Co warto zobaczyć w Madrycie – Rafał Podróżuje

Buenos días! Na dzień dobry startujemy z podróżniczymi radami. Postaramy się subiektywnie pokazać co warto zwiedzić i obiektywnie zobaczyć. Mówiąc wprost – opiszę Wam mój pierwszy raz, naturalnie w kontakcie ze stolicą Hiszpanii. Od A do Z poznacie Madryt oraz moje pierwsze wrażenia, pierwsze fotografie i pierwsze podróżnicze porady z tej części Europy. Reasumując – to stolica Hiszpanii rozpocznie cykl podróżniczych podpowiedzi z pod kryptonimu Rafał Podróżuje, o którym wspominałem już wcześniej tutaj. Życzę miłej lektury i tym, którzy zdecydują się tam wybrać, udanego pobytu w tym wyjątkowym kraju. Aby dowiedzieć się na czym owa wyjątkowość polega i skąd tyle we mnie podekscytowania, polecam doczytać ten wpis do końca. Wytrwałym już teraz gratuluję i zachęcam do dzielenia się sugestiami i Waszymi spostrzeżeniami w komentarzach na FB. Wróćmy jednak teraz do tematu, czyli jednej z gorętszych stolic Europy i to nie tylko ze względu na panujące tam temperatury….

A jak Atocha

Na takim dworcu jeszcze nigdy nie byłem. Jego magia i niezwykłość nie wiąże się jednak z faktem, że jest to, najstarszy dworzec w Madrycie. Jego unikatowość tkwi w czym innym. Znaczną część zaadaptowano bowiem tu na ogród tropikalny z palmiarnią. Poza palmami znajdziemy tu około 400 gatunków roślin oraz ogromną liczbę żółwi, które spokojnie przesiadują wraz z gołębiami w tamtejszej sadzawce. Niesamowity klimat tego miejsca rozpoczyna moją alfabetyczną przygodę z Madrytem. Wybaczcie tylko, że fotograficznie zaczynam od żółwiej d…. strony, ale widok naprawdę jest niecodzienny, szczególnie, że nie jest to zoo czy ogród botaniczny, a dworzec – sami przyznajcie?

B jak Bernabéu… Estadio Santiago Bernabéu

Estadio Santiago Bernabéu, to obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego kibica, nie tylko Realu Madryt. Mecze rozgrywa na nim także m.in. reprezentacja Hiszpanii. Odbywały się tu różne ważne rozgrywki, w tym finały Ligi Mistrzów UEFA. Zwiedzanie stadionu pozwoli szerzej poznać historię Realu Madryt, obejrzeć szatnie piłkarzy, czy pomieszczenia z trofeami i pucharami zdobytymi przez klub, jak również przejść się wkoło murawy i poczuć na własnej skórze atmosferę stadionu.

C jak churrosy

W związku z tym, że bardziej niż hiszpańskie tapasy, na które polecam udać się do Marketu San Miguel’a, lubię słodycze, to większą uwagę skupiły na mnie churrosy z gorącą czekoladą. To słodki tradycyjny przysmak, który obowiązkowo należy zjeść będąc w Hiszpanii. W Madrycie polecam udać się do chocolaterii San Gines lub Las Farolas.
 

D jak Debod… Świątynia Debod

Świątynia Debod – starożytna, przepiękna egipska świątynia z II wieku p.n.e., która jest podarunkiem Egiptu dla Hiszpanii. Jest to obowiązkowy przystanek dla fanów hieroglifów. Co ważne, wyjątkowość tego miejsca podkreśla wschód oraz zachód słońca. Miło jest również oglądać ją po zmroku. Świątynia ma obecnie ponad 2200 lat. Jej nazwa pochodzi od egipskiej miejscowości Debod znad Nilu. Ze świątyni rozciąga się również widok na Casa de Campo, czyli największy park miejski Madrytu, ale o parkach będzie nieco później.

