Ranking Muzeów

MUZEA OD A DO Z

Podjąłem decyzję na napisanie wyczekiwanego od dawna przez nikogo, nowego wpisu na moim podróżniczym blogu. Dziś przedstawię Wam subiektywny ranking od A do Z muzeów, które warto odwiedzić. Naturalnie ranking opracowano na podstawie wieloletnich eksploracji, różnych rozbudowanych analiz, statystyk, wyliczeń oraz łapówek od instytucji, które chciały znaleźć się w tym prestiżowym miejscu. Jedni zarzucą mi obiektywizm, inni jego brak, a ja cały czas jednak będę podkreślał, wszystko co tu zawarłem jest niezależne i subiektywne, a wpływ na miejsce na liście miał alfabet, no i oczywiście przelewy bankowe od muzeów na moje konto. Nie wiem jak Wy, ale ja jaram się dzisiejszym wpisem, jak Gargamel Smerfami, zatem nie przedłużam – rozsiądźcie się wygodnie i zaczynajmy eksploracje muzeów od A do Z.

A jak Alhambra Muzeum

Niektórych miejsc na Ziemi nie da się ominąć, tak jak nie da się ominąć Augustowa i choć to polskie piękne miasto jest również na literę A, to jednak mój pierwszy wybór padł na Alhambrę, o której pisałem już, gdy omawiałem to co warto zobaczyć w Granadzie (nie moja wina, że dali większą łapówkę niż Augustów). Dla przypomnienia wpis o Hiszpańskim mieście znajdziecie tutaj. Sama Alhambra to najmocniejszy atut turystyczny tego regionu Hiszpanii. Ten długi czerwony pałac górujący nad miastem, na tle ośnieżonych gór Sierra Nevada, potrafi zachwycić o każdej porze roku. Równie interesujące jest to co skrywa w swoich murach. Wewnątrz Alhambry znajdują się dwa muzea. Na parterze mieści się Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra) z cennymi eksponatami archeologicznymi, a na pierwszym piętrze z kolei znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes). Oba koniecznie trzeba zobaczyć.

 B jak British Museum

Z Hiszpanii ruszamy do Wielkiej Brytanii. Nie każdy wie, że British Museum było pierwszym publicznym muzeum narodowym na świecie. Eksponaty zebrane w potężnym muzealnym gmachu przedstawiają blisko 2 miliony lat dziejów ludzkości. Stała kolekcja liczy około 8 milionów dzieł, podzielonych na kilka kategorii: Starożytny Egipt i Sudan, Grecja i Rzym, Bliski Wschód, Prehistoria i Europa, Azja, Afryka, Oceania i obie Ameryki, Rysunek i grafika, Monety i medale, Zabytki i skarby ruchome. Także jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy m.in. egipskie mumie, to wcale nie musisz ruszać do Egiptu.

 

C jak Centrum Sztuki Królowej Zofii

Przenosimy się do stolicy Hiszpanii, do Muzeum Reina Sofía, są tam m.in. sale poświęcone twórczości Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Joana Miró. Jak dziś pamiętam, że gdy wybierałem się do tego miejsca, byłem napalony jak daltonista na kolorowy telewizor. Wszystko to za sprawą takich obrazów jak Guernica, czy Pejzaż z Cadacués. Muzeum jest poświęcone przede wszystkim sztuce hiszpańskiej, ale nie tylko, dlatego będąc w Madrycie koniecznie tu zawitajcie.

 

D jak Dęblińskie Muzeum Sił Powietrznych

Do Dęblina zawitałem w zeszłym roku i mam wrażenie, jakby to było wczoraj. Nie mogło dziś zabraknąć tego unikatowego Muzeum Sił Powietrznych. Więcej o samym Muzeum możecie poczytać klikając tutaj. Gdyby muzeum to miałoby być kotem muzeów lotnictwa, to to byłoby zdecydowanie przekotem, a dlaczego tak uważam, przekonajcie się sami klikając w poniższy baner.

