży w stolicy Węgier.

Na koniec jeszcze podkreślę, że biorąc pod uwagę ceny, należy też zaznaczyć, że do stolicy Węgier nie brakuje tanich lotów jak i przyjemnej trasy samochodowej. Jak już wspomniałem, bilety lotnicze do Budapesztu można znaleźć naprawdę za niewielkie pieniądze i to rozwiązanie Wam najbardziej polecam, tym bardziej, że lot z Warszawy potrwa około godzinę. Możecie też skorzystać z tanich biletów przewoźników autokarowych. Także dla chcącego nic trudnego. Wystarczy odrobinę poszperać w Internecie i będziecie mogli cieszyć się tanim biletem do tego pięknego kraju.

PODSUMOWANIE

Spacerując ulicami Budapesztu, co chwilę można natknąć się na zabytki, muzea i cudowne widoki. Gdy opadniecie z sił z pewnością tuż za rogiem będzie piękny park, czy pobliskie termy w których będziecie mogli się zregenerować przed kolejnym zwiedzaniem. Nie bez powodu miasto to od lat zalicza się do najchętniej odwiedzanych europejskich stolic. Co ważne Węgrzy są bardzo przyjaznym narodem, a ich dobre nastawienie do Polaków sprawia, że wyjazd do stolicy Węgier powinien być niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

W moim odczuciu powiedzenie, że Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki jest nadal w pełni aktualne. Sam Budapeszt natomiast to miasto, które wciąga jak wir, z jednej strony kusząc bogatą historią i kulturą, z drugiej zaś zapewniając rozrywkę na każdą okazję, a wszystko to w bardzo dobrych cenach. Jestem pewny, że z Budapesztem mój romans potrwa dłużej i jeszcze nie raz Was tu zabiorę na wspólne zdobywanie doświadczeń w krainie Madziarów. Jeżeli nie macie jeszcze planów na najbliższy długi majowy weekend, to city break w Budapeszcie jest moim zdaniem świetnym rozwiązaniem. Na koniec zostawiam Wam sporą porcję zdjęć z odwiedzonego przeze mnie muzeum – także życzę miłego oglądania i do następnego razu, trzymajcie się zdrowo, cześć!!!


 

linia

Blog powstaje dzięki wsparciu Patronów:

AMBA team oraz anonimowy Patron.

DZIĘKUJĘ WAM

Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje  WYPRAWY

Zajrzyj  po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj blog i zostań moim PATRONEM

#visitbudapest #rafalbil #seemoresavemore #officialbudapest #blogpodrozniczy #bp #budapest2024 #budapesthungary #budapestcard #budapestphotography #budapestgram #storyofbudapest #budapest_hungary #citycard #zwiedzajbudapeszt #węgry #budapeszt  #officialbudapest #seemoresavemore #blogpodrozniczy #hungary #europe #travelphotography

✈ Blog podróżniczy | Patronite| Travel| Fotografia | Węgry | Budapeszt  🗺