Europejski Festiwal Smaku 2023

ABC o Europejskim Festiwalu Smaku 2023

Cześć, witajcie!!!

Dziś zabieram Was w kulinarne tournée po Lublinie, gdzie właśnie odbywa się Europejski Festiwal Smaku – wydarzenie, które rozczarowuje tylko diety, ale wzbogaca nasze żołądki i dusze! Mam nieodparte wrażenie, że na Europejskim Festiwalu Smaku zawsze jest ogrom ludzi. Może to dlatego, że jedzenie jest tu równie uzależniające jak najlepszy serial na Netflixie. Receptura sukcesu tej imprezy chyba ukryta jest w tym, że gdy zaczynasz próbować wszystkich przysmaków z tego wydarzenia, zaczynasz myśleć, że Twoje kubki smakowe mają więcej życia towarzyskiego niż ty.

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem klasycznej pajdy ze smalcem i ogórem, czy też bardziej eklektycznych kombinacji smaków, na tym Festiwalu znajdziesz coś dla siebie. Jeśli kiedykolwiek chciałeś wiedzieć, jak brzmi rozkosz, to na Europejskim Festiwalu Smaku masz okazję tego doświadczyć. Smakując dań z różnych kultur, możesz być pewien, że Twoje kubki smakowe zagrają koncert życia. Tym bardziej wybierz się w ostatnim dniu Festiwalu na Stare Miasto w Lublinie, by doświadczyć tego na własnej skórze. Na Festiwalu możesz spróbować potraw, których nawet wujek Google nie zna.  Mam wrażenie, że właśnie to tutaj takie eksperymenty smakowe stają się codziennością. Wydarzenie odbywa się w dniach 4-10.09.2023 i jest przepełnione nie tylko ciekawym smakiem, ale i bogactwem kolorów.

  

A JAK ATRAKCJE

W programie wydarzeń znajdziecie zarówno coś dla ciała, jak i dla duszy! Mnie najbardziej przekonują przysmaki regionalne, ale i te z różnych stron Europy, m.in. z Grecji, Węgier, Armenii, Turcji czy Włoch. Oprócz tego, w programie Festiwalu znalazło się mnóstwo spotkań, wystaw, a nawet pokazy filmowe czy pokazy mody renesansowej. Tradycyjnie już piętnasta edycja Europejskiego Festiwalu Smaku jest więc połączeniem przysmaków, sztuki, literatury i muzyki. Kulinarnym bohaterem Festiwalu jest lubelska wieprzowina, dokładnie świnka rasy puławskiej. Jednym słowem to najbardziej sprośna impreza na jakiej ostatnio mogliście być.

 

B JAK BEZWZGLĘDNOŚĆ

Bezwzględnie na Europejskim Festiwalu Smaku trzeba odrzucić wszelkie diety i przyjąć fakt, że kalorie są tylko liczbą. Bądź dobrej myśli, nie ograniczaj się, a po kilku dniach festiwalowych orgii smakowych, możesz poczuć się jak statysta w filmie science fiction, który trafił do alternatywnego wymiaru – wymiaru, w którym buty stają się ciasne, a paski w spodniach stają się zbędne. Tak więc, jeśli szukasz niezapomnianej przygody smakowej, wybierz się do Lublina na Europejski Festiwal Smaku. To miejsce, gdzie Twoje kubki smakowe wezmą Cię na nieziemską wycieczkę, a Twój żołądek będzie się cieszył jak dziecko w sklepie ze słodyczami. Ale pamiętaj, że po Festiwalu bezwzględnie należy zaplanować też dłuższy spacer, po pięknym Starym Mieście w Lublinie, żeby odrobinę odreagować wszystkie te bezlitosne kalorie. Bezwzględnie też spacerując po tej okolicy pamiętajcie by nie dotykać kamienia nieszczęścia. Legenda głosi, że kto go choć raz dotknie, będzie miał w życiu pecha.