E jak Ermitaż w Petersburgu 

Jedno z najpiękniejszych rosyjskich muzeów z siedzibą w Sankt Petersburgu. Już sam budynek robi imponujące wrażenie, nie tylko z uwagi na fakt, że mieści się w pięciu pałacach nad brzegiem Newy. W środku skrywane są płótna Poussina, Watteau, Rembrandta, Rubensa, Rafaela, Tycjana i wielu innych znakomitych malarzy. Ermitaż to jedno z największych muzeów sztuki i malarstwa na świecie. Jak tylko wejdziesz do budynku zobaczysz jak jest tam pięknie – wszystko lśni, marmury, złoto, rzeźby… ech poczujesz się jak w naszym ZUS-ie.

 

F jak Fryderyka Chopina Muzeum

Muzeum Fryderyka Chopina to miejsce biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi, będąc w Warszawie warto zawitać do znajdującej się w Zamku Ostrogskich  placówki, która jest częścią Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Muzeum to posiada również oddział zamiejscowy w Żelazowej Woli, gdzie znajduje się dom urodzenia  Chopina. Miejsca te są zdecydowanie godne polecenia, szczególnie fanom kompozytora. Jak dziś pamiętam, kiedy już jako dziecko zwiedzałem dom Fryderyka, szarpiąc niczym komornik podczas egzeukcji za klamkę, kolejne drzwi, by wyeksplorować następny pokój i skrywane w nim cenne przedmioty oraz sekrety tego urokliwego miejsca. Warto też wspomnieć, że Muzeum w Żelazowej woli, to nie tylko dom, ale i piękny park, który ja pokochałem od pierwszego wejrzenia.

G jak Geologiczne Muzeum w Warszawie

Warszawskie Muzeum Geologicznego to zbiór niesamowitych kamieni, skamielin i minerałów. Istnieje już od ponad 100 lat, więc jeśli jeszcze nie zdążyłeś czy nie zdążyłaś go odwiedzić, to może warto nadrobić stracony czas i wybrać się właśnie tam. Mi spodobały się  szczególnie szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej i rekonstrukcje czy szkielety dinozaurów. Wszystko to za jest za darmo i znajduje się w pięknych wnętrzach gmachu z początku XX wieku. Przed wybraniem się tam sprawdźcie wcześniej godziny otwarcia, bo jak wiadomo, COVID 19 trochę namieszał i dłuższy czas Muzeum było nieczynne, ale na dzień dzisiejszy, jak wynika z ich oficjalnej strony, wszystko wraca do normy.

H jak Heraklion Muzeum

Archeologiczne Muzeum w Heraklionie,  bo dokładnie o tym miejscu jest mowa, było jednym z moich ostatnich z zagranicznych Muzeów, które odwiedziłem przed międzynarodowym lockdownem. Muzeum archeologiczne znajduje się w centrum stolicy Krety i jeśli będziecie tylko zwiedzać Iraklion, to naprawdę warto tam się wybrać, bo znajdziecie tu bardzo unikatowe eksponaty. Moim zdaniem jest to też jedno z najlepszych muzeów greckich jeśli chodzi o samą klasę eksponatów. To tutaj zobaczycie na własne oczy przedmioty znalezione na Krecie pochodzące nawet z roku ok. 7000 pne. w tym niesamowicie tajemniczy dysk z Fajstos, który jak twierdzą badacze kosmonautyki, może wiązać się wizytami kosmitów na Ziemi.

I jak Izraela Muzeum

Muzeum położone w jest w pobliżu Knesetu w Jerozolimie. Moim zdaniem miejsce to ma status światowej, najwyższej klasy instytucji muzealnej, prezentującej zbiory archeologii od najstarszych do współczesnych czasów. Proponuje szeroką ofertę wystaw, prezentacji, publikacji i programów edukacyjnych. W środku znajdziemy cztery tematyczne działy, a każdy z nich to praktycznie inna i niesamowita podróż w czasie. Warto było tu przyjechać i na pewno jeszcze tu wrócę. Na prośbę wszystkich tych, którzy twierdzą, że jest  za mało zdjęć z moim udziałem na blogu, dodaję klasyczne foto w lustrze, jak na porządnego blogera przystało.