E jak España… Plaza de España

Plaza de España jest jednym z najbardziej znanych placów w Madrycie. Na placu znajduje się m.in. pomnik Miguela Cervantesa, autora Don Kichot, a także sylwetki głównych bohaterów jego najsłynniejszej powieści. Zaraz przy tym placu znajdują się dwa charakterystyczne budynki. Pierwszy z nich to Edificio de Espana – zbudowany w 1948 roku wieżowiec (107 metrów). Drugi natomiast to Torre de Madrid – powstały w 1957 roku wieżowiec, który aż do 1988 był najwyższym budynkiem stolicy Hiszpanii (142 metry).

F jak flamenco 

Szukając miejsc, gdzie można obejrzeć najlepsze w Madrycie flamenco, ilość “tablaos”, czyli miejsc w których można zobaczyć te pokazy, może przysporzyć o zawrót głowy. Jednak czytając recenzje, dojdziemy do jednego wniosku,  znalezienie wyjątkowego miejsca z profesjonalnymi pokazami  nie jest już takie łatwe. Dotarcie na klasyczny pokaz flamenco w Madrycie nie jest trudne. Znalezienie tablao z wyjątkowym klimatem, który oddaje kameralność imprezy nie należy już do najłatwiejszych, ale i nie jest niemożliwe. Uniknąć ścisku gości oraz obejrzeć piękny pokaz przy smacznych przekąskach  można w Café de Chinitas.

G jak Gran Vía

Gran Vía, to jedna z głównych ulic stolicy Hiszpanii. Uważa się ją za najbardziej reprezentacyjną ulicę miasta. W jej okolicy znaleźć można zarówno wiele sklepów, kin, teatrów, jak i restauracje oraz hotele. Obecnie Gran Vía, wraz z jej charakterystyczną zabudową, jest architektoniczną wizytówką Madrytu, na której bywa dość tłoczno. Boczne uliczki odchodzące od Gran Via prowadzą m.in. do placu Puerta del Sol, o którym wspomnę jeszcze później.

H jak herb

Jedna z teorii dotyczących pochodzenia nazwy „Madryt” wyjaśnia, że ze względu na dużą liczbę niedźwiedzi nazywaną ją „Ursaria”, , Niedźwiedzie spotykano głównie w sąsiednich lasach. Stąd też wraz z drzewkiem truskawkowym to właśnie niedźwiedź stał się głównym bohaterem w herbie tego miasta. Zwierze to znalazło się również na 4-metrowej rzeźbie, która znajduje sie w samym sercu miasta – Bramie Słońca.

I jak Independencia … Plaza de la Independencia

Plaza de la Independencia to madrycki Plac Niepodległości, na którym znajduje się Puerta de Alcalá, piękny klasycystyczny pomnik w kształcie bramy. Pomnik ten znajduje się w centrum miasta i zaledwie kilkanaście metrów od wejścia do Parku Retiro. Puerta de Alcalá była niegdyś wschodnią bramą miasta, a jej budowę ukończono  w 1778 roku,

J jak Jardines de Descubrimiento

Jardines de Descubrimiento,  to tzw. Ogrody Odkrycia mieszczące się w pobliżu Placu Kolumba, na którym wznosi się potężna neogotycka kolumna z posągiem odkrywcy Ameryki. W pobliżu ma swoją siedzibę Centrum Kulturalne Madrytu. Niedaleko znajduje się tu także gmach Biblioteki Narodowej oraz Muzeum Archeologiczne.

K jak Katedra Almudena

To jedyna katedra w Madrycie, dlatego w mnogości wielu kościołów, moim zdaniem warto do niej zawitać. Została zbudowana w stylu neoklasycznym, głównie ze względu na sąsiadujący z nią Pałac Królewski, natomiast wnętrze katedry jest urządzone w stylu neogotyckim, zaś krypta w stylu neoromańskim. Wspomniany Pałac Królewski w Madrycie zaprojektowany został w stylu barokowym przez włoskiego architekta Filippo Juvarę. Wnętrza i otoczenie utrzymane są w stylu rokoko i klasycystycznym. Obecnie jest on oficjalną rezydencją króla Hiszpanii, chociaż ani król, ani jego rodzina w praktyce nie mieszkają w tym pałacu. Co ciekawe, ma on około 2800 pomieszczeń, a część z nich jest udostępniona dla turystów. Wracając jednak do naszej Katedry Almudena – została poświęcona przez papieża Jana Pawła II 15 czerwca 1993 roku. Dlatego też Jego pomnik znajduje się na terenie katedry przy Calle de Bailen.

