Czysta Polska

ABC O AKCJI CZYSTA POLSKA

Nie wiem, czy jak podróżujecie po kraju nie jest Wam czasem wstyd za innych ludzi? Kiedy widzę dzikie wysypiska, czy nawet pojedyncze śmieci dziwię się mocno ludziom. Wychodząc temu naprzeciw chcę zachęcić Was do wzięcia udziału w genialnej akcji sprzątania Polski. Już teraz zachęcam byście zgłosili się po BEZPŁATNY PAKIET WOLONTARIUSZA i zamówili go z darmową dostawą do najbliższego Wam paczkomatu na terenie kraju. Ja właśnie to uczyniłem i podpisuję się pod tą akcją obiema dłońmi. Uważam, że zmiany na lepsze na rzecz środowiska, zawsze powinniśmy rozpoczynać od siebie. Dla pełni chronologii, zacznijmy jednak wszystko od początku. Czas na krótkie ABC o Programie Czysta Polska.

Grafiki: www.programczystapolska.pl

A jak aplikacja i atrakcyjność programu

Zupełnie przypadkiem dość niedawno trafiłem na aplikację do telefonu pod nazwą „Czysta Polska”. To dzięki niej można sprawdzić m.in. jakość powietrza w Twojej okolicy. Bardzo Wam ją polecam, bo dzięki niej możecie przekonać się jak wygląda sytuacja właśnie u Was i pozwoli Wam jasno ocenić stan jakości Waszego powietrza. Dodatkowe informacje, które nam podaje to m.in. pogoda panująca w danym miejscu (temperatura, ciśnienie, wiatr czy opady). To właśnie z niej dowiedziałem się też o istnieniu Programu Czysta Polska, który aktualnie poszukuje wolontariuszy do jednej ze swych akcji. Sam postanowiłem się do niej przyłączyć i wesprzeć swym działaniem tą szczytną ideę sprzątania kraju. Nie jest to też moja pierwsza tego typu akcja, dlatego z dużą łatwością przyszło mi zostać wolontariuszem właśnie tej inicjatywy.

Aby pobrać aplikację, wystarczy w telefonie otworzyć aplikację „sklep” (np. Google Play lub App Store) i wyszukać nazwę „Czysta Polska”. Będzie tam też charakterystyczne logo zielonego listka i nazwa Stowarzyszenie Program Czysta Polska. To one potwierdzą, że pobierasz właściwą apkę na komórkę.

B jak bądź bardziej eko

Jeśli uważasz, że pobranie apki czy jednorazowe lub regularne uczestniczenie w akcji sprzątania świata to za mało. Jest dużo więcej możliwości, które można wprowadzać w życie dla dobra środowiska. Nie każdy z nas ma może możliwość założenia sobie od razu paneli solarnych na dachu. Choć jest to bardzo fajna, skuteczna i najłatwiejsza opcja produkcji odnawialnej energii pochodzącej ze słońca. Instalacja paneli fotowoltaicznych bez wątpienia przyczynia się do poprawy stanu środowiska. Nie ma w końcu nikt wątpliwości, że odnawialne źródła energii to słuszna droga dla nas i natury. Produkcja swojego własnego prądu pozwala ograniczyć emisję dodatkowego CO2 i innych gazów cieplarnianych. Jeśli możesz zrób to, a jeśli nie, zastanów się jak inaczej można znaleźć sposób na oszczędność energii w Twoim domu. Zamień tradycyjne żarówki na energooszczędne – np. LED-owe. Faktycznie te drugie są  droższe, ale możesz być pewny czy pewna, że dłużej będą świecić. Dokonując zakupów sprzętów AGD czy RTV, wybieraj te, które mają wyższą klasę energetyczną, czyli po prostu zużywają mniej prądu. Wyłączaj też urządzenia z kontaktu, kiedy z nich nie korzystasz, tak dla przykładu zwróć uwagę, czy wyłączasz z gniazdka ładowarkę telefoniczną jak nie ładujesz np. smartfona. Nie każdy wie, ale nawet gdy nie jest podpięty pod nią telefon, to ładowarka i tak pobiera prąd. Zmywarkę czy pralkę włączaj dopiero, gdy są pełne, a jeśli jest to możliwe wybieraj krótsze programy, które wystarczą i poradzą sobie w działaniu. Jeśli posiadasz tylko czajnik elektryczny – gotuj tylko tyle wody, ile jest Ci akurat potrzeba, nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki, skróć w ustawieniach komputera czas przełączania w stan uśpienia. Co najważniejsze zacznij zmiany od siebie i najbliższych, bo gdy zaczniecie od choćby tych najprostszych, codziennych i naprawdę łatwych do wykonania spraw, nie tylko Wy w dłuższej perspektywie czasu odczujecie różnicę.