 

J jak Jad Waszem

Jeśli chcesz zobaczyć jak niepozornie wyglądało zło człowieka względem drugiego człowieka, jak sukcesywnie kiełkuje nienawiść i jak okrutne owoce zbiera, to powinieneś/powinnaś choć raz w życiu wybrać się do Jad Waszem. Jest to część Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, która mną osobiście bardzo mocno wstrząsnęła. Być może do tego tematu podchodzę bardzo osobiście i emocjonalnie z uwagi na moją rodzinną sytuację, ale nie raz podkreślałem, że subiektywizm bloga, jest jego immanentną częścią. Podkreślę Wam tylko, że byłem wcześniej w różnych obozach koncentracyjnych czy muzeach o tej tematyce w Polsce i sporo wiem o ofiarach i kwestii Holokaustu, dlatego moje rozemocjonowanie nie wynika z pierwszego kontaktu z tym trudnym tematem. Nie mniej zlokalizowane na Wzgórzu Herzla Muzeum otwiera oczy jeszcze szerzej, a na twarzach wielu zwiedzających widziałem łzy w oczach, co nie powinno nikogo dziwić, a na pewno nie tego, kto ma w sobie choć odrobinę empatii.

 

K jak Korczakianum

O Korczakianum również był już wpis na moim blogu. Nadal uważam, że to warszawskie Muzeum nie zachwyci Was ilością eksponatów, wielkością sal czy też nie dostarczy niesamowitych wrażeń. Miejsce to skrywa w sobie coś bardziej cennego, to niesamowita lekcja historii i pokory, którą każdy z nas powinien odbyć. O ile ekspozycje nie porywają, tak w połączeniu z bardzo ciekawymi opowieściami opiekunów tego miejsca, będziecie nim ukontentowani. Uważam, że warto odwiedzić Korczakianum i poznać prawdę o tym co tam się wydarzyło.

L  jak Luwr

Z Warszawy przenosimy się do Paryża. Po prostu to paryskie muzeum musiało się tu znaleźć. Jeśli chcesz zobaczyć obraz Leonarda da Vinci pt. Mona Lisa, to dobrze trafiłeś. Warto jest tu czekać w sporej kolejce do kasy biletowej dla chociażby samej Nike z Samotraki czy Wenus z Milo, ale możesz też tu zachwycić się ponad 35 tys. innymi obrazami czy dziełami sztuki. Luwr to bez wątpienia jeden z symboli Paryża. Jedno jest pewne, jak już tu wejdziesz, będziesz musiał przespacerować się w jednym z największych muzeów na świecie wśród dzieł sztuki Zachodu od Średniowiecza do 1848 roku, skarbów starożytnych cywilizacji i części ze sztuką islamu. 

 

Ł jak Łowiectwa i Jeździectwa Muzeum

To chyba najbardziej kontrowersyjne muzeum w moim zestawieniu z uwagi na rodzaj eksponatów. Nie mniej mając na względzie jego odmienność od pozostałych, uznałem, że chcę, by znalazło się w moim blogu. Więcej o tym miejscu pisałem już tutaj, dlatego by nie bić tej samej piany, przejdę do następnego miejsca, bo cieszę się nim jak Włóczykij z Muminków przed kolejną wyprawą na południe.

M jak Muzeum Konia Rafała

Pod literą M pierwotnie miało być o Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku, ale nie będę ukrywał, w zestawieniu wygrywają najlepsi. Zainspirowany twórczością TVP na potrzeby wpisu stworzyłem własną Galerię Sztuki, przez duże S, którą odwiedzać będą najwięksi znani projektanci, ludzie świata kultury, art &biznesu. Już pierwsze zaproszenia zostały wysłane do światowych sław m.in. do projektanta Christiana Paula, ale i do znawczyni rzeźby Oksany specjalizującej się w krasnalach ogrodowych. Nie mogło więc być inaczej i mój wybór padł na Muzeum Konia Rafała. Najnowsze, najnowocześniejsze z najpiękniejszymi eksponatami i najdroższymi obrazami. To tu zobaczycie m.in. Słoneczniki Van Gogha, Walenie Konia, Rafaelę Leonarda, czy znany na całym świecie Pocałunek Rafała.