L jak linie metra i lotnisko

Metro w Madrycie jest trzecią w Europie oraz jedną z największych tego typu budowli na świecie. Madryt posiada kilkanaście linii metra, oraz kilka linii tramwajowych, które naturalnie powiązane i zsynchronizowane są z metrem. Przyznać należy że tamtejsze metro jest jednym z najbardziej rozbudowanych i najszybciej rozwijających się sieci metra na świecie, ma wiele dogodnych stacji przesiadkowych i połączeń z dworcami autobusowymi czy kolejowymi oraz oczywiście z samym lotniskiem Barajas, który jest największym portem lotniczym. Z lotniska Barajas do centrum Madrytu można dostać się metrem – linia nr 8, co zajmuje tylko około 15 minut, samochodem natomiast podróż ta może zająć około 2 razy dłużej. 

Ł jak łakocie

Po słodycze, ale i inne smakołyki warto wybrać się Marketu San Miguel’a, wspomniane wcześniej churrosy nie są jedynym słodkim przysmakiem z madryckich sklepów. Niestety trzeba często liczyć się z tłumem klientów, którzy mogą być równie głodni i niecierpliwi. Dlatego warto uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale i zasobny portfel, gdyż mimo nienajniższych cen, na brak klientów lokalni sprzedawcy tu nie narzekają.

M jak Mayor… Plaza Mayor

Plaza Mayor jest jednym z najbardziej znanych placów w Madrycie, przez wielu uznawanych za tamtejszą „starówkę”. Odbywały się tam zarówno koronacje królów, jak i celebrowano wiele ważnych uroczystości, a także wystawiano sztuki teatralne oraz odbywały się tu corridy i egzekucje skazańców. W każdą niedzielę na placu ma miejsce targ kolekcjonerski, na którym można zdobyć stare hiszpańskie znaczki, monety, czasopisma, zdjęcia i widokówki. Dla numizmatyków czy filatelistów, to istny raj na ziemi. Liczne restauracje i sklepy, które możemy spotkać na placu, są miejscami, gdzie warto zatrzymać się chociażby na zimną sangrię.  Na placu nie mogło również zabraknąć pomnika, na tym akurat spotkamy dawnego władcę Hiszpanii – Filipa III Habsburga.

N jak naj…

Madryt to największe miasto Hiszpanii, które pełni funkcję głównego ośrodka kulturalnego i naukowego, jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym kraju. Jest to też Jedno z największych centrów finansowych Europy i świata oraz największe centrum finansowe Hiszpanii.  To w stolicy Hiszpanii mieści się największy w kraju uniwersytet. W Madrycie znajduje się też największa w Hiszpanii arena, na której odbywają się walki byków – Las Ventas. Mieści ona niemal 25 tys. widzów i jest to największa arena w całej Hiszpanii oraz jedna z najważniejszych na świecie. Port lotniczy Madryt-Barajas położony jest nie tylko głównym lotniskiem w Hiszpanii, ale i  jednym z największych tego typu obiektów w Europie i na świecie. Tych naj można mnożyć i mnożyć, ale najlepiej jest się tu wybrać i samemu ocenić, czy to miasto nie ma sobie równych.

O jak Oriente…. Plaza de Oriente

Plaza de Oriente to plac, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Palacio Real czyli wspomnianego wcześniej Pałacu Królewskiego. Zbudowany został w XIX w. Znajdują się tu ogrody w kształcie półkola. Pomiędzy krzewami i drzewami poprowadzono chodniki, z których jeden otaczają 44 posągi królów hiszpańskich z okresu Średniowiecza. Pierwotnie miały one zostać ustawione na fasadzie Pałacu Królewskiego, ale ze względu na ich wagę zmieniono pierwotne założenia. Na środku placu stoi duży konny pomnik Felipe IV. Nie brakuje tu również lokalnych grajków, którzy z różnym skutkiem starają się uprzyjemnić czas dla ucha licznych turystów.

 P jak Prado

Muzeum Prado to jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Utworzone zostało w 1819 roku, posiada aktualnie się ponad 7000 obrazów, około 1000 rzeźb i prawie 5000 miedziorytów oraz ponad 8000 rycin. Nie brakuje tam również rzeźb, elementów sztuki dekoracyjnej i dokumentów historycznych. To istny raj dla ludzi, którzy kochają obcować ze sztuką. Znaleźć tu można wiele arcydzieł Velazqueza, Goi, Boscha, Tycjana, Picassa, Rubensa, Dürera, van Dycka czy Rembrandta.

R jak Retiro

Park Retiro, to obok Casa de Campo, Parque del Oeste, Juan Carlos I, Madrid Rio, El Capricho, jeden z piękniejszych parków w Madrycie. Stolica Hiszpanii ma ponad 40 parków i ogrodów, więc przy sprzyjającej pogodzie, której w Madrycie zwykle nie brakuje, warto wybrać się na spacer właśnie w te miejsca. Cała powierzchnia samego Retiro zajmuje 120 hektarów i znajduje się niedaleko muzeów Prado i Thyssen-Bornemisza, więc jeżeli starczy Wam sił na dalsze spacery po wcześniejszym obejrzeniu muzeów, koniecznie wybierzcie się i tutaj. W przeszłości park pełnił funkcję królewskich ogrodów, a obecnie dostępny jest dla wszystkich. Rośnie tu ponad 18 tysięcy drzew i 7 tysięcy krzewów, więc świetnie odnajdą się tu miłośnicy natury. Obok olbrzymich sekwoji, sosen alepskich, czy pięknych perełkowców japońskich, warto przejść się pod sędziwy cypryśnik meksykański, który posadzono w 1633 roku i uważa się go za najstarsze drzewo w Madrycie. W parku tym znajdziemy też wiele fontann, a w tym Fuente del Ángel Caído, czyli Fontannę Upadłego Anioła, która jest dziełem Ricarda Bellvera z 1878 roku. Na terenie Parku Retiro znajduje się też Pałac Kryształowy, to piękna budowla wykonana niemalże w całości ze stali i szkła, skąd bierze swoją nazwę. Pałac jest wzorowany na londyńskim Crystal Palace. Wokół pałacu rozciąga się sztuczne jezioro, na środku którego znajduje się fontanna, a wokół porastają cyprysiki wodne, których korzenie znajdują się pod wodą.

 

S jak Sol…. Puerta del Sol,

Puerta del Sol, czyli brama słońca, to jeden z najważniejszych placów w Madrycie. Znajduje się w samym centrum miasta. Na placu odnaleźć możemy m.in. pomnik Karola III i posąg niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe. Figura ta stała się symbolem Madrytu. W tym miejscu znajduje się również urząd pocztowy oraz tzw. kilometr zerowy, punkt, od którego zaczyna się mierzyć odległości na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych hiszpańskich miast. Na placu znajduje się także reklama – neon Tio Pepe, która jest jedną z najstarszych w mieście, wpisana do rejestru zabytków, oraz stacja metra Sol.

T jak Thyssen-Bornemisza Muzeum

Muzeum Thyssen-Bornemisza  muzeum sztuki w którym znajdziemy dzieła takich twórców jak Tycjan, Giambattista Pittoni, Francisco Goya czy też Vincent van Gogh. Co istotne, w zbiorach tego madryckiego muzeum, są reprezentowane niemal wszystkie kierunki artystyczne, także każdy znajdzie tu coś dla siebie. W samym muzeum roi się aż od fanów fotografowania. Na metr kwadratowy znajdziemy tu co najmniej kliku wielbicieli robienia zdjęć. Nie mniej jednak jest to jedno z najbardziej kameralnych, madryckich muzeów.

     

 

     

U jak Urząd Miasta Madryt

Urząd Miasta Madrytu przygotował dla turystów z zagranicy cztery karty ułatwiające  dostęp zarówno do wydarzeń kulturalnych, jak i zapewniające zniżki. Madrid Card – umożliwiająca różnorodne zniżki w tym także na komunikację miejską; Madrid Phone – umożliwiająca tańsze rozmowy krajowe i międzynarodowe; Madrid Card Promociones – umożliwiająca darmowe przejazdy środkami miejskiej komunikacji czy wejścia do muzeów oraz Madrid Card Congresos – skierowana jest do uczestników kongresów. Urząd również czyni ukłony względem uchodźców, co widać już od frontu budynku.

 

V jak Ventas… Las Ventas

Las Ventas, czy pełniej określając, Plaza de Toros de Las Ventas, to główna arena corridy w stolicy Hiszpanii. Arena zbudowana została w stylu pozostającym pod wpływami, zarówno kultury arabskiej, jak i chrześcijańskiej. Budowę areny ukończono w 1929 roku. Zewnętrzne mury prezentują styl mauretański – wykonane z czerwonej cegły w połączeniu z ceramicznymi kafelkami. W centralnej części budowli znajduje się miejsce dla prawie 24000 osób, dzięki czemu uznaje się ją za największą tego typu arenę w całej Hiszpanii.

W jak Wielki Masturbator

„Wielki masturbator” Salvadora Dalego w oryginale obejrzeć można w kolejnym ważnym madryckim muzeum. To następny niemalże obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie Madrytu – Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, znane też jako Muzeum Królowej Zofii. W kolekcji muzeum są też inne znane obrazy, a do jednego z ważniejszych należy Guernica Picassa. Muzeum to polecę szczególnie miłośnikom sztuki współczesnej.

X jak Xandau

Xandau to nazwa jednego z wielu licznych centrów handlowych w Madrycie. Nie sposób jest tu nie wymienić Primarka, do którego w sezonach wyprzedażowych potrafią ustawiać się kolejki do kolejek, ludzi którzy chcą się do niego dostać. Faktycznie na kilu kondygnacjach tego odzieżowego centrum każdy znaleźć może coś dla siebie w bardzo przystępnych cenach, które niestety spowodowane są m.in. bardzo niskimi kosztami produkcji. Idąc dalej w należy wspomnieć o hiszpańskich markach odzieżowych jak Bershka, Desigual, Factory Outlet, Inditex,  Joma, Kelme, Mango, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear czy Zara. To dzięki nim hiszpańska odzież podbija nie tylko europejskie rynki.

Y jak „y el madroño”

El Oso y el madroño, czyli niedźwiadek i drzewko truskawkowe. Ta rzeźba jest bezwzględnym symbolem Madrytu, przy którym każdy musi sobie zrobić zdjęcie. Mieści się przy jednym z głównych placów miejskich i najbardziej popularnym miejscu spotkań, wspomnianym wcześniej – Puerta del Sol.

Z jak Zdecydowanie Polecam

Madryt to jeden z najlepszych pomysłów na spędzenie kilku dni w niesamowitej atmosferze. Stolica Hiszpanii kojarzyć będzie mi się z dużą dawką słońca, pozytywnych, uśmiechniętych ludzi, ogromną liczba pysznych sklepów ze słodkościami, ale i wyjątkowych restauracji i barów, w których zjesz smaczne tapasy i popijesz jeszcze lepszą sangriją. Jak wybierzecie się do tego największego miasta Hiszpanii, przekonacie się sami, że ono nigdy nie śpi. Zdecydowanie Wam je polecam, bo tu osobiście możecie doświadczyć, że nie bez powodu mawia się “życie jak w Madrycie”.

linia

Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje  WYPRAWY

Zajrzyj  po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Zostań moim PATRONEM

#rafalbil #fotografia #travel #hiszpania #madryt

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agencja Fotograficzno Szkoleniowa