Lublin Dębówka

23 kwietnia Dzień Ziemi

Tak jak Wam pisałem we wczorajszym wpisie,  DZIEŃ ZIEMI jest codziennie, więc bez względu na datę, jeśli macie tylko czas i chęci zrobić coś dobrego dla planety to już dziś Was do tego zachęcam. Przekornie też napisałem więc, że i 23 kwietnia to Dzień Ziemi, bo to również świetny termin, by zrobić coś przydatnego z wolnym czasem, szczególnie, że pogoda w Lublinie sprzyjała. Opcji jeśli chodzi o działania na rzecz planety jest dużo, a o wielu z nich wspomniałem już tutaj, także jeżeli trafiasz na mój blog po raz pierwszy to rozgość się i czuj dobrze. Koniecznie zajrzyj też do części poświęconej podróżowaniu. W dobie pandemii faktycznie wyprawy w różne inspirujące miejsca są utrudnione, co wcale nie wyklucza podróżowania online, bo te jak nigdy dotąd chyba nie cieszyły się popularnością, niczym studenckie promocje paprykarzy w Biedronce. Poza tym sytuacja związana z COVID 19 uczy odkrywania wielu ciekawych miejsc, które są praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Ja dość niedawno odkryłem niesamowity las w Lublinie, w którym znajdują się opuszczone magazyny – to istny raj dla fanów urbexu i obiecuję, że jeden z kolejnych wpisów, będzie właśnie z tego miejsca. Dziś wybrałem się właśnie tam nie tylko w eksploracyjnym celu. Otóż w ramach Dnia Ziemi postanowiłem posprzątać te tereny.  Powiem Wam szczerze po kilku godzinach spaceru po lesie, kiedy widzę w środku lasu łóżko, pufy i ogromne ilości śmieci, to tracę wiarę w ludzi. Wydawać by się mogło, że w XXI wieku społeczeństwo jest na wyższym stopniu rozwoju, ale w takich momentach, mam wrażenie, że się myliłem. Co gorsze problem śmieci w lasach nadal jest bardzo powszechny na terenie całego kraju.

Pozostawiane odpady nie tylko szpecą leśny krajobraz, lecz także stanowią poważne zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. Wiele z nich są bezpośrednią przyczyną pożarów. Szczególnie wiosną, kiedy drzewa nie mają jeszcze liści i korzenie pobierają dużo wody, ściółka jest bardzo sucha, co sprzyja ewentualnym pożarom. W połączeniu z np. szklanymi butelkami, słońcem i suchą ściółką o tragiczne konsekwencje nie trudno. Zanim wybierzesz się na leśną wędrówkę sprawdź czy Twoja obecność nie będzie stanowiła zagrożenia dla lasu. Zagrożenie pożarowe w łatwy sposób można sprawdzić na mapie, zamieszczonej tutaj.

Jedno jest też pewne – LAS ŚMIECI NIE PRODUKUJE, a zostawianie ich w lesie to skrajna nieodpowiedzialność. Dlatego jak tylko wybierasz się na spacer do lasu, zabierz swoje, a może i napotkane na trasie śmieci i nie pozwól im by pozostały w lesie. Wybrać się do lasu warto, chociażby by odpocząć od zgiełku miasta, czy by nacieszyć oczy takimi pięknymi zawilcami. Wiosna to piękna pora roku, w której wszystko budzi się do życia i kapitalnie jest się temu przyjrzeć z bliska.

Cieszą mnie działania podejmowane przez różne leśnictwa, np. jutro (sobota 24 kwietnia 2021) można wybrać się na wspólne sprzątanie tzw. Starego Gaju w Lublinie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 i ma potrwać do 14.00. Posprzątany zostanie teren tamtejszego uroczyska. Dla wszystkich uczestników leśnicy przygotują worki na śmieci i rękawiczki jednorazowe. Także jeśli macie czas i chcecie zrobić coś dobrego, już dziś bardzo Was zachęcam do udziału w tej akcji. Podobne działania prowadzi również lubelskie PCK, dlatego jeśli chcecie zrobić coś dobrego i nie koniecznie tak, jak ja ostatnio tzn. na własną rękę, to odsyłam Was właśnie w te miejsca.

Jeśli natomiast wolicie zrobić to na włąsną rękę i w pojedynkę postanowicie sprzątać las, mam dla Was kilka protipów. Warto wcześniej skontaktować się z danym leśnictwem. Ja miałem sporo szczęścia, trafiłem na przemiłego leśniczego, który okazał się nie tylko bezproblemowy, ale i życzliwy. Umówiliśmy się na odbiór śmieci i bez najmniejszego problemu, mogłem realizować swój plan. Dzięki temu działaniu unikniecie ewentualnych podejrzeń, że wnosicie, a nie wynosicie śmieci z lasu. Dodatkowo jak traficie na równie miłego leśniczego jak ja, to nie będziecie musieli się martwić samą wywózką. Dlatego z tego miejsca dla leśniczego Pana Jacka i podleśniczego Pana Pawła, WIELKIE DZIĘKI za pomoc.

linia

Ten blog powstaje dzięki wsparciu Patronów:

AMBA team, Halina Piórkowska-Karuś, Ryjek
Kubuś Puchatek, Tygrysek od Puchatka
oraz nowy anonimowy Patron.

DZIĘKUJĘ WAM ZA WASZE WSPARCIE

Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje  WYPRAWY

Zajrzyj  po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj blog i zostań moim PATRONEM

#dzieńziemi #earthday #blog
#rafalbil #fotografia #podroze #patronite

✈ Blog podróżniczy | Dzień Ziemi | Lublin | Earth Day|  Fotografia | Patronite | Blog Podróżniczy  | Bloger | Polska | Blogi  🗺

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2021