N jak Narodowe Muzeum w Warszawie 

Jest to narodowa instytucja kultury. Myślę, że jest to jedno z największych muzeów w Polsce, a zdecydowanie największe w Warszawie. Muzeum to gromadzi zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej), malarstwa polskiego od XIII wieku, a także galerię malarstwa obcego (m.in. włoskie, holenderskie, francuskie, niemieckie i rosyjskie). Ciekawostką jest to, że tutaj znajdziecie kilka obrazów z prywatnej kolekcji Adolfa Hitlera, ale na sporą uwagę zasługują zbiory Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego.

O jak Okręgowe Muzeum w Sieradzu

Tym wyborem Was pewnie zaskoczę, ale chcę by w tym zestawieniu znalazło się Muzeum Okręgowe w Sieradzu, nie tylko z uwagi na fakt, że budynek będący jego siedzibą jest zarazem najstarszą zachowaną kamienicą w mieście. Bardziej chciałem Wam zdradzić co kryje w sobie to Muzeum oraz jak życzliwych ludzi spotkałem właśnie w nim. Znajdziecie tu ciekawe zbiory archeologiczne, historyczne oraz etnograficzne. Muzeum posiada dodatkowo dwa oddziały: Sieradzki Park Etnograficzny (skansen) oraz Muzeum Walewskich w Tubądzinie prezentujące wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku. Będąc w Sieradzu koniecznie tu zawitajcie, gdyż spotkacie przemiłych ludzi, którzy z pasją będą się chcieli podzielić wiedzą z tego regionu Polski.  Dla mnie miejsca to też ludzie i to właśnie dzięki temu przekonaniu, sieradzkie Muzeum trafiło do mojego rankingu. Więcej o mieście i samym Muzeum znajdziecie również w jednym z moich poprzednich wpisów, wystarczy kliknąć tutaj.

 

P jak Prado 

Z Sieradza ruszamy do Madrytu, a dokładnie do Muzeum Narodowego Prado. Jest to bez wątpienia jedno z największych i najbardziej znanych muzeów na świecie, a zarazem jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów świata. Dużo tych naj, więc dodam jeszcze, że w samym Muzeum znajduje się ponad 35tys eksponatów, będzie Wam łatwiej sobie uzmysłowić ogrom sztuki, która tu się skrywa. To wszystko jest imponujące nie tylko z uwagi na ilość, ale i na jakość. Miejsce to oferuje nam możliwość zobaczenia jednych z najwspanialszych dzieł sztuki w dziejach ludzkości, warto tu przyjść przynajmniej raz, aby chcieć tu powracać. Nie da się przecież zatęsknić, za czymś, czego się nie poznało, a co jak co, ale Prado jest warte zarówno poznania, jak i tęsknoty. A za czym konkretnie można zatęsknić, chociażby za obrazem hiszpańskiego malarza Francisco de Goya “Maja ubrana”, dla niewtajemniczonych powiem , że jest tam również ta sama Maja tylko rozebrana, a we wspomnianym wcześniej Muzeum Konia Rafała znajdziecie Maję Covidową, którą prezentuję po raz pierwszy specjalnie dla Was poniżej.

R jak Rijksmuseum w Amsterdamie

Tak to tu zapłacisz za to, żeby zobaczyć Wesołego pijaka. Kiedy dotarłem do Holandii po raz pierwszy jarałem się tym muzeum, jak przybywający tu palacze Holandią. Już sam budynek tego muzeum mnie zachwycił i uwierzcie lub nie, ale wrażenie to było uzyskane bez jedzenia grzybów, tamtejszych ciasteczek czy ziołolecznictwa. Dla mnie osobiście, Rijksmuseum jest  wizytówką Amsterdamu i całej Holandii. W jego murach znajdują się dzieła i eksponaty, które pełnią funkcję historii sztuki tego kraju w pigułce. Nie można powiedzieć, że zwiedziło się Amsterdam, jeśli nie było się właśnie tutaj. Kolekcja malarstwa to ponad 5 tysięcy obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV-XIX wieku. Znajdziemy tu dzieła takich malarzy jak: Jacob van Ruisdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Rembrandt i uczniów Rembrandta i wielu innych mistrzów pędzla. Jeśli tylko będziecie mieli okazję by tu być, wykorzystajcie ją od razu.