Uważam, że zmiana przyzwyczajeń jednostki może mieć ogromny wpływ na losy naszej planety. Chodź dla niektórych może brzmieć to pompatycznie i pospinane jak stringi na słoniu, ale ja i tak w to bardzo mocno wierzę, że właśnie tak jest. Warto więc zwracać również uwagę na oszczędzanie wody. To dlatego korzystam częściej z prysznica niż kąpieli w wannie. Polecam Wasm zainstalować dwudzielną spłuczkę w WC i mądrze z niej korzystać. Jeśli macie ogród – zbierajcie deszczówkę i nie podlewajcie ogrodu, jeśli zapowiadają opady deszczu. Co istotne ogród warto podlewać rano lub wieczorem, gdy jest po prostu chłodniej i woda tak szybko nie paruje. W nawyku mam zakręcanie wody przy myciu zębów. To tylko kilka przykładowych  z wielu różnych możliwości dbania o wodę i choć w większości wydają się banalne, zastanówcie się czy czasem o nich nie zapominacie?

Warto też zadbać o segregację naszych domowych odpadów. Moim zdaniem to właśnie gospodarka odpadami jest jednym z największych problemów świata. Pamiętaj też o tym, że część odpadów nie bez powodu powinno trafiać do specjalnych punktów – np. baterie czy sprzęt AGD. Nie używaj plastikowych torebek, słomek. Zwracaj uwagę na opakowania produktów, które kupujesz, a najlepiej kupuj te, które są bez zbędnych opakowań. Podobnie też zwróć uwagę na zużycie papieru w swoim domu. Jeśli to możliwe – zawieraj umowy w sposób elektroniczny, w tej formie odbieraj też faktury, a jeśli już musisz – drukuj dwustronnie. Dlaczego jest to tak ważne? Bo drzewa z których produkuje się papier, kumulują dwutlenek węgla. Jedno drzewo w ciągu życia pochłania średnio 750 kg dwutlenku węgla. Zbieraj też makulaturę, bo szacuje się, że jedna tona makulatury pozwoli oszczędzić nawet 17 drzew.

Nie zapomnij zostać wolontariuszem na rzecz planety. Jeśli zależy Ci na tym jak wygląda Twoje najbliższe otoczenie, jeśli chciałbyś zaangażować się w sprzątanie Polski, jeżeli schylenie się po papierek czy inne śmieci nie stanowi dla Ciebie niemożliwego wyzwania, wypełnij formularz i zarejestruj się już dziś w BAZIE WOLONTARIUSZY.

C jak czyste powietrze

Czystego powietrza nie da się kupić, dlatego tak ważnym jest zrozumienie, że wspólnie musimy o nie dbać. Tej odpowiedzialności za przyszłość naszej planety, nie wolno przerzucać na innych. Nie wmawiaj więc sobie, że ja nie mam wpływu na przyszłość wielkiego świata. Masz i to ogromny, musisz tylko to zrozumieć, że warto zmienić swoje nawyki. Każdy z nas kto tego dokona to sukces nie tylko projektu Czysta Polska, ale i nas wszystkich. Musimy zdać sobie sprawę, że to właśnie nasze działania i sposób w jaki funkcjonujemy na co dzień, ma ogromny wpływ na środowisko. W konsekwencji ma też wpływ i na nasze zdrowie  oraz życie. Także do dzieła! Nie wiem jak Wy, ale ja mocno wierzę, że na zmiany jeszcze nie jest za późno. Także wyczekujcie telefonów od akwizytora fotowoltaiki, który obieca Wam same zalety, mnóstwo oszczędności i ogrom radości i każe śpieszyć się z decyzją bo jest chętnych więcej niż promieni słonecznych. Nie ma też dla mnie znaczenia czy weźmiecie wszystkie powyższe rady do serducha, a może napiszecie list z apelem do Pani Magdy Gesler, z prośbą o pomoc dla planety, która potrzebuje rewolucji, czy podejmiecie jeszcze inne działania na rzecz środowiska. Ważne jest by to wszystko sobie przemyśleć i sukcesywnie wdrażać w życie. Trzymajcie się więc zdrowo i do następnego razu.

#rafalbil #czystapolska #odtatrpobaltyk

linia

Blog powstaje dzięki wsparciu Patronów:

AMBA team, Ryjek, Kubuś Puchatek, Woj, Halina Piórkowska-Karuś,

Tygrysek od Puchatka oraz anonimowy Patron.

DZIĘKUJĘ WAM

Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje  WYPRAWY

Zajrzyj  po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj blog i zostań moim PATRONEM

#rafalbil #blog podróżniczy #fotografia #podróże #patronite

✈ Blog podróżniczy | Patronite| Travel| Fotografia | Polska | Czysta Polska | Od Tatr po Bałtyk 🗺

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2021