Dorohusk
ABC O DOROHUSKU
Co warto zobaczyć w Dorohusku?
Witajcie, idę za ciosem i znów pokażę Wam piękno Lubelszczyzny. Tym razem zabiorę Was do Dorohuska, który położony jest na wschodnim krańcu województwa lubelskiego i graniczy przez rzekę Bug z Ukrainą. Pewnie nie każdy wie, że to właśnie w Dorohusku, istnieje jedno z większych w Polsce przejść granicznych drogowych i kolejowych. Ciekawostką jest również to, że to Dorohusk przeszedł do historii jako pierwsza część granicy Polski wyzwolona spod okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Dziś postaram się pokazać Wam tutejsze atrakcje. Jeśli jesteście gotowi na kolejną wspólną wyprawę , nie ma co przedłużać, startujmy.
Na samochodową wyprawę z Lublina trzeba szacować około godzinę i dwadzieścia minut, natomiast na dojazd z Warszawy poświęcimy około trzech i pół godziny. Za to do pobliskiego Chełma jest zaledwie 25 km – więc z tego miasta dojedziemy do celu w niespełna pół godziny. Pasy zapięte, piccolo schłodzone, a więc ruszamy.
A jak atrakcje
W Dorohusku szczególnie cennym obiektem jest Pałac Suchodolskich. Wybudowany on został około 1750 roku przez dziedzica Dorohuska – Michała Maurycego Suchodolskiego na tutejszej nadbużańskiej skarpie. W czasie wojny polsko-bolszewickiej pałac niestety został zniszczony, ale w kolejnych latach udało się go odbudować. Obecnie jest siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki. Ponadto w pałacowym budynku znajduję się „Izba zbiorów regionalnych”, w której zgromadzono ponad 300 eksponatów. Myślę, że ten późnobarokowy pałac należy do najcenniejszych budowli w gminie i warto na niego rzucić okiem.
Nieopodal pałacu znajdują się pozostałości parku pałacowego z ok. 40 drzewami i późnobarokową rzeźbą św. Barbary z XVIII w. oraz mogiła 10 żołnierzy księcia Józefa Poniatowskiego poległych 18 lipca 1792 r.
Innym zabytkowym obiektem jest kościół parafialny p.w. Matki Boskiej i św. Jana Nepomucena, wybudowany w latach 1905-1909 w stylu neogotyckim, według projektu Stanisława Diehla. W ołtarzu bocznym znajduje się otoczony kultem obraz Matki Bożej, datowany na koniec XVI w.
Pisząc o atrakcjach nie można zapomnieć o drewnianej rzeźbie św. Jana Nepomucena ustawionej przy drodze na kamiennym postumencie. Pochodzi ze starego kościoła i przedstawia św. Jana Nepomucena. Rzeźba ta ustawiona została na skrzyżowaniu ulic – w połowie odległości między kościołem, a szkołą w Dorohusku.
Nie można zapomnieć też o pomniku artylerzystów I Armii Wojska Polskiego, który zlokalizowany jest w parku w Dorohusku-Osadzie. Jest on poświęcony poległym za wyzwolenie ojczyzny podczas II wojny światowej. Znajduje się on tam od 1982 r. Na pomniku umieszczono tablice pamiątkowe z miejscami walk żołnierzy oraz tablicę poświęconą Artylerzystom I Armii Wojska Polskiego.
Nie jest to jedyny pomnik w tych stronach. Nieco dalej znajduje się bowiem Pomnik 100-lecia Niepodległości RP. Zlokalizowany jest on w pobliżu szkoły w Dorohusku-Osadzie. Przedstawia rozpościerającego skrzydła orła w koronie na szczycie granitowej kolumny. Autorami i wykonawcami pomnika są: artysta Dariusz Kowalski i architekt Tadeusz Adamski.
