Nowa fontanna na placu Litewskim w Lublinie

Lublin buduje, remontuje, zmienia się i to na lepsze. Nowa lubelska fontanna jest tego najlepszym dowodem. Zaznaczmy, że fontanna ta, to nie tylko woda – to wyjątkowa gra świateł, dźwięku oraz obrazu. Fontannę wyposażono m.in. w światła laserowe, a całość, na obecny moment, jest najnowocześniejszą inwestycją tego typu w kraju. W naszej ocenie jest główną atrakcją przebudowanego placu w Lublinie, ale zdecydowanie nie jedyną zasługującą na słowa pochwały.

W Internecie znajdziemy informacje, że fontanna zaoferuje mieszkańcom miasta i turystom 32 specjalne pokazy w ciągu roku. Podczas uroczystego otwarcia placu i fontann przedstawiono już dwie prezentacje „Sen o Mieście” i „Wydarzenia Kulturalne Lublina”. W kolejnych dniach zobaczyć będzie też można prezentację „Euro U21” w związku z odbywającymi się m.in. w Lublinie mistrzostwami Europy w piłce nożnej do lat 21.

 

Wróćmy jednak do naszego snu o pięknym Lublinie, który z każdym dniem staje się jawą. „Sen o Mieście” to wyświetlana jako pierwsza 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W prezentacji możemy zobaczyć najważniejsze wydarzenia z kart historii Lublina, jak również nawiązanie do współczesności, w tym do godnego pochwały oddania przez Lublin Wrocławiowi lauru zwycięzcy w finałowej walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Chapeau bas za podejście z dużym dystansem i klasą do tego tematu.

Jako drugi pokaz zaprezentowano „Wydarzenia Kulturalne”. Prezentacja zawierała zbiór wielu inspirujących festiwali i wydarzeń kulturalnych, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez Lublina. O wielu z nich pisaliśmy niejednokrotnie na naszym blogu. Mowa tu chociażby o Nocy Kultury, Carnavalu Sztukmistrzów czy Europejskim Festiwalu Smaków.

Dodatkowo, właśnie ze względu na odbywające się w Lublinie Mistrzostwa Euro do lat 21, dla wszystkich kibiców został przygotowany specjalny pokaz nawiązujący tej imprezy.  Po raz pierwszy zobaczymy go już dziś około godz. 22:45. Nie może Was tam zabraknąć. Na placu nie zabrakło też animatorów kultury, bębniarzy i ogromnej liczby mieszkańców i turystów, którzy przyszli obejrzeć te wydarzenie.

W związku z tym, że Lublin to miasto słynące z cebularzy, nie mylić z cebulakami, których też można tu spotkać, słów kilka trzeba zawrzeć o finansach. Cebularze i Cebulaki mają bowiem jeden wspólny mianownik, którym jest słowo klucz – finanse. Cebulak zawsze zapyta, a ile to kosztowało? Zatem ułatwiając podjęcie trudu w poszukiwaniu odpowiedzi na tak zasadnicze dla niego pytanie odpowiadamy – łączny koszt przebudowy placu to blisko 50 mln zł. Przy czym około 34 mln zł to środki pochodzące z unijnych dotacji, a same wodne atrakcje kosztowały natomiast 15 mln zł. Pewnie ów Cebulak spyta potem – czemu tak drogo? My odpowiemy wówczas na tak głupio postawione pytanie dość infantylnie – gratulujemy, ale nie Cebulakowi tylko Lublinowi, bo po raz kolejny udowodnił, że jest Miastem Inspiracji, nie tylko z nazwy, a tzw. dusigroszy pozostawimy bez precyzyjnej odpowiedzi  i na zakończenie dodamy krótki komentarz – dobra jakość powinna dobrze kosztować.

 

Poniżej zamieszczamy najbliższy harmonogram prezentacji multimedialnych, naszej nowej lubelskiej fontanny:

Środa 14.06, godz. 21:30 – otwarcie placu – pokaz „Sen o Mieście” i „Wydarzenia Kulturalne Lublina”;

Czwartek 15.06, około godz. 22:45 – pokaz „Euro U21” i „Wydarzenia kulturalne Lublina”;

Piątek 16.06, godz. 21:30 – pokaz „Euro U21” i „Sen o Mieście”;

Sobota 17.06, godz. 21:30 – pokaz „Euro U21” i „Wydarzenia kulturalne Lublina”;

Niedziela 18.06, godz. 21:30 – pokaz „Euro U21” i „Sen o Mieście”;

Poniedziałek 19.06, godz. 21:30 – pokaz „Euro U21” i „Wydarzenia kulturalne Lublina”;

Wtorek 20.06, 21:30 – pokaz „Euro U21” i „Sen o Mieście”;

Środa 21.06, godz. 21:30 – pokaz „Euro U21” i „Wydarzenia kulturalne Lublina”;

Czwartek 22.06, godz. 21:30 – pokaz „Euro U21” i „Sen o Mieście”.

  PRZEKONAJCIE SIĘ JAK DZIŚ BUDUJE SIĘ KULTURĘ LUBLINA

 Bądź na bieżąco, polub już dziś nasz profil na FACEBOOK’u

 

 ZOBACZ TEŻ NASZ WPISY O:

NOCY KULTURY W LUBLINIE 2017

Carnavalu Sztukmistrzów 2017

NOCY KULTURY W LUBLINIE 2016

Jarmarku Jagiellońskim 2016

Carnavalu Sztukmistrzów 2016

JARMARKU JAGIELLOŃSKIM 2016

Europejskim Festiwalu Smaków 2016

CARNAVALU SZTUKMISTRZÓW 2016

JARMARKU JAGIELLOŃSKIM 2016

 

linia#Lublin Miasto Inspiracji #Fotografia #Plac Litewski #Polska #Lublin
#Agencja Fotograficzno Szkoleniowa

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agencja Fotograficzno Szkoleniowa