Czy telefonem komórkowym można zrobić dobre zdjęcia?

telefon

Dziś na tapecie pojawia się temat fotografowania telefonem. Czy zastanawialiście się nad tym, że nie trzeba mieć dobrych garnków, by smacznie coś ugotować? Podobnie często jest z fotografowaniem – nie zawsze drogi i profesjonalny sprzęt będzie gwarantem dobrych ujęć. Dobór odpowiedniego aparatu fotograficznego jest tematem rozległym i subiektywnym. Nie każdy, kto ma sprzęt z najwyższej półki, będzie dobrym fotografem. Czasami wystarczy niedrogi sprzęt, aby wykonać naprawdę dobre ujęcie. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia robi człowiek, a nie sam aparat.

Każdy z nas posiada telefon komórkowy z aparatem. Jest to dobry początek przy nauce robienia zdjęć. Teraz smartfony dają nam duże pole popisu w tym zakresie, dlatego my postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi szerzej. Dokonaliśmy małego researchu wśród telefonów, szukając dobrych aparatów do codziennego użytku. Pierwsze pytanie jakie się nasuwa, to na co zwracać uwagę przy wyborze telefonu z dobrym aparatem? Większość zapewne odpowie, że na matrycę, ale my się z tym do końca nie zgodzimy. Fakt, matryca jest ważna, ale zazwyczaj wyższa rozdzielczość matrycy wcale nie musi oznaczać lepszej jakości zdjęcia. W grę wchodzą inne równie istotne, jeśli nie istotniejsze parametry, jak rozpiętość tonalna, szumy czy nasycenie kolorów. Te opcje często będą miały dla nas większe znaczenie przy samym fotografowaniu.

Jedną z droższych opcji, jaką przygotował rynek, jest Samsung Galaxy S7 i wyróżnia się w szczególności tym, że posiada technologię Dual Pixel, w której każdy piksel tworzący obraz występuje w parze z pikselem AF z detekcją fazy. W skrócie – autofokus działa bardzo szybko i precyzyjnie. Daje to pewność, że zdjęcia będą idealnie ostre. Jednak co najważniejsze, to ten telefon zapisuje zdjęcia w formacie DNG (RAW), a to jest rzadko występująca opcja. Samsung ten format zapisu zdjęć zastosował również w modelu S6 edge+.

Kolejnym modelem, który rzucił nam się w oczy jest Huawei P9, gdyż ma dwa aparaty z tyłu. Podobne rozwiązanie zastosowano w LG G5. Jednak w Huawei P9 pierwszy aparat jest standardowy (kolorowy), a drugi umożliwia wykonywanie tylko zdjęć czarno-białych, co wygląda o wiele lepiej, niż zwykłe, kolorowe zdjęcia przerobione na czarno-białe. Jednak ten aparat ma pewną wadę – nie ma stabilizacji optycznej obrazu, ale tak jak poprzednik posiada możliwość zapisywania obrazu w formacie RAW.

Nieco mniej znanym modelem jest Xiaomi Mi5. Ma on rozdzielczość 16 Mpx, 4-osiową stabilizację optyczną i precyzyjny autofokus z detekcją fazy. Sama marka sukcesywnie podbija rynki zagraniczne i staje się opcją godną szerszej uwagi. Pamiętajcie, że to jest tylko kilka modeli wybranych przez nas, jednak na rynku istnieje naprawdę dużo fajnych opcji pod względem aparatów, z różnej półki cenowej.

Jeszcze w woli uściślenia. Wspomniany przez nas wyżej format RAW, czyli zaawansowana kontrola parametrów zdjęć, jest tym, na czym powinno nam zależeć najbardziej. Format RAW często jest określany mianem cyfrowego negatywu, ponieważ zawiera więcej informacji od końcowej odbitki, której odpowiednikiem jest plik JPG i daje większe możliwości obróbki zdjęć. Jest to surowy, nieprzetworzony zapis tego, co widzi matryca aparatu. Dzięki temu można przygasić mocne przepalenia, czy wyciągnąć mnóstwo detali. Na telefonach z androidem, do robienia zdjęć w tym formacie idealnie się sprawdzi program Camera FV-5. Aplikacja pozwala zmieniać tryby fotografowania, kontrolować ekspozycję, czułość ISO, sposób pomiaru światła, tryb autofocusa, czy balans bieli. Możemy również sterować długością czasu naświetlania w zakresie od 2 sekund do 1/80000 s., a w trybie zdjęć nocnych czas można wydłużyć do 30 s. Jednak należy pamiętać, że aby móc skorzystać w pełni z możliwości programu, to telefon musi obsługiwać format RAW. Inaczej zdjęcia będą zapisywane standardowo w formacie JPG.

 Teraz nie pozostało nic innego jak tylko wziąć się za robienie zdjęć na telefonach! Owocnej zabawy.

jaki telefon wybrać

 #Agencja Fotograficzno-Szkoleniowa #Fotografia  #Szkolenia Fotograficzne #fotografia lublin #zdjęcia telefonem #telefon do zdjęć 

liniaBądź na bieżąco, polub już dziś nasz profil na FACEBOOK’upolecamy szkolenie