B jak Bug
Największą rzeką znajdującą się na terenie gminy Dorohusk jest Bug. Szacuje się, że liczy on w granicach około 37 km. Na całej swej długości rzeka płynie w naturalnym korycie. Dolina Bugu jest szczególnie malownicza wiosną kiedy to nadbużańskie łąki tworzą barwny, pachnący ziołami kobierzec. Piękno przyrody można podziwiać wędrując szlakiem turystycznym biegnącym brzegiem doliny Bugu. Można przyznać, że starorzecza Bugu to raj dla wędkarzy. Nie jest to jednak jedyna rzeka w gminie. Spotkamy tu przecież i dopływ Bugu przepływający przez południowy kraniec gminy. Rzeka Udal liczy sobie około 14 km długości, ale potrafi być równie malownicza jak Bug. Obie rzeki co roku przyciągają wielu turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy.
C jak czas na Rozkosz
Jeśli jest Wam mało atrakcji, to na koniec zdradzę Wam, że na terenie gminy Dorohusk występują dwa rezerwaty przyrody. Pierwszy z nich to „Brzeźno”, a drugi ma bardzo kuszącą nazwę „Roskosz” i to jemu poświęcę więcej uwagi. Na obszarze tego rezerwatu występują torfowiska węglanowe z unikatową fauną i florą. Bez wątpienia miejsce jest urokliwe i warte rozkoszy, choć może zostawmy ten temat na inną okazję.
Turystyka w gminie Dorohusk oferuje miłośnikom wypraw rowerowych dwie główne ścieżki: ścieżkę przyrodniczą „Meandry Bugu” prowadzącą przez malowniczą dolinę Bugu oraz ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Bolko” w Hniszowie, na której znajduje się jeden z najstarszych dębów w Polsce – Dąb Bolko. Warto podkreślić, że dzięki popularności szlaków turystycznych przyzwoicie rozwinęła się tu baza noclegowa zachęcają turystów do przyjazdu w te rejony. W Gminie Dorohusk znajdziemy około 117 km różnych szlaków turystycznych. Z resztą polecam Wam przyjechać, by przekonać się o tym, jak tu z Rozkoszą jest naprawdę.
Podsumowanie
Tereny gminy Dorohusk zalicza się do krainy geograficznej Polesia południowego. Przeważa tu krajobraz nizinny z rozległymi podmokłymi obszarami łąkowymi. Unikalnym w skali europejskiej atutem gminy są torfowiska węglanowe, na terenie których znajdują się wspomniane dwa rezerwaty przyrody, które liczą łączną powierzchnię 638 ha. Odwiedzając te tereny można spotkać wiele gatunków rzadkich i chronionych roślin i zwierząt, ale przede wszystkim wypocząć na łonie natury. Gmina to też liczne użytki rolne, które zajmują blisko 70% powierzchni gminy. Warto jest tu przyjechać, jeśli chce się odpocząć od zgiełku miasta i nacieszyć oczy zielenią. Polecam Wam się o tym przekonać osobiście. Trzymajcie się zdrowo i do następnej wyprawy. Cześć.
#lubelszczyzna #dorohusk #visitlubelskie
#rafalbil #fotografia #podróże #patronite
Ten blog powstaje dzięki wsparciu Patronów:
AMBA team, Ryjek, Kubuś Puchatek, Woj,
Tygrysek od Puchatka oraz anonimowy Patron.
DZIĘKUJĘ WAM
Zainspiruj się podróżniczo i zobacz moje WYPRAWY
Zajrzyj po więcej zdjęć do mnie na INSTAGRAM
Bądź na bieżąco, polub już dziś mój profil na FACEBOOK’u
Podobał Ci się wpis? Wesprzyj blog i zostań moim PATRONEM
#rafalbil #blog podróżniczy #fotografia #podróże #patronite
✈ Blog podróżniczy | Patronite| Travel| Fotografia | Polska | Lubelskie | Dorohusk 🗺
Wszelkie prawa zastrzeżone © Rafał Bil Fotografia 2021