C JAK CENY

Na koniec zostawiam kilka informacji co do cen. Wiele z potraw czy sprzedawanych produktów w mojej ocenie ma wygórowane ceny. Momentami miałem wrażenie, że jest tak drogo, jak wtedy gdy trafiłem do ekskluzywnej restauracji, patrzyłem w kartę, przełykałem ślinę i uświadamiałem sobie, że na te potrawy pracowałem cały dzień. Jeśli jednak ktoś z Was chce się najeść i mocno przycebulować, to zdradzę Wam, że wiele pyszności można degustować zupełnie za darmo. Sporo dań i dodatków serwowane są zupełnie nieodpłatnie. Zostawiam Wam jeszcze niedzielny rozkład jazdy z programu Festiwalu – aż chce się napisać, bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, tym bardziej, że większość poniższych wydarzeń jest zupełnie nieodpłatna.

Poniżej specjalnie dla Was niedzielny rozkład jazdy i kilka zdjęć z tegorocznej edycji tego wydarzenia (10.09.2023):

Godz. 10:00 – Jarmark inspiracji, prezentacje stoisk, degustacje, zakupy aż do godziny 18 – Stare Miasto w Lublinie.

Godz. 11:00 – Leica Open Day. Spotkanie z Piotrem Markiem z Leica Store Warszawa. Warsztaty fotografii „Renesans Lublina”, spacer fotograficzny z Leicą – Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL na ulicy Złotej.

Godz. 12:00 – Konkurs Good Chef Junior – Scena Smaku, Plac po Farze.

Godz. 13:15 – Karp po strażacku. Pokaz gotowania w wykonaniu drużyny OSP Konopnica – Scena Smaku, Plac po Farze.

Godz. 14:00 – Konkurs Good Chef Junior – Scena Smaku, Plac po Farze.

Godz. 14:45 – Pokaz podawania ostryg w wykonaniu Piotra Michalskiego – Scena Smaku, Plac po Farze.

Godz. 15:15 – Konkurs Good Chef Junior – Scena Smaku, Plac po Farze.

Godz. 16:00 – Potrawy tradycyjne Ziemi Lubelskiej w aspekcie wielopokoleniowym – pokaz kulinarny Koła Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Marysieńki” z Marysina, Scena Smaku, Plac po Farze.

Godz. 16:30 – Pokaz Multi Frigo. Najnowsze techniki gotowania – Scena Smaku, Plac po Farze.

Godz. 17:00 – Czytanie fotografii. Spotkanie z Magdaleną Chojnacką. Trzeba odwagi, by pozostać czułym, pomimo tego wszystkiego, czym ciska w nas świat, by czerpać siłę z każdej iskrzącej sekundy – Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL.

Godz. 17:30 – Tabulatura smaku. Co jadł Jan z Lublina? Pokaz gotowania prof. Jarosława Dumanowskiego z UMK w Toruniu – Scena Smaku, Plac po Farze.

Godz. 18:30 – Ceremonia wręczenia tytułu Good Chef Junior, nagród i wyróżnień z udziałem Mirosławy Gałan, prezes Multi Frigo – Scena Smaku, Plac po Farze.

Godz. 18:45 – Koncert finałowy Europejskiego Festiwalu Smaku. Utwory z Tabulatury Jana z Lublina na renesansowym klawesynie wykona Corina Marti ze Szwajcarii, jedna z najlepszych klawesynistek na świecie. Koncert poprowadzi prof. Teresa Księska-Falger – Bazylika oo. Dominikanów.

Całość programu znajdziecie na stronie internetowej Organizatorów.

Zatem do zobaczenia. Bądźcie grzeczni jak koala na diecie bambusa – zawsze dostojnie, ale i zawsze gotowi na przekąskę! Szczególnie, że pewnie wielu i wiele z Was jest na takim etapie życia, w którym bardziej niż na miłość czeka się na Europejski Festiwal Smaku. I pamiętajcie widzimy się dziś w Mieście Inspiracji, a jeśli nie – to do następnego wpisu. Trzymajcie się zdrowo i cześć!!!

 

linia

Blog powstaje dzięki wsparciu Patronów:

AMBA team oraz anonimowy Patron.

DZIĘKUJĘ WAM

 

Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje  WYPRAWY

Zajrzyj  po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj blog i zostań moim PATRONEM

✈ Blog podróżniczy | Patronite| Travel| Fotografia | Polska | Województwo Lubelskie  🗺

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2023