Dzień Ziemi

22 kwietnia Dzień Ziemi

Znany jest również jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. To dzień w którym szczególnie powinniśmy zastanowić się nad tym jak dbamy o naszą planetę. Ziemia, jest przecież naszym domem warto więc postawić sobie pytanie retoryczne, czy będziemy mieć kolejną i co się wydarzy, jeśli nie zadbamy o ekosystem naszej planety?

Dlaczego 22 kwietnia został wybrany na Dzień Ziemi? Przecież o planetę powinniśmy troszczyć się codziennie. Odpowiedź jest prosta, tak o planetę należy troszczyć się każdego dnia, a tę datę wybrano z uwagi na równonoc wiosenną, która w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie przecież od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, w końcu wszyscy ludzie dzielą między siebie tę samą planetę.

Wierzę, że idea troski o planetę powinna łączyć ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem “Przywróć naszą Ziemię”. Zachęcam do celebrowania tego święta na różne sposoby. To Ty zdecyduj, które z tych opcji są dla Ciebie najbardziej realne i interesujące. Łącz je w dowolny sposób i korzystaj dobrowolnie z poniższej listy i pamiętajcie podany niżej katalog nie jest zamknięty i nie obowiązuje tylko dziś. Miej na uwadze, że to tylko moje sugestie, z której możesz śmiało korzystać:

  • Wyjdź do przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, po to by poświęcić jej uwagę. Daj sobie czas na obcowanie z naturą w tym dniu. Skłoń się na odrobinę refleksji, jak przyroda jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca i inspirująca. Wielkie powodzie, gigantyczne pożary, degradacja lasów czy topniejące lodowce – to tylko kilka z bardzo wielu zagrożeń, które niemal każdego dnia narażają naszą planetę na niebezpieczeństwo. Pomyśl co jest ich przyczyną oraz co możesz zrobić, by choć w minimalnym procencie temu przeciwdziałać? 
  • Zabierz w tereny zielone swoich bliskich, niech poszukiwania i obserwacje również i dla nich staną się formą, zabawy i okazją do poznawania przyrody różnymi zmysłami. Pozwólcie swym dzieciom, rodzicom, dziadkom odkryć przyrodę na nowo i spędźcie wspólnie miło czas. A może pójdziecie o krok dalej i razem posprzątacie las czy inne zaśmiecone tereny. 
  • Zostaw czasem auto i jeśli nie ma takiej konieczności wybierz rower lub spacer. Naprawdę przemyśl, czy do osiedlowego sklepu trzeba podjeżdżać samochodem? 
  • Nie zapominaj o rzetelnej segregacji śmieci, a kupując produkty wybieraj te w opakowaniach podlegających recyklingowi lub najlepiej bierz te bez opakowań i pamiętaj warzywa czy owoce nie potrzebują dodatkowych plastikowych siatek. Gdy wybierasz się już na zakupy, nie zapomnij zabrać ze sobą toreb wielorazowego użytku. Koniecznie również kupuj świadomie. 
  • A może uda Ci się posadzić drzewo? Nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać jak ważną rolę odgrywają na naszej planecie właśnie rośliny. To tak naprawdę dzięki nim jesteśmy, może w ramach podziękowań warto dać nowe zielone życie. Jeśli posadzenie drzewa nie wchodzi w grę, pomyśl o mniejszych sadzonkach albo nasionach innych mało wymagających, lokalnych roślin i posadź czy wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. Nie zapomnij później o podlewaniu. Sadzenie drzew czy innych roślin jest ważnym gestem pozwalającym celebrować Dzień Ziemi nie tylko jako intelektualną ideę, ale konkretne działanie, w które można zaangażować nie tylko umysł, ale również ręce i serce. 
  • Zepsuło Ci się coś, postaraj się to naprawić, zanim wyrzucisz i pójdziesz kupić nowe. Nie potrafisz zrobić tego sam, zdaj się na pomoc fachowców, a przy okazji poznasz nowych ciekawych ludzi. 
  • W kwestii wyrzucania pamiętaj, że sprawa ta również tyczy się jedzenia. Nie marnuj go, a na zakupy idź z gotową listą potrzebnych Ci produktów. Zaoszczędzisz dzięki temu również czas i pieniądze. 
  • Zrób coś dobrego dla zwierząt np. poidło dla pszczół czy karmnik dla ptaków. 
  • Pij wodę z kranu i unikaj jednorazowych opakowań, dziękuj za słomki do napojów, czy plastikowe sztućce w restauracjach. Oszczędzaj wodę i energię oraz dziel się z innymi wiedzą na temat ekologii i sposobów dbania o środowisko. Tak to jest ten moment, kiedy muszę to napisać – można,  a nawet trzeba udostępniać ten post.

Nie możesz zrobić nic z tej listy w dniu dzisiejszym, głowa do góry, bo Dzień Ziemi jest tak naprawdę każdego dnia! Międzynarodowa Sieć Earth Day Network liczy, że w tym roku w działania związane z Dniem Ziemi zaangażuje się nawet miliard ludzi. Dołącz do tej grupy i zadbaj o planetę. Nie bój się marzyć o czystej planecie, ale co najważniejsze spełniaj swoje marzenia i nie czekaj, aż ktoś zrobi to za Ciebie. Marzenia same nigdy się nie spełniają. Małymi krokami możesz osiągnąć wielkie cele, odkrywaj więc świat po swojemu nie zapominając, że bez przyrody nie istniejemy. Jeżeli tylko masz ochotę, zapraszam Cię na wpólne sprzątanie lubelskiego lasu. Jeśli tylko masz czas i chęci, skontaktuj się ze mną, a podam Ci szczegóły. 

linia

Ten blog powstaje dzięki wsparciu Patronów:

AMBA team, Halina Piórkowska-Karuś, Ryjek
Kubuś Puchatek, Tygrysek od Puchatka
oraz nowy anonimowy Patron.

DZIĘKUJĘ WAM ZA WASZE WSPARCIE

Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje  WYPRAWY

Zajrzyj  po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj blog i zostań moim PATRONEM

#dzieńziemi #earthday #blog
#rafalbil #fotografia #podroze #patronite

✈ Blog podróżniczy | Dzień Ziemi | Lublin | Earth Day|  Fotografia | Patronite | Blog Podróżniczy  | Bloger | Polska | Blogi  🗺

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2021