              

S jak Schönbrunn

Miało być o ostrym jak paprykarz z Biedronki Muzeum Seksu w Amsterdamie, ale że lubię podróże wybrałem przekornie wyprawę z Holandii do Wiednia. Wszyscy fani seksu mogą czuć się rozczarowani i uważać, że Muzeum Schönbrunn jest tu potrzebne jak światła w GTA. Przyznam się Wam szczerze, że hasło na literę S wybrali moi Patroni. Dla przypomnienia Patroni to ludzie wpływowi, dzięki którym istnieje ten niezależny blog, więc sami widzicie, co ja mogę 😉 Więcej info o moim PATRONITE, znajdziecie tutaj.

Jedyne co mi pozostaje, to postarać się udowodnić, że Muzeum Schönbrunn jest lepsze niż… sami wiecie co. To, że jest tam generalnie pięknie to widać na poniższym zdjęciu, to że zobaczycie tam nagie ciała, na obrazach czy w rzeźbie to też jest miłe dla oka. Dziś pałac jest niesamowitym Muzeum, które ze względu na historyczne znaczenie, wyjątkowy park oraz imponującą aranżację przestrzeni należy do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, ale czy jest lepsze niż seks? Oceńcie najlepiej sami, tylko zdradzę Wam, że byłem tu kilka razy i zawsze mi się podobało. Czy ja wspominałem, że mój blog jest tylko dla dorosłych? Czytajcie go najlepiej po 3 tanich winach i po 23:00 wtedy najlepiej “wchodzi” (wino oczywiście).

T jak Thyssen-Bornemisza Muzeum

Zacznę najbardziej popularną wśród wielu studentów metodą badawczą, czyli opcją kopiuj – wklej z Wikipedii: “Zgromadzone są tu obrazy z kolekcji barona Heinricha Thyssena-Bornemiszy i jego syna Hansa Heinricha Thyssena-Bornemiszy, między innymi dzieła Tycjana, Giovanniego Battisty Pittoniego, Francisca Goi, Vincenta van Gogha, Camille’a Pissarra”, a ta cenna informacja wyjaśnia niewtajemniczonym skąd wzięła się nazwa tego miejsca. Obok Muzeum Prado i Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii, miejsce to uznaje się bez wątpienia za najsłynniejsze wśród madryckich muzeów, które zdecydowanie warto odwiedzić.

U jak U-jazdowski

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to instytucja z siedzibą w budynku Zamku Ujazdowskiego. Zajmuje się tworzeniem, wystawianiem i dokumentowaniem współczesnej sztuki polskiej oraz zagranicznej. Miejsce to stanowi przestrzeń dla poszukiwań artystycznych, w której współistnieją różne dziedziny sztuki. To właśnie tu poprzez sztukę starać się można przemyśleć świat. Z odwiedzenia tego miejsca zadowolony będzie każdy fan czy wielbicielka sztuki współczesnej. 

V jak Vincenta van Gogha Muzeum

Prosto z Warszawy ruszamy do Amsterdamu do Museum Vincenta van Gogha. Spotkacie tam ponad 200 obrazów tego wielkiego mistrza, około 500  rysunków i 700 listów i bez wątpienia jest to największa  kolekcja zbiorów Vincenta na świecie. Oprócz tego zgromadzono tam wiele innych związanych z nim pamiątek, m.in. fotografii i rzeczy osobistych. W Muzeum tym znajduje się również biblioteka, a w niej znajduje się ponad 24 000 książek i 4500 innych publikacji, takich jak katalogi wystawowe czy artykuły prasowe. Głośno o tym Muzeum było za sprawą kradzieży, która miała tu miejsce. Kradzież obrazów Vincenta van Gogha uważana jest za jeden z największych współczesnych rabunków dzieł sztuki. M.in. wydarzenie to rozbudziło dyskusję na temat systemów zabezpieczeń stosowanych w muzeach. Nie łączcie jednak faktów, to że we wspomnianym wcześniej Muzeum Konia Rafała jest obraz Słoneczniki, to zupełnie nie dlatego 😉

