Noc Kultury 2018

Tegoroczna Nocy Kultury odbyła się z 2 na 3 czerwca. Dziś subiektywnie pokażemy Wam co godnego uwagi uchwyciły nasze obiektywy podczas tego wydarzenia. Zabierzemy Was ponownie na spacer po Lublinie w Noc Kultury 2018, a jeśli nie udało się Wam uczestniczyć w tym wydarzeniu, pokażemy Wam co tak naprawdę działo się w Lublinie w tamtą wyjątkową noc. Zaczniemy od naszego numeru 1, czyli kolorowych lampionów z latającymi rybami, które pływały w przestworzach z Placu Rybnego w kierunku Bramy Rybnej. Słowa uznania dla Jarosława Koziary, twórcy tej instalacji, który już wielokrotnie potrafił nadać kolorytu naszemu miastu, nie zawiódł i tym razem.

   

Miejscem numer 2, które również naszym zdaniem warto było odwiedzić,  było Podwale. To wg nas kolejny godny uwagi punkt programu tegorocznej Nocy Kultury. Poczuć się tam można było jak w krainie krawiectwa, a wszystko to za sprawą współpracy wielu twórców szeroko pojmowanej kultury, których spajał jeden mianownik. Spacer przestrzenią pełną krawatów, staników, tkanin, maszyn do szycia i różnych innych akcesoriów krawieckich to ciekawe doświadczenie i kreatywny pomysł organizatorów. To on zdecydowanie przypadł do gustu nie tylko dzieciom, ale i nam.

Na podium wydarzeń Nocy Kultury znalazła się też naszym zdaniem wyjątkowa brama – gdyż ją odkrywamy zmysłem węchu, a nie tylko wzroku. Dla lubiących zapachy mogła być nawet najciekawszym dla zmysłów punktem do odwiedzenia. Brama sensualna, bo tak ją określono, znajdowała się w ul. Ku Farze. Tu słowa uznania należą się dla Pawła „Totoro” Adamca i jego studentów, którzy wspólnie dali mieszkańcom Lublina i turystom możliwość czerpania radości z aromatów ziół w tym mięty, tymianku czy melisy. Nieopodal tej ulicy znajdowały się również kolejne ciekawe instalacje, dokładnie na Placu po Farze, na który również zawitaliśmy. Spotkaliśmy tam m.in. tzw. szeptuchy oraz miniaturę starego miasta.

Noc Kultury to czas kiedy bawić się mogą nie tylko dorośli, ale i dzieci. Tym najmłodszym szczególnie spodobać się mogło na Błoniach pod Zamkiem. Stworzono tam Strefę Twórczości i Inspiracji. Warsztaty i kreatywne zabawy umożliwiły spędzenie wspólnego czasu dzieciom i rodzicom przy twórczej i często edukacyjnej zabawie.

Jedno jest pewne, że wygodne buty na dłuższy spacer to podstawa podczas Nocy Kultury. Niestety przyznamy się od razu, że nie opisaliśmy i jednocześnie nie odnaleźliśmy wszystkich atrakcji przygotowanych przez organizatorów tegorocznej Nocy Kultury, za co wielkie brawa w stronę Warsztatów Kultury, gdyż mimo, że nachodziliśmy się dużo, to w ciągu jednej nocy, nie udało nam się zobaczyć wszystkich punktów programu Nocy Kultury. Ta mnogość wydarzeń to w naszej ocenie pozytyw, a nie negatyw tej imprezy. Spacerując po Lublinie w tą Noc zawitaliśmy również do Żmigrodu oraz browaru Perły i były to dwa słuszne kierunki na spacer nie tylko dla nas, ale i naszych obiektywów.

 

      

Warto zaznaczyć, że Noc Kultury to nie tylko stare miasto. W tym roku wybraliśmy się również do CSK tam trafiliśmy na Targi East end Art/Noc Concept Store’ów. Około 30 wystawców z branży lifestyle pokazało jak pojmują design, modę, sztukę. Tego dnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie można było nie tylko zobaczyć, ale i kupić produkty bezpośrednio od projektantów mody, artystów i designerów. Spacerując po CSK dotarliśmy też do miejsca szczególnego – przenieśliśmy się w czasie do końca lat 80. XX w. Ekspedycja ’88 daje możliwość bezpośredniego, wręcz dotykowego kontaktu z kolekcją unikalnych przedmiotów z tego okresu. Dotknąć znów m.in. adapter Bambino, walkman, maszynę do pisania, bony do Pewexu, komputer Commodore, aparat fotograficzny analogowy Zenit czy zegarek z melodyjkami Montana, ech to było coś. Łza się w oku zakręciła i miło było wspomnieć czasy naszego dzieciństwa. W CSK koniecznie musieliśmy również zajść na taras widokowy, szczególnie, że spacer po nim w nocnej porze w dni powszednie jest praktycznie niemożliwy.

 

Nie bylibyśmy jednak sobą gdybyśmy nie pozostali bezkrytyczni. Teraz słów kilka o minusach…. Główny to ten, że deptak był praktycznie w tym roku wyłączony z wydarzeń kulturalnych. Remonty spowodowały, że ciasne i tłoczne przejścia nie sprzyjały działaniom szeroko pojmowanej kultury, choć namiastki pewnych inicjatyw w tej części miasta udało się nam zarejestrować. Naszym zdaniem warto było w Noc Kultury omijać deptak, gdyż tam praktycznie nic ciekawego się nie wydarzyło lub działo się niewiele, a szkoda.

 

 #nockultury #lublin #nockultury2018
#fotografia #lublin #polska
#fotograflublin

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2019