Kamienny Las

TAJEMNICE FENOMENÓW NATURY

ABC O KAMIENNYM LESIE

Zabieram Was dziś na krótką wycieczkę do jednej z najciekawszych formacji skalnych w całej Europie, rozsiądźcie się wygodnie, gdyż ruszamy do tajemniczego Kamiennego Lasu, który  znajduje się w Bułgarii. Jeśli lubicie się bać, to dziś poczujecie momenty grozy i ekscytacji nie mniejsze niż te z czasów dzieciństwa, gdy Gargamel odwiedzał wioskę smerfów. Nie zabraknie emocji, potu i łez, więc kto się boi Gargamela…, sami wiecie co teraz powinien zrobić, a odważnych zapraszam do lektury i do eksploracji tego miejsca. Nie ma co przedłużać, zapinamy pasy i startujemy.

 

A jak atrakcje

Ruszamy dziś do przestrzeni, którą przez tysiące lat matka natura rzeźbiła, byśmy dziś mogli podziwiać te niesamowite kamienne figury. Kamienny las to niezwykle tajemniczy rezerwat skalny we wschodniej Bułgarii, który położony jest około 18 km w kierunku zachodnim od Warny. Miejsce to określane jest również jako Pobiti Kamyni. Jeśli zdać sobie sprawę, że jest się w miejscu, które uformowało się około 50 milionów lat temu, to wszystko razem musi robić ogromne wrażenie nie tylko na mnie.

Znajdują się tu kamienne kolumny o grubości od 1 do 3 metrów i osiągających wysokość nawet do 7 metrów. Po dziś dzień nie udało się wyjaśnić ich pochodzenia. Istnieje wiele hipotez dotyczących powstania tego niezwykle tajemniczego i intrygującego kamiennego lasu. Niektóre formacje skalne przypominają odwiedzającym swoim wyglądem zwierzęta, drzewa, ludzi, czy nawet fallusy (wiecie jak jest – każdy widzi co chce widzieć), ale to nie jedyne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.

B jak bezkręgowce i inne zwierzaki

Oprócz kamiennych posągów ta nietypowa pustynia może również pochwalić się specyficzną fauną i florą. Jak udało mi się ustalić, jest ona domem dla 21 gatunków ptaków, łącznie 52 gatunków kręgowców i bezkręgowców, 7 gatunków ssaków i aż 240 gatunków roślin, a w tym 8 z nich jest pod ochroną. Można więc powiedzieć, że miejsce jest też unikatowe pod względem bioróżnorodności, którą można tu spotkać. Jest to bez wątpienia kolejny powód, dla którego warto tu zawitać.

C jak ceny i ciekawostki

Wstęp na teren parku gdzie znajdują się najlepiej zachowane fragmenty kamiennego lasu jest płatny. Ceny jednak nie są wygórowane, a będąc w okolicy warto jest zobaczyć ten niezwykle malowniczy rezerwat skalny wschodniej Bułgarii. Przybywając tutaj trzeba liczyć się z opłatą  4 lv za tzw. bilet normalny,  jest też nienormalny zwany biletem ulgowym, z którego skorzystać mogą m. in. studenci, a koszt takiego biletu to 2 lv. Za dodatkową opłatą i przy wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który oprowadzi Was i zdradzi liczne tajemnice Kamiennego Lasu.

Na miejscu dowiedziałem się, że jest to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych tej części kraju. Warto sobie też zdać sprawę, że cały obszar Pobitite Kamuni jest dosyć spory i zajmuje w sumie aż 50 km². Jest więc możliwość zobaczenia bezpłatnie innych, mniej popularnych części tego rezerwatu, choć zdecydowanie polecam nie dziadować i wybrać się do tej płatnej części, gdyż ta jest bardzo atrakcyjna, a sam bilet nie kosztuje majątku. Warto też podkreślić, że Kamienny Las został uznany za unikalne zjawisko naturalne w 1937 roku i jest od tego czasu obszarem chronionym stosunkowo niedawno. W 2002 roku, teren ten uznano za pomnik przyrody.

Jeśli  jesteśmy przy  kwestii kosztów, muszę Wam na koniec dodać, że w tutejszym kamiennym sklepiku możecie zakupić różne pamiątki. Znajdziecie tu ciekawe książki, magiczne przedmioty, w tym tutejszy piasek w ampułkach czy figury wyrzeźbione z kamiennych kolumn i ich ceny również nie są wygórowane.

A i nie byłbym sobą, gdybym nie sprzedał Wam kilku ciekawostek:

Pierwsza z nich stanowi, że fenomen jakim jest Pobitite Kamuni przyciągnął uwagę nie tylko turystów, ale również geologów z różnych zakątków świata. To też wyjaśnia dlaczego po dziś dzień powstało kilkanaście hipotetycznych teorii w kwestii pochodzenia Kamiennego Lasu, a jedne z nich głoszą, że kolumny te to koralowe formacje, a nawet starożytne drzewa mango.

Poza wieloma teoriami naukowców w kwestii powstania Kamiennego Lasu, istnieją również różne legendy związane z tym fenomenalnym miejscem. Jedna z nich mówi o gigantach budujących miasto Pliska w latach 681-893, którzy wszędzie wlekli te kamienie, po czym po prostu rzucili je na ziemię w miejscu gdzie się zatrzymali, gdy król Bułgarii niespodziewanie ogłosił zakończenie budowy. Inna legenda głosi, że kamienne filary tworzyły kolumnadę świątyni Posejdona na Atlantydzie.

O ile wierzyć legendom można lub nie, tak udowodniono, że region ten  ma wyjątkowo silne pole energetyczne. Dlatego nikogo nie powinien tu dziwić widok ludzi chodzących boso. Aby zweryfikować, czy warto jest tulić się do tych kamiennych posągów, by pozbyć się złej energii, najlepiej wybierzcie się tutaj osobiście. Choć mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu, to już chyba nie macie wątpliwości, czy miejsce to jest warte odwiedzenia. Ja do dziś po wizycie w tym miejscu czuję się jakbym jadł bułki z prądem przegryzane bateriami znanej firmy od zajączków. Tym miłym akcentem będę kończył. Trzymajcie się zdrowo, a z tymi bułkami, to nie próbujcie robić tego w domu. Do następnego razu – cześć.

#rafalbil #fotografia #podróże #bułgaria #kamiennylas

linia

Blog powstaje dzięki wsparciu Patronów:

AMBA team, Ryjek, Kubuś Puchatek, Woj, Halina Piórkowska-Karuś,

Tygrysek od Puchatka oraz anonimowy Patron.

DZIĘKUJĘ WAM

Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje  WYPRAWY

Zajrzyj  po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj blog i zostań moim PATRONEM

#rafalbil #blog podróżniczy #fotografia #podróże #patronite

✈ Blog podróżniczy | Patronite| Travel| Fotografia | Polska | Bułgaria | Kamienny Las 🗺

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2021