 

W jak Watykańskie Muzea

Jeśli mowa o Watykanie, to oczywiście należy zwiedzić Muzea Watykańskie. Należą one w końcu do jednych z najważniejszych i najbogatszych muzeów na  świecie i mam nieodparte wrażenie, że skrywają w swych murach wiele tajemnic. Jedno jest pewne, że warto jest zarezerwować sobie na ich zwiedzanie minimum kilka godzin i dodać do tego kilka kolejnych na oczekiwanie w kolejkach do tego miejsca. Absolutnie wyjątkowa jest tamtejsza Kaplica Sykstyńska i znajdujące się tam freski. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć, poczuć, doświadczyć.

 

Z jak Zaanse Muzeum

Zabiorę Was jeszcze raz do Holandii. Jednym z najbardziej malowniczych regionów Holandii jest na pewno region Zaan, a wielkim sympatykiem tego regionu był słynny malarz Claude Monet, który namalował będąc tu przez 4 miesiące 24 obrazy, a jeden z nich możemy zobaczyć w Muzeum Zaans, na który padł mój kolejny wybór w dzisiejszym rankingu. Dodatkowo znajdziecie tu kolorowe wiatraki i ciekawe domki znajdujące się w skansenie Zaanse Schans, która jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Holandii. O samym skansenie więcej informacji znajdziecie tutaj.

Ż jak Żydów Polskich Muzeum w Warszawie

POLIN bo dokładnie o tym Muzeum jest mowa odwiedziłem wielokrotnie. To tu znajdziecie  1000-letnią historię Żydów w Polsce. Od pierwszych śladów na polskich ziemiach przez złoty wiek społeczności żydowskiej w kraju, przez czasy przedwojenne, po zagładę i wszystko, co wydarzyło się po II wojnie światowej. Muzeum to doceniono tytułem Europejskiego Muzeum Roku, a jeśli Was tu jeszcze nie było, koniecznie musicie to nadrobić.

PODSUMOWANIE

Ze wszystkich dzisiejszych pięknych wspomnień i momentów wzruszeń pozostało mi na koniec tylko wzruszenie ramionami. To już meta naszej dzisiejszej wyprawy. Niestety wielu z tych miejsc na dzień dzisiejszy nie zobaczymy z uwagi na sytuację związaną z pandemią. Tym którzy dotrwali ze mną do samego końca gratuluję i osobiście mogę przypiąć do sutka złoty order uśmiechniętego słoneczka, naturalnie na agrafkę. Brawo Wy sadomasochiści i wierni czytelnicy bloga. Na do widzenia pozostaje się mi pożegnać i tradycyjnie powiedzieć, do następnego razu. Trzymajcie się zdrowo, cześć.

linia

Ten wpis powstał dzięki łapówkom z muzeów oraz oczywiście wsparciu Patronów:

AMBA team, Halina Piórkowska-Karuś, Ryjek
Kubuś Puchatek oraz Tygrysek od Puchatka
DZIĘKUJĘ WAM ZA WASZE WSPARCIE

Jeśli spodobał Ci się wpis zachęcam do polubienia, skomentowania lub udostępnienia.
Z resztą rób z nim co chcesz, a najlepiej różne brzydkie rzeczy.

Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje  WYPRAWY

Zajrzyj  po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM

Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj blog i zostań moim PATRONEM


#ranking muzeów #rafalbil #fotografia
#blog podróżniczy #patronite #podróże

✈ Blog podróżniczy | Fotograf Lublin | Warszawa | Lublin | Fotografia Podróżnicza |  Fotografia | Travel | Ranking Muzeów| Blog Podróżniczy | Fotograf Lublin | Fotograf Lubelskie |  Fotograf Gąbin | Bloger |  Zwiedzaj online | Polska| Muzea Świata| Blogi podróżnicze| Podróżowanie| Co warto zobaczyć w Muzeach 🗺